Polskie Radio Dzieciom

Premiera spektaklu dla dzieci. "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka", czyli jak być wampirkiem bez kłów?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 15:41
Kto miał okazję w miniony weekend zasiadać na wypełnionej po brzegi widowni Teatru Lalek Gulwier, bez wątpienia się nie zawiódł. Twórcy najnowszego spektaklu "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka" obiecywali "muzyczną ucztę pełną krwistego humoru" i słowa dotrzymali. A o wrażeniach po premierze opowiedzieli goście "Kulturoteki" w Polskim Radiu Dzieciom: Marcin Wicha - autor tekstu i adaptacji oraz Jakub Szlachetka - odtwórca tytułowej roli. Zapraszamy!
Jak tu być wampirkiem bez kłów?
Jak tu być wampirkiem bez kłów?Foto: fot. Marek Zimakiewicz

Teatr Lalek Guliwer, został opanowany przez wampiry, a dokładniej przez Sebastiana van Pirka. Jego rodzinę można było podziwiać podczas premierowego spektaklu, na którym bawili wszyscy widzowie młodzi jak i starsi. Wszyscy z uwagą śledzili rozterki Sebastiana: jak tu być wampirkiem bez kłów? Straszyć czy śmieszyć? I co powiedzą rodzice, gdy odkryją, że ich syn woli dowcipkować, niż czaić się w ciemnościach, że nie znosi wątróbki, a lubi rzodkiewki i sałatę?

Jak przyznał Marcin Wicha, po spektaklu strzygł uchem, aby przekonać się co powiedzą na jego temat widzowie i recenzje były całkiem przyjemne. Przyznał też, że duża w tym rola reżysera Marka Zákostelecký’ego, bo choć tekst scenariusza teatralnego różni się nieco od tekstu książki to jak podkreślił jej autor wyszło to bardzo dobrze. – Na scenie znalazło się wiele pomysłów, o których nie ma śladu w tekście, ale stworzyła je niesamowita wyobraźnia Marka. To przedstawienie, gdzie mnóstwo rzeczy dzieje się na drugim, trzecim i czwartym planie i jest to bardzo ciekawe - dodał gość "Kulturoteki"

- Największą przygodą jest dla mnie moment, kiedy mój bohater po raz pierwszy pojawia się na scenie - zaznaczył Jakub Szlachetka - odtwórca tytułowej roli. - Czuję, że możemy się wtedy rozchulać się w każdą stronę. Nie będę zdradzać, co się dzieje podczas przedstawienia, ale tekst w teatrze jest tak samo ważny jak momenty, kiedy go nie ma. Trzeba się wtedy wykazać aby stworzyć ciekawe sytuacje i wywołać emocje. Lubię taki plastyczny teatr - powiedział Jakub mówiąc o ulubionej etiudzie w przedstawieniu.

A więcej na temat tego przedstawienia można posłuchać w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
55:38 2024_04_07 17_00_10_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Kulturoteka" o najnowszym przedstawieniu w teatrze "Guliwer"

 


Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka

Jak tu być wampirkiem bez kłów? Jak tu być wampirkiem bez kłów?

 

Audycja: Kulturoteka

Prowadzi: Martyna Chuderska

Goście: Marcin Wicha - autor tekstu i adaptacji oraz Jakub Szlachetka - odtwórca tytułowej roli

Data emisji: 7.04.2023
Godzina emisji: 17:00.
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Patronat medialny nad premierą spektaklu objęło Polskie Radio Dzieciom.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych dla dzieci. Zaprasza Martyna Chuderska

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 17:56
Ostatnia w 2023 roku "Kulturoteka" wypełniona była wspomnieniami, piękną muzyka i dźwiękami dzięki którym przenieśliśmy się w czasie do różnych wydarzeń, w których Polskie Radio Dzieciom w roku 2023 uczestniczyło. O swoich zachwytach z mijającego roku opowiedziała autorka audycji Martyna Chuderska. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia starych Dobranocek w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 14:55
Gąska Balbinka, Miś Uszatek czy Koziołek Matołek to bohaterowie tych bajek, które przeszły już do historii. Bardzo szybko można jednak wrócić pamięcią do ich niesamowitych przygód - wybierając się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Po świecie bajek oprowadziła Martynę Chuderską i wszystkich Słuchaczy "Kulturoteki" pani Aleksandra Jabłkowska.
rozwiń zwiń