Polskie Radio Dzieciom

"Asiunia" opowiadała dzieciom o Powstaniu. Spotkanie z Joanną Papuzińską

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 22:37
17.06 w sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego, miejscu niezwykle ważnym na mapie Warszawy, zainaugurowano kolejną, 3. już edycję Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej. Było to spotkanie wypełnione ważnymi opowieściami. Profesor Joanna Papuzińska, autorka "Asiuni" czyli wzruszającej książki dla dzieci, spotkała się z młodymi czytelnikami, żeby opowiedzieć o tym, co mała, bo pięcioletnia wówczas, dziewczynka, myślała o wojnie. I jak ten trudny czas postrzegała.
Spotkanie z Joanną Papuzińską w ramach Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej 2021
Spotkanie z Joanną Papuzińską w ramach Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej 2021Foto: mat. prom.

- Bardzo często mi powtarzano "ale ty jesteś szczęśliwa, bo masz łóżeczko, masz kołderkę nawet jeśli nie swoją, to ktoś cię przygarnął, masz tą kaszkę, a ile dzieci w ogóle nie ma co jeść. Nie kapryś, nie grymaś, bo jesteś szczęściarą" - wspominała wojenne lata pisarka.

W audycji "Kulturalna Strefa" zaprosiliśmy do wysłuchania dźwiękowej relacji z tego spotkania. 

Posłuchaj
59:56 2021_06_20 20_59_59_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 20 czerwca godz. 21:00

Kim był dla Asiuni "Front" i w jaki sposób przyjeżdżał do niej zaczarowany tramwaj? Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Joanny Papuzińskiej.

Joanna Papuzińska  to poetka, autorka bajek i wierszy dla dzieci, profesor zwyczajny nauk humanistycznych. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego miała pięć lat. O wspomnieniach z tego czasu opowiada w swoich książkach: "Asiuni" i w "Darowanych Kreskach". Jest autorką wielu popularnych książek m.in. "Nasza mama czarodziejka" czy "Rokiś".

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 20.06.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Grzegorz Kasdepke jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:23
Pisarz, dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Jego teksty publikuje wydawnictwo: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom na festiwalu "Ojce i Dziatki"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:01
Robert Romanowicz z wykształcenia jest architektem, ale na co dzień zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową i scenografią. Jego prace cechuje niepowtarzalny styl. Ilustruje książki dla dzieci - znaleźć je można w "Kapselku" Kamila Niewińskiego, czy uznanej  "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej. 19 czerwca w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej odbył się "Warsztat artystyczny z Robertem Romanowiczem". Spotkaniu temu przyglądała się Martyna Chuderska. 
rozwiń zwiń