Rastafarianizm łączy cechy afrykańskich wierzeń, chrześcijaństwa oraz nauk cesarza Hajle Syllasje, który głosił, że pokój na ziemi zapanuje wtedy, gdy ludzie przestaną być dzieleni na tych lepszych i gorszych. Ruch ten został rozpropagowany po całym świecie przez emigrantów jamajskich i stał się popularny w wielu środowiskach czarnoskórych robotników w USA i Europie.
53:24 opowieści 25.07.mp3 Jamajka - jej historia i wielokulturowość (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_25.07.2020. godz. 9.00-10.00.
Nieodłącznym elementem ruchu rastafarian jest muzyka reggae. Oparta na afrykańskich rytmach bębnów. Słowa piosenek mówią o trudnej sytuacji życia czarnoskórych o walce z niesprawiedliwością i tęsknocie za pokojem język jakim posługuje artyści piszących słowa nazywa się "patua" i jest mieszanką angielskiego i kreolskiego - języka potomków niewolników afrykańskich i indiańskich. Reagge stało się słynne w całym świecie przede wszystkim dzięki jednemu z najważniejszych jego twórców Bobowi Marley’owi. Dziś jamajczycy tworzą niezwykłą mozaikę kulturową - są potomkami Indian, Afrykanów, Europejczyków i Azjatów.
Ale pierwszymi mieszkańcami wyspy byli karaibowie, Arawakowie i Taino - indiańskie plemiona które przybyły na wyspę na swoich długich canoe ponad 2000 lat przed naszą erą. Nazwali oni wyspę "Xaymaca", co oznaczało "krainę drewna i wody".
W 1494 roku naszej ery Jamajka została odkryta przez żeglarza służącego Hiszpanii Krzysztofa Kolumba określił ją jako najpiękniejszą wyspę jaką widziało ludzkie oko, i niemal natychmiast krwawo ją podbił, tworząc tam hiszpańską kolonię. Niestety kolonizatorzy niemal całkowicie zgładzili rdzenną ludność. Indianie byli nie przystosowani do ciężkiej pracy dla konkwistadorów i masowo umierali na plantacjach trzciny cukrowej również z powodu nieznanych im dotąd chorób przywiezionych przez żeglarzy z Europy.
W XVII w. wyspy podbili Anglicy i Jamajka stała się odtąd kolonią Korony Brytyjskiej. W 1833 roku na wyspie zniesiono niewolnictwo - wtedy pracy na plantacjach chyba tym to zatrudniać pracowników z byłych brytyjskich kolonii w Azji, głównie Hindusów. Jamajka uzyskała niepodległość i stała się samodzielnym państw w drugiej połowie XX wieku, zaledwie 56 lat temu. Jamajczycy jako naród to przede wszystkim potomkowie czarnoskórych niewolników przywieziony z Afryki, których jest tu najwięcej. Resztę stanowią mulaci pochodzący z małżeństw mieszanych, potomkowie białych kolonizatorów oraz Hindusi. Tak powstała niezwykła mieszanka kulturowa, a główne motto kraju brzmi: "z wielu kultur - jedna".
Zapraszamy na wędrówkę wśród tropikalnych jamajskich krajobrazów śladem dawnych opowieści jej mieszkańców.
Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 25.07.2018
Godzina emisji: 9.00.
Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.
Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.
Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
jo