Polskie Radio Dzieciom

Festiwal Dwa Teatry: "Za pomocą teatru można opowiadać o wszystkim - dzieciom też"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 15:59
Jak przyznają twórcy słuchowisk dla dzieci obecni na Festiwalu "Dwa Teatry": "tu nie walczy się o nagrody, ale o uwagę dzieci". - Najważniejsza jest przestrzeń, do której zaprasza się najmłodszych odbiorców - powiedziała Dorota Sokołowska, autorka i reżyserka słuchowiska "Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo". W Sopocie trwa wielkie święto teatru, a słuchowiska dla dzieci to bardzo ważna część tego festiwalu.
Adam Wojtyszko, dyrektor artystyczny festiwalu Dwa Tatry i Martyna Chuderska, dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom.
Adam Wojtyszko, dyrektor artystyczny festiwalu "Dwa Tatry" i Martyna Chuderska, dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Sebastian Gołos/Polskie Radio

Podczas Festiwalu "Dwa Teatry", swój udział w konkursie na najlepsze słuchowisko mają także propozycje dla dzieci. W tym roku o nagrodę stara się osiem spektakli dla najmłodszych słuchaczy, a o tym jak powstawały, o czym opowiadają i jaki odbiór mają wśród uczestników Festiwalu opowiedzieli goście Martyny Chuderskiej.

- Różnorodność to słowo klucz podczas tegorocznego Festiwalu - powiedziała Malina Prześluga, dramatopisarka, jurorka w Festiwalu Dwa Teatry. - Za pomocą teatru można opowiadać o wszystkim, na wiele różnych sposobów. Dzieciom też. Tegoroczne słuchowiska też takie są. Każde jest inne i dotyka innego tematu, ale przede wszystkim zabiera nas w podróż pełną ciekawych przygód - powiedziała gość Polskiego Radia Dzieciom i podzieliła się swoją tajemnicą na to jak - jako juror dokonywała wyboru najlepszego słuchowiska podczas Festiwalu. - Mam w domu takiego małego, 7-letniego jurora, z którym słuchałam wszystkich nagrań i to  nim dokonywałam konsultacji - dodała.

Malina Prześluga i Martyna Chuderska Malina Prześluga i Martyna Chuderska

Gościem audycji była również Iwona Borawska, reżyserka słuchowiska "Silna grupa ze śmietnika". - Stworzyłam opowieść o śmieciach, które nie są winne temu, że są wyrzucane. To my powinniśmy się zastanowić nad tym co robimy - powiedziała gość Martyny Chuderskiej.

Iwona Baranowska i Martyna Chuderska Iwona Borawska i Martyna Chuderska

Jak przyznała zaś Dorota Sokołowska, autorka i reżyserka słuchowiska "Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo", jestem debiutującą reżyserką, ale cieszę się, że mogę tu być. Po czym opowiedziała jak to się stało, że z dziennikarki stała się twórczynią spektaklu.

Dorot Sokołowska i Martyna Chuderska podczas audycji plenerowej "Kulturalna strefa" w Sopocie. Dwa Teatry 2024. Dorot Sokołowska i Martyna Chuderska podczas audycji plenerowej "Kulturalna strefa" w Sopocie. Dwa Teatry 2024.

Festiwal to wyjątkowe wydarzenie, bo w tym czasie możemy spotkać najwybitniejsze osobowości radiowe, telewizyjne i filmowe w jednym miejscu, a jak podkreślił Adam Wojtyszko, mamy to szczęście, że te gwiazdy przychodzą też do nas do Teatru Polskiego Radia i uwielbiają z nami współpracować. - Tu mają szansę na to, co jest sensem ich pracy, czyli analizę sensu tematu, emocji uczuć przez samych siebie. Nie muszą już skupiać się na oświetleniu, czy kamerze, ale na samym sobie. A dodatkowo nasz Teatr jest ewenementem na skalę światową i nie ma drugiego takiego miejsca - dodał dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Adam Wojtyszko, dyrektor artystyczny festiwalu "Dwa Tatry" i Martyna Chuderska, dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom. Adam Wojtyszko, dyrektor artystyczny festiwalu "Dwa Tatry" i Martyna Chuderska, dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom.

A kwestii słuchowisk dla dzieci powiedział: - To jest moje wielkie marzenie, aby do najmłodszych odbiorców mówić na poważnie, z pełną świadomością, że to są ludzie którzy najłatwiej potrafią nas znaleźć w internecie. Nieważne czy to są bajki, czy lektury szkolne - nie wolno ich lekceważyć. To są nasi najcenniejsi widzowie, bo mają w sobie świeżość i choć mogą być brutalni w ocenie, to są też jednocześnie szczerzy - wyjaśnił dyrektor Teatru.

 

O wszystkich wydarzeniach podczas Festiwalu "Dwa Teatry" można posłuchać w zapisie audycji:

Posłuchaj
120:08 [DAB]Dzieciom (PCM) 23 czerwiec 2024 18_00_04.mp3 W "Kulturalnej Strefie" Festiwal Dwa Teatry

Audycja: Kulturalna strefa

Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Malina Prześluga, dramatopisarka, jurorka w Festiwalu Dwa Teatry, Iwona Borawska, reżyserka słuchowiska „Silna grupa ze śmietnika”, Dorota Sokołowska, autorka i reżyserka słuchowiska „Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo”, Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia
Data emisji: 23.06.2024
Godzina emisji: 18.00.

Kulturalna strefa to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą niedzielę o 21.00.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

"Po raz kolejny łączymy światy" - już wkrótce Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 10:33
- Sprawdzamy czy można połączyć świat ekonomii i wielbicieli książek, dlatego już 21 maja spotkamy się w przestrzeni Giełdy Papierów Wartościowych. Tego jeszcze nie było! - podkreśliła w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Karp-Szymańska dyrektor programowa Festiwalu Ojce i Dziatki. Gość audycji "Kulturalna Strefa" dodała też, że wybór nie była przypadkowy, bo związany z Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyobraźnia wpływa na rzeczywistość? W "Kulturalnej Strefie" o najciekawszych panelach Rabka Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 09:04
- Będziemy mówić dzieciom, że warto marzyć oraz podpowiadać jak te marzenia spełniać. A robić to będą sprawdzeni eksperci - powiedziała gość "Kulturalnej Strefy" Iwona Haberny przybliżając słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom 11. edycję Rabka Festival zbudowanego wokół hasła "Marzenia zmieniają świat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda Teatr najnajowy, czyli spektakle dla dzieci do 3 roku życia? Tylko w "Kulturalnej Strefie"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 09:04
- Cieszę, że aktorzy ruszyli ze mną w tą drogę, bo na co dzień grają w dla widza dorosłego w teatrze, telewizji czy filmie, a nagle schodzą na kolana i są blisko tych najmniejszych widzów, nie boją się ich - powiedziała w "Kulturalnej Strefie" Alicja Morawska-Rubczak opowiadając o idei teatru najnajowego dla widzów do trzeciego roku życia.
rozwiń zwiń