Polskie Radio Dzieciom

"Najlepszy moment" i najlepsi młodzi twórcy w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 12:25
"Najlepszy moment" to hasło, które przyświecało wszystkim młodym twórcom 33. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży. Jednak aby nieco utrudnić zadanie młodym pisarzom dodano, że słowa te muszą się odnosić do obrazu, który stworzyli Dorota Goleniewska-Szelągowska i Eugeniusz Szelągowski pt."Chłopiec z gitarą".
Goście Kulturoteki w Polskim Radiu Dzieciom
Goście "Kulturoteki" w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

Niezwykle wesoło było w studiu Polskiego Radia Dzieciom, kiedy to w "Kulturotece" gościli młodzi twórcy, laureaci 33. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży. Jakie zadanie mieli w tym roku uczestnicy, jakie mieli trudności z jego realizacją, a jakie pomysły doceniło jury?

- "Chłopiec z gitarą" to mural, który znajduje się na naszym młodzieżowym Domu Kultury imienia Króla Maciusia Pierwszego - powiedziała Iwona Kosecka, jurorka konkursu organizowanego przez Książnice Płocką. - Widzimy tam chłopca z gitarą, który przechodzi przez okno i bardzo nam zależało na tym, żeby zastanowić się w jakim kierunku ten chłopiec idzie, czy on wychodzi, czy wchodzi… Stąd nasze hasło "najlepszy moment", bo my nie wiemy na co. Na wejście? Wyjście? A może na rozpostarcie skrzydeł? - wyjaśniła założenia konkursowe Iwona Kosecka.


Goście "Kulturoteki" w Polskim Radiu Dzieciom Goście "Kulturoteki" w Polskim Radiu Dzieciom

Wśród nagrodzonych znalazły się: Maja Lenda, Basia Banach, Hania Piesiak, Olga Karwowska, Nina Szumska i Patrycja Dec, które opowiadały w Polskim Radiu Dzieciom o swoich doświadczeniach z pisaniem i radości, kiedy udało im się zdobyć nagrody. - "Najlepszy moment", to wydaje się takie proste hasło, np. kiedy dziecko ma urodziny, dostaje psa, ale kiedy zaczyna się pisać to nagle wszystko jakby ucieka z głowy i zupełnie brak pomysłu na to, co by to mogło być. Bo pomysł nie może być prosty, ale przekombinowany też nie. A więc trochę z tym pracy było – powiedziała jedna z laureatek konkursu.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.


Posłuchaj
60:06 2024_03_03 17_00_11_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom

 

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 3.0.2023
Godzina emisji: 17:00.
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych dla dzieci. Zaprasza Martyna Chuderska

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 17:56
Ostatnia w 2023 roku "Kulturoteka" wypełniona była wspomnieniami, piękną muzyka i dźwiękami dzięki którym przenieśliśmy się w czasie do różnych wydarzeń, w których Polskie Radio Dzieciom w roku 2023 uczestniczyło. O swoich zachwytach z mijającego roku opowiedziała autorka audycji Martyna Chuderska. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia starych Dobranocek w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 14:55
Gąska Balbinka, Miś Uszatek czy Koziołek Matołek to bohaterowie tych bajek, które przeszły już do historii. Bardzo szybko można jednak wrócić pamięcią do ich niesamowitych przygód - wybierając się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Po świecie bajek oprowadziła Martynę Chuderską i wszystkich Słuchaczy "Kulturoteki" pani Aleksandra Jabłkowska.
rozwiń zwiń