Polskie Radio Dzieciom

"Klimatyczne Bajki" - angażujące słuchowisko o ekologii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 10:00
Przyszłość planety jest w naszych rękach, dlatego tak ważna jest edukacja młodych w zakresie ekologii. Gościnią "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Katarzyna Ogonowska, autorka sześciu edukacyjnych bajek o ekologii, na których podstawie stworzono wyjątkowe słuchowisko. W role głównych bohaterów z rodziny Zieleniewskich wcielili się Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek. 
20.01.22. Premiera słuchowiska Klimatyczne bajki
20.01.22. Premiera słuchowiska "Klimatyczne bajki"Foto: mat. pras.

"Klimatyczne Bajki" to historie z codziennego życia zaangażowanej w ekologię rodziny. Rodzice sześcioletniej Eli i jej brata Aleksa starają się przekazywać dzieciom sposoby na życie w zgodzie z planetą i tłumaczyć ekologiczne zagadnienia poprzez zabawę - w sposób łatwy i zrozumiały.  

Posłuchaj
60:08 2022_01_30 17_00_02_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Klimatyczne Bajki" czyli angażujące słuchowisko o ekologii. Rozmowa z Katarzyną Ogonowską.

Słuchowisko składa się z sześciu odcinków i ma na celu zmianę naszych dotychczasowych nawyków, w taki sposób, by stały się one jak najkorzystniejsze dla naszej planety. Emisja pierwszego odcinka z cyklu cotygodniowych słuchowisk miała miejsce 20 stycznia. Odcinki są publikowane regularnie na stronie www.klimatyczne-bajki.pl oraz na platformach streamingowych. 

Każdy z tematów poruszanych w kolejnych odcinkach dotyczy ekologii dnia codziennego. Pierwszy odcinek o nazwie "Domowe Poduszkowce" traktuje o tym, jak istotne jest, by powietrze było czyste. Drugi, czyli "Nocny Biwak" jest o oszczędzaniu energii. "Klimatyczne Bajki" mają pokazać słuchaczom, że nawet niewielkie działania mogą wpłynąć na los naszej planety, a jednocześnie na przyszłość naszą i naszych dzieci. 

Oprócz czystego powietrza oraz oszczędzania energii i wody, wśród poruszanych zagadnień nie zabraknie także tematu ubrań z drugiej ręki, niemarnowania jedzenia czy odpowiedzialnego podróżowania. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat ekologii i uzyskać informacje na temat

"Klimatycznych Bajek" koniecznie wysłuchajcie audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Katarzyna Ogonowska - pisarka i współzałożycielka wydawnictwa Parasolka
 Data emisji: 30.01.2022.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera audiobooka "Kołderkowe bzdurki dla syna i córki". Rozmowa z Agnieszką Frączek

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:32
"Kołderkowe bzdurki dla syna i córki" to propozycja, w której każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie - niezależnie od pory dnia oraz nastroju, z jakim sięga po audiobook. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką prozy, wierszyków i piosenek zawartych w audiobooku, Agnieszką Frączek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocia książka" Iwaszkiewicza – skarb znaleziony po latach. Rozmowa z Alicją Rosé

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 19:19
"Kocia książka" to projekt, który Jarosław Iwaszkiewicz stworzył wyłącznie dla swoich córek. Gdy był poza domem, pisał dla dzieci wiersze w imieniu kota, który wyjechał razem z nim. Teksty zostały odnalezione po osiemdziesięciu latach, a książka, która dzięki nim powstała, jest jedyną pozycją dla dzieci w dorobku pisarza. Ilustracje do tego wspaniałego znaleziska stworzyła Alicja Rosé, gość Kulturoteki.
rozwiń zwiń