Polskie Radio Dzieciom

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 10:00
Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
Jemy borówki na polu.. w Rabce Zdroju 30-31 lipca 2021
"Jemy borówki na polu.." w Rabce Zdroju 30-31 lipca 2021Foto: Maciej Wacławik

Jako pierwsza na scenie wystąpiła Irena Stopa, laureatka wielu konkursów opowiadaczy oraz artystka, która dzieli się z innymi pokoleniami dawnymi wierzeniami, obrzędami i tradycjami. Przedstawione opowiadanie dotyczyło m.in. codziennej mowy górali. Następnie, przy użyciu wielu metafor swoją opowieść zaprezentowała Magda Lena Górska. W trakcie wystąpienia artystka wykorzystała narrację i śpiew do nawigowania między językiem polskim i francuskim, a towarzyszył jej Serge Tamas, gitarzysta i kompozytor. 

Posłuchaj
59:46 2021_08_08 21_00_22_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 8 sierpnia godz. 21:00

Za zmianę nastroju odpowiedzialny był dr. filozofii, autor wierszy i powieści, Grzegorz Uzdański, który słuchaczy zaskoczył opowiadaniem historii na bieżąco. W swojej improwizacji uwzględnił bohatera, przedmiot i zwierzę, które zostały podane przez publiczność. Na zakończenie wystąpiła natomiast Agnieszka Ayşen Kaim, której historia wydarzyła się naprawdę, a dotyczyła tego, jak opowiadać o historii, by wywołała ona pewne emocje wśród dzieci i młodzieży w szkole.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 08.08.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:00
Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przybij piątkę "Kociej Szajce i uchu różowego jelenia" - warszawskie spotkanie z czytelnikami

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:59
"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, to detektywistyczna książka dla dzieci, która cieszy się uznaniem młodych czytelników i  doczekała się już części drugiej, a szykuje się i trzecia część. Ale w drugiej części kocich przygód - w "Kociej  Szajce i uchu różowego jelenia" - tym razem nie o śledzie chodzi. Otóż pewnego dnia w Cieszynie nieznany sprawca utrącił kamieniem ucho różowego jelenia! Kto to zrobił i dlaczego? W rozwiązaniu zagadki pomaga kocia szajka - za śledztwo, pod wodzą Komandosa, zabierają się Lola i Poziomka, dwie przebojowe kotki. Czy poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie ludowe. Rozmowa z autorką książki "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:00
Nierzadko kiedy książki prowadzą do stworzenia się wspólnoty. Zwłaszcza wtedy, gdy zawierają w sobie dawne historie czy bajki napisane językiem współczesnym, dzięki czemu łączą ze sobą różne pokolenia. Przykładem takiego dzieła jest książka „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” autorstwa Justyny Bednarek, gościa "Kulturoteki".
rozwiń zwiń