Polskie Radio Dzieciom

Najstarsze miasta świata – Jerycho w Palestynie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 12:57
Czy wiecie, że homo sapiens, czyli człowiek rozumny, nasz pra-przodek pojawił się na Ziemi około 300 tysięcy lat temu? Jego najstarsze ślady znaleziono między innymi w południowej Afryce. Naukowcy zbadali, że początkowo prowadził koczowniczy tryb życia, to znaczy wędrował, szukając pożywienia i wody. W ten sposób posuwał się powoli na północ z czasem zdobywając umiejętności, które zdecydowały o jego przyszłym życiu.
Odrestaurowana mozaika w pałacu w pobliżu Jerycha
Odrestaurowana mozaika w pałacu w pobliżu JerychaFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

 Około 17 tysięcy lat temu człowiek udomowił psa. 9 tysięcy lat przed naszą erą, czyli ponad 11 tysięcy lat temu opanował umiejętność uprawy pierwszych zbóż. To były działania prowadzące do osiadłego trybu życia. W ten sposób zaczęto zakładać pierwsze osady, które z czasem rozwinęły się w pierwsze miasta.  

Najstarsze z nich wiążą się właśnie z powstaniem pierwszych pól uprawnych. Człowiek osiedlał się w sprzyjającym dla niego klimacie w pobliżu wielkich rzek, takich jak Nil, Eufrat i Tygrys czy Indus, dlatego najstarsze miasta na świecie leżą głównie na Bliskim Wschodzie, a także w Europie Południowej. Niektóre z nich są dziś ruinami, inne stolicami państw.  

Posłuchaj
58:22 2022_11_05 08_59_57_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 Opowieści ludów świata - Najstarsze miasta świata - Jerycho w Palestynie

Naszą wędrówkę po najstarszych miastach zaczynamy od niezwykłego miejsca, które jest najstarszą nieprzerwanie zasiedloną osadą świata. To Jerycho, które zostało założone około 11 tysięcy lat temu.

W pobliżu obecnego miasta, już w tych odległych pra-czasach istniały trzy odrębne skupiska ludzkie. Było to spowodowane najprawdopodobniej dogodną lokalizacją w pobliżu źródła wody i prowadzącego ze wschodu na zachód szlaku blisko Morza Martwego. Tutaj też rozwijała się jedna z dziesięciu najstarszych cywilizacji świata, zapoczątkowana przez ludy semickie. W Biblii zachował się opis zdobycia Jerycha przez Jozuego i Izraelitów, ale jego historia związana jest z wieloma mocarstwami, ludami i zawirowaniami dziejów.  

Zapraszamy na wędrówkę do tego najstarszego miasta świata!

Audycja: Opowieści ludów świata

Prowadzi: Anna Wójcikiewicz

Data emisji: 05.11.2022

Godzina emisji: 09:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:31
10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści ludów świata". Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 13:38
W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do Afryki. Odwiedzimy niezwykłe pustynne państwo, Mauretanię. Na papie znajdziemy ją w północno-zachodniej części kontynentu. Otoczona jest od zachodu Oceanem Atlantyckim, na północy graniczy z Saharą Zachodnią, na wschodzie z Algierią, a z Mali i Senegalem na południu. Jest jednym z większych krajów arabskich i niestety też jednym z najbardziej suchych na świecie, a to dlatego że obszary pustynne i Sahara zajmują znaczną część państwa. Z tego też powodu ludzie zamieszkują przede wszystkim obszar wzdłuż Atlantyku, który jest wilgotniejszy i bogatszy w roślinność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opiekować się wszystkimi stworzeniami? 

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 09:00
Święty Franciszek nazywał wszystkie zwierzęta braćmi mniejszymi. Aby pamiętać o ich potrzebach i prawach, październik został wyznaczony miesiącem dobroci dla zwierząt, a 4 października obchodziliśmy Dzień Zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie koczownicze plemiona Mongolii "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 21:06
W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy po jednym z najmniej zaludnionych państw świata. Mongolia rozciąga się na wielkim obszarze w środkowo-wschodniej Azji, od północy granicząc z Rosją, od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem o historii sięgającej wczesnego średniowiecza jest Ułan Bator. Żyje tam prawie połowa wszystkich mieszkańców tego niezwykłego kraju, który tak jak przed wiekami, wciąż należy do koczowniczych plemion. 
rozwiń zwiń