Polskie Radio Dzieciom

Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 12:15
W Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pojawiła się nowa lalka z dużym bagażem doświadczeń. Każdy eksponat w tym wyjątkowym muzeum ma niesamowitą historię i w owej historii uczestniczył. Gościem "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Aneta Popiel-Machnicka – miłośniczka domków dla lalek i założycielka Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek.
Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek
Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i ZabawekFoto: mat. pras.

Przygoda założycielki muzeum, Anety Popiel-Machnickiej rozpoczęła się wówczas, gdy postanowiła ona podarować swojej córce wymarzony domek dla lalek. Gość "Kulturoteki" w Polskim Radiu Dzieciom kupiła stary, zniszczony domek, który postanowiła odrestaurować. Właśnie w tym czasie zaczęła się jej miłość do miniaturowych światów. Gdy domków było w kolekcji wystarczająco dużo, zaczęły pojawiać się one na muzealnych wystawach. 

"Kolekcja rosła, a domki jeździły z wystawy na wystawę i w pewnym momencie stwierdziłam, że już jest ich tak dużo, bo było ich około dwustu, że najwyższy czas, aby one wróciły wszystkie do Warszawy i że otworzymy muzeum tu, w Warszawie" – wspomina Aneta Popiel-Machnicka. Obecnie muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek znajduje się w dwóch lokalizacjach na Starym Mieście w Warszawie - przy ulicy Podwale 15 i Krzywe Koło 2/4.  


Posłuchaj
59:03 2022_02_20 17_00_03_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Przed pojawieniem się Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek Warszawa była jedną z niewielu europejskich stolic, w której nie było do tej pory swoistego muzeum dzieciństwa. Od lat ta luka jest wypełniana w sposób magiczny, a na odwiedzających muzeum czekają liczne wystawy, obok których nie da się przejść obojętnie. Eksponaty pokazują spory kawałek historii. Najstarszy eksponat ma ponad dwieście lat.

W oddziale wystaw czasowych przy ulicy Krzywe Koło 2/4 można znaleźć wystawę poświęconą zabawkom PRL-u. Z kolei w oddziale głównym przy ulicy Podwale 15 znajdują się dwie wystawy stałe – W świecie dawnych domków dla lalek oraz Zabawki sakralne. Po więcej na ten temat odsyłamy do załączonej audycji. 

Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Aneta Popiel-Machnicka
Data emisji: 20.02.2022.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera audiobooka "Kołderkowe bzdurki dla syna i córki". Rozmowa z Agnieszką Frączek

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:32
"Kołderkowe bzdurki dla syna i córki" to propozycja, w której każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie - niezależnie od pory dnia oraz nastroju, z jakim sięga po audiobook. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką prozy, wierszyków i piosenek zawartych w audiobooku, Agnieszką Frączek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie książki lubi najbardziej gość audycji Justyna Bednarek??

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 15:30
Na pytanie: jakie książki lubicie najbardziej? Najmłodsi czytelnicy odpowiadają: Musi być przygoda… I tajemnica. Książka musi być śmieszna. Ale trochę straszna. I żeby się nie chciało odłożyć jej w połowie… Te  wszystkie "magnesy" znajdzie w  książkach Justyny Bednarek.
rozwiń zwiń