Polskie Radio Dzieciom

Czy słowa mogą być modne? Odpowiedzi poszukano na festiwalu "Jemy borówki na polu..."

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 13:11
Projekt "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" to czas przyjaznego wsłuchania się w język polski i rządzące nim zasady. W tym roku już po raz drugi na przełomie wakacyjnych miesięcy, do Rabki Zdroju zjechali poloniści i mistrzowie mowy polskiej, żeby dyskutować o zawiłościach w nazewnictwie i gramatyce. A dzięki ich pasji, dyskusji tych słuchało się pierwszorzędnie.
Jemy borówki na polu
Jemy borówki na poluFoto: Maciej Wacławik

W "Kulturalnej strefie" zapraszamy do wysłuchania panelu dyskusyjnego "Słowa przelotne", dotyczącego mody w języku. Które z wyrazów, zdaniem panelistów, były modne w tym roku, dlaczego słowa stają się modne i czy mają szansę przetrwać? Bo może są po prostu słowami przelotnymi?
O tym w Rabce-Zdroju rozmawiali: dr Artur Czesak (językoznawca, dialektolog i leksykograf, który uczy stylistyki i gramatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim), dr hab. Michał Rusinek (sekretarz Wisławy Szymborskiej prowadzi fundację jej imienia, na wydziale Polonistyki UJ prowadzi wykłady z teorii literatury i creativewriting) i dr hab. Izabela Winiarska-Górska (historyk języka z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka publikacji językoznawczych poświęconych dawnej polszczyźnie).

Posłuchaj
380:37 kulturalna strefa 09.08.mp3 Posłuchaj relacji z panelu dyskusyjnego "Słowa przelotne" (Kulturalna Strefa/Polskie Radio Dzieciom)_9.08.2020.

Efekty wszystkich spotkań jakie odbyły się w Rabce-Zdroju można śledzić na stronie internetowej jemy borówki na polu bądź w mediach społecznościowych tego festiwalu.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 9.08.2020
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca DAB+
Zobacz także
Czytaj także

"Beskid bez kitu". Książka o smakach, zwierzętach i ludziach Łemkowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 06:00
Książka Marii Strzeleckiej "Beskid bez kitu" rozbudza ciekawość za górami, potęguje tęsknotę za dzieciństwem, przypomina smak drożdżówek i tęsknotę za samotnością tylko dla siebie. To książka niezwykła, która dzieciom daje zrozumieć, jak dobrze jest żyć poza zasięgiem sieci komórkowych, a dorosłym czytelnikom pomaga przywołać zapomniane dziecięce wspomnienia, ale i choć trochę zrozumieć żal za utraconym wskutek "Akcji Wisła" światem łemkowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ogród przez lato" w Muzeum Literatury w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 11:55
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, swoją działalność rozpoczęło w 1952 roku, w kamieniczkach na Rynku Starego Miasta, wnętrza przystosowano do potrzeb wystawienniczych. "Muzeum Literatury" - to brzmi bardzo poważnie, ale w miejscu tym dba się nie tylko o to żebyśmy odkryli mickiewiczowską twórczość lecz także o to, żeby zapoznawać najmłodszych z literaturą w fantastycznym wydaniu.
rozwiń zwiń