Polskie Radio Dzieciom

"Wszyscy zajmują swoje miejsce i kurtyna może się rozsunąć". Joanna Rusinek o swoim debiucie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 19:49
W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom przenieśliśmy się do Teatru Lalka na premierę spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Gościem audycji była debiutująca w roli scenografki Joanna Rusinek. Jak wyglądają przygotowania do spektaklu premierowego i kto oprócz aktorów pracuje nad przedstawieniem teatralnym? O tym w załączonym zapisie rozmowy. Patronem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom.
Joanna Rusinek w studiu Polskiego Radia Dzieciom o spektaklu O dwóch takich, co ukradli księżyc
Joanna Rusinek w studiu Polskiego Radia Dzieciom o spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" Foto: PR

Słowa piosenki finałowej zamykającej opowieść o niesfornych łobuziakach z powieści Kornela Makuszyńskiego długo jeszcze pobrzmiewały w uszach widzów opuszczających Teatr Lalka w Warszawie. W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom przenieśliśmy się tam ponownie, bo jak podkreśla prof. Grzegorz Leszczyński "kto do tej historii wraca, za każdym razem odnajduje w niej nowe wyzwania, nowe myśli, nowe spostrzeżenia i nowe prawdy".  

- Emocje powoli opadają jak te cekiny, które się sypią na scenie. Jestem zdzwiona dynamiką tej pracy, która jest strasznie intensywna – powiedziała Joanna Rusinek. - Zakładałam, że tuż przed premierą będę pomagała np. doszywać guziki albo kleić coś jeszcze, ale okazało się, że pracowałam z profesjonalistami i udało się tak zrobić, że na końcu był taki oddech przedpremierowy i mogłam się nią nacieszyć na spokojnie razem z widzami. 

Posłuchaj
59:14 2023_12_17 17_00_01_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Rozmowa z Joanną Rusinek_Kulturoteka 17 grudnia godz. 17:00

 

Na pytanie o najtrudniejszy fragment spektaklu Joanna Rusinek odpowiedziała, że była nią scena z księżycem. - Bardzo długo myśleliśmy jak ją zrobić. Od początku ja miałam taką wizję, że to będzie balon. Jak pomyślałam, że ten balon się wypuści na scenę, a nawet w publiczność, to by dopiero było szaleństwo… bo balon robi od razu imprezę. Jest balon to jest impreza.. Ale z różnych względów technicznych balon został na scenie i ciszę się, że na dzieciach zrobił wrażenie – przyznała scenografka.

 

Na pytanie Ali, słuchaczki Polskiego Radia Dzieciom, o to, co dzieje się przed spektaklem, Joanna Rusinek odpowiedziała, że zanim kurtyna odsłoni scenę to scenę należy podzielić na dwie części. Jedną z nich jest to, co widz widzi jako przedstawienie, rodzaj baletu lub choreografii, ale druga część całości dziejącej się w teatrze odgrywa się wszędzie tam, gdzie wzrok widza nie sięga. - Widz nie zdaje sobie sprawy z tego, co się tam dzieje. Też jest balet i choreografia. Tak zwana ekipa techniczna, czyli panowie ubrani na czarno, biegają za sceną i albo rozwijają coś co jest potrzebne albo coś odbierają albo na przykład szybko zwijają księżyc. Bardzo ważne jest, żeby wszystko dopracować co do sekundy, po to żeby nikt na nikogo nie wpadł i nikt się o kogoś nie potknął lub nie podłożył przypadkiem komuś nogi… - zdradziła Joanna Rusinek dodając, że przed spektaklem jest taka szamotanina i wszyscy zajmują swoje miejsce i wtedy dopiero kurtyna może się rozsunąć… Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Joanna Rusinek - scenograf
Data emisji: 17.12.2023

Kulturoteka to audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Co tydzień, w każdą niedzielę od godziny 17-tej wywiady, relacje oraz nowości wydawnicze. Do dziecięco-młodzieżowego świata ciekawostek owianych kulturą zaprasza Martyna Chuderska

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu PRD w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców. 


Zobacz także
Czytaj także

Relacja zza kulis spektaklu "Królowa Śniegu" w Teatrze Lalka

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 15:55
"Posłuchajcie! Zaczynamy! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz. Bo to był zły czarownik ..." Tak zaczyna się jedna z dobrze nam znanych baśni H. CH. Andersena, a w niej: lustro o szczególnych właściwościach, chłopiec i dziewczynka i Ona "smukła i wysoka, jaśniejąca bielą - Królowa Śniegu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie leży granica między regułami a beztroską? Premiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 10:00
- Chciałbym, żeby rodzice zabrali ze sobą dzikie harce, czyli takie przyzwolenie na szaleństwo, na absurd, na nie bycie zawsze rygorystycznym, na spędzaniu całego życia na dobrym wychowywaniu dzieci – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom Wojciech Ziemilski, reżyser premierowego spektaklu w Teatrze Lalek Guliwer. Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Księgi Dżungli" w Teatrze Pinokio w Łodzi. Posłuchaj rozmowy z reżyserką w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 19:00
Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. Rozpoczęły się próby do "Księgi Dżungli" – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym ten spektakl.
rozwiń zwiń