W czasie międzynarodowego seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek planujemy realizację 10 warsztatów pokazowych oraz 12 prezentacji na temat nowych trendów pracy z dziećmi reprezentującymi różne grupy wiekowe. Edukatorzy/ki poprowadzą warsztaty z udziałem zorganizowanych grup szkolnych, podczas których pokażą, jak pracować z dziećmi, by rozbudzić ich zainteresowanie książką. Warsztatom będzie się przyglądała doświadczona metodyczka - Grażyna Walczewska-Klimczak z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA (Oddział Warszawski), która po każdych zajęciach omówi ich tematykę, wykorzystane metody i dostosowanie do grupy wiekowej oraz ustosunkuje się do spostrzeżeń innych uczestników.
Seminarium będzie okazją do obserwacji bibliotekarzy/ek podczas działań z dziećmi, do zaprezentowania innowacyjnych metod w pracy z literaturą dziecięcą oraz do wymiany doświadczeń. Szkolenie przyczyni się do wzrostu kompetencji w obszarze pracy z czytelnikiem dziecięcym oraz ułatwi dotarcie do nowych grup odbiorców. Planowana jest publikacja online scenariuszy zajęć zrealizowanych w czasie seminarium.
Wydarzenie rozpocznie się od połączenia online z gościem specjalnym Martinem Widmarkiem – jednym z najpopularniejszych autorów książek dziecięcych, propagatorem czytelnictwa i edukatorem rozwijającym dziecięcą wyobraźnię. Spotkanie będzie tłumaczone przez autorkę przekładu wielu książek pisarza Martę Dybulę.
Wśród warsztatów pokazowych z udziałem grup szkolnych pojawią się "Zaczarowane historie" Renaty Banasińskiej, "Ze smokami nigdy nie wiadomo…" Renaty Hlivkovej (Słowacja), "W książkach mieszka wrażeń sto! O odkrywaniu tajemnic i niespodzianek ukrytych w opowieściach i ilustracjach" Małgorzaty Swędrowskiej, "Roboty, dźwięki i uczucia" Małgorzaty Karpickiej i Mateusza Ryczka, "Piłkarze kontra Pisarze, czyli o tym, że czytanie to celny strzał" Pawła Piwowarczyka, "Dzień wiosny na świecie" Anety Dominiak-Gnojnickiej, "Kolorowy Świat Pana McKee" Jolanty Ziemby, "Rytmiczne zabawy słowami" Aleksandry Szymańskiej, "Stwórzmy sobie książkę – czytam, poznaję, kreuję" Katarzyny Jezierskiej i "Drzewoluby – przewodnik przyrodniczy, botaniczny i zoologiczny…" Urszuli Szyc.
W czasie seminarium będzie można również wysłuchać interesujących wystąpień ekspertów/ek tj. "Upowszechnianie czytania jako walka z wykluczeniem społecznym" Marii Deskur, "Psychologia czytania – od czytelnika naiwnego do czytelnika zakochanego w literaturze. Jak rozwijać kompetencje czytelnicze w epoce cyfrowej?" Kariny Muchy, "Jak dzięki kampanii "Mała książka – wielki człowiek" możemy zwiększać w bibliotece grono najmłodszych czytelników?" Gabrieli Dul, "Ekstraklasa czyta, czyli ze stadionu do biblioteki. O tym, jak kultura wpisuje się w sport i sport w kulturę" Pawła Piwowarczyka, "Między biblioteką a muzeum. Jak wykorzystać różnorodność doświadczeń edukacyjnych?" Aldony Mikuckiej, "Potencjał animacyjny książek paragrafowych i interaktywnych gier książkowych" Ewy Kramarczyk, "Gamifikowanie literatury" Natalii Kościńskiej.
Inspirująca będzie również prezentacja Agnieszki Karp-Szymańskiej "Droga do książki – wyniki badań dotyczących nowej publiczności", ze względu na to, że badania publiczności festiwali literackich w Polsce to rzadkość.
Nie zabraknie też zagranicznych prelegentów/ek. Będą z nami Isy Mead z Wielkiej Brytanii z prezentacją "Kraina Czarów we Wrocławiu: opowieści oxfordzkie" oraz Larysa Luhova i Olena Kremnova z Ukrainy z wystąpieniem "Książkowa wyspa – Lwów: promocja czytelnictwa dla pokolenia alfa". Przedstawiciele norweskiego partnera projektu Trond Onarheim, koordynator festiwalu w Stord Arts Centre oraz Camilla Ruhs, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Stord podzielą się online swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi i społecznością lokalną.
Atrakcją seminarium będzie dostępne w oba dni stanowisko VR "Curious Alice – Alicja w Krainie Czarów w wirtualnej rzeczywistości".
Na zakończenie seminarium uczestnicy/czki będą mogli wziąć udział w grze mobilnej "Kotołaki atakują" - w aplikacji ActionTrack.
Sylwetki prelegentów/ek i edukatorów/ek opublikowane są na FB.
Wydarzenie jest skierowane do bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek. W przestrzeni Famy ma ono charakter zamknięty (nabór publiczności został zakończony). Wszystkie osoby spoza listy zapisanych uczestników/czek zapraszamy do śledzenia transmisji online.
Warsztaty i prezentacje odbywające się w sali widowiskowej będą streamingowane wraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Natomiast warsztaty i prezentacje realizowane w drugiej sali o nazwie Laboratorium ruchu będą nagrywane.
Termin: 21-22 kwietnia 2022
Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ulica Bolesława Krzywoustego 286, Wrocław – Psie Pole
Szczegółowy program znajduje się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu:
https://biblioteka.wroc.pl/miedzynarodowe-seminarium-wyspa-ksiazka-program/.
Projekt dofinansowany w ramach Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Uwaga! Ze względu na sytuację związaną z wojną w Ukrainie program może ulec zmianie.
Patronatem honorowym Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek Wyspa Książka objął Prezydent Miasta Wrocławia.
Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tego wydarzenia.
***
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.