Polskie Radio Dzieciom

"Świnia Malwina" – druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Rozmowa z Krzysztofem Łapińskim

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 20:41
Świnie są bardzo wrażliwymi i inteligentnymi zwierzętami, na temat których prowadzi się wiele badań naukowych. Jak się okazuje, są one w stanie odróżniać utwory muzyczne, rozpoznawać ludzi po twarzach, układać kolorowe klocki, używać narzędzi, a nawet grać w gry komputerowe! Nic więc dziwnego, że Krzysztof Łapiński postanowił uczynić świnię główną bohaterką swojej książki. To druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Pierwszą z nich był znany i lubiany "Dzik Dzikus".
Świnia Malwina. Autor:  Krzysztof Łapiński
"Świnia Malwina". Autor: Krzysztof ŁapińskiFoto: mat. pras.

Bohaterką drugiej części opowieści Krzysztofa Łapińskiego jest Świnia Malwina, która uciekła od ludzi i trafiła do Lasu Kabackiego. Urzędujące w lesie zwierzęta nie widziały wcześniej świni i były nieco zdziwione jej obecnością. Jak się później okazało, potrzebowała ona pomocy, a mieszkańcy lasu postanowili zorganizować wielką wyprawę ratunkową, by znaleźć dla Malwiny bezpieczne miejsce. 

Posłuchaj
61:00 2022_03_20 16_59_11_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Świnia Malwina" – druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Rozmowa z Krzysztofem Łapińskim "Kulturoteka" w PRD

 

Książka "Świnia Malwina", choć z pozoru traktuje o zwierzętach, dotyczy także ludzi. Treść skłania do refleksji nad tym, dlaczego jednych lubimy bardziej, a innych mniej i co sprawia, że w kimś, kto się od nas różni, często nie jesteśmy w stanie dostrzec kogoś, kto zasługuje na naszą przyjaźń i empatię. Więcej na temat "Świni Malwiny" w audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Krzysztof Łapiński
– pisarz
Data emisji: 20.03.2022.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocia książka" Iwaszkiewicza – skarb znaleziony po latach. Rozmowa z Alicją Rosé

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 19:19
"Kocia książka" to projekt, który Jarosław Iwaszkiewicz stworzył wyłącznie dla swoich córek. Gdy był poza domem, pisał dla dzieci wiersze w imieniu kota, który wyjechał razem z nim. Teksty zostały odnalezione po osiemdziesięciu latach, a książka, która dzięki nim powstała, jest jedyną pozycją dla dzieci w dorobku pisarza. Ilustracje do tego wspaniałego znaleziska stworzyła Alicja Rosé, gość Kulturoteki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń