Około 17 tysięcy lat temu człowiek udomowił psa. 9 tysięcy lat przed naszą erą, czyli ponad 11 tysięcy lat temu opanował umiejętność uprawy pierwszych zbóż. To były działania prowadzące do osiadłego trybu życia. W ten sposób zaczęto zakładać pierwsze osady, które z czasem rozwinęły się w pierwsze miasta.
Najstarsze z nich wiążą się właśnie z powstaniem pierwszych pól uprawnych. Człowiek osiedlał się w sprzyjającym dla niego klimacie w pobliżu wielkich rzek, takich jak Nil, Eufrat i Tygrys czy Indus, dlatego najstarsze miasta na świecie leżą głównie na Bliskim Wschodzie, a także w Europie Południowej. Niektóre z nich są dziś ruinami, inne stolicami państw.
58:22 2022_11_05 08_59_57_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 Opowieści ludów świata - Najstarsze miasta świata - Jerycho w Palestynie
Naszą wędrówkę po najstarszych miastach zaczynamy od niezwykłego miejsca, które jest najstarszą nieprzerwanie zasiedloną osadą świata. To Jerycho, które zostało założone około 11 tysięcy lat temu.
W pobliżu obecnego miasta, już w tych odległych pra-czasach istniały trzy odrębne skupiska ludzkie. Było to spowodowane najprawdopodobniej dogodną lokalizacją w pobliżu źródła wody i prowadzącego ze wschodu na zachód szlaku blisko Morza Martwego. Tutaj też rozwijała się jedna z dziesięciu najstarszych cywilizacji świata, zapoczątkowana przez ludy semickie. W Biblii zachował się opis zdobycia Jerycha przez Jozuego i Izraelitów, ale jego historia związana jest z wieloma mocarstwami, ludami i zawirowaniami dziejów.
Zapraszamy na wędrówkę do tego najstarszego miasta świata!
Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadzi: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 05.11.2022
Godzina emisji: 09:00
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!