Polskie Radio Dzieciom

Jak opowiedzieć historię za pomocą ilustracji? Rozmowa z Tomaszem Brodą

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:55
Czasami najprostszy przekaz jest najtrudniejszy do stworzenia. Nie tylko musi on dotrzeć do odbiorców i zwrócić ich uwagę, ale też zaangażować. Za komunikat, który swoją formą może wydawać się prosty możemy uznać rysunki i ilustracje. Jak się jednak okazuje, wymagają one znacznej ilości przygotowań, przemyśleń i pracy ze strony autora. Temat ten poruszył rysownik, ilustrator i pedagog, Tomasz Broda, który w "Kulturalnej Strefie" w Polski opowiedział o swojej książce "Bookface. Księga twarzy pisarzy" oraz rysunkowej autobiografii "Coś pan zmalował!".
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W książce "Bookface. Księga twarzy pisarzy" Tomasz Broda odkrywa nowe oblicze klasyków literatury przenosząc ich do dnia dzisiejszego, gdzie znaczącą rolę pełnią portale społecznościowe. Krótkie teksty przypisane do każdego autora, powstałe na wzór wpisów z internetu sprawiają, że publikacja jest edukacyjna i rozrywkowa. W książce znajdują się portrety ok 150 pisarzy, np. Dantego, Agathy Christie czy Wisławy Szymborskiej oraz dyskutantów, którzy komentują ich wpisy. – Starałem się, żeby byli przedstawiciele wielu gatunków i żeby te gatunki się mieszały – dodał Tomasz Broda

Posłuchaj
60:43 2021_08_15 21_00_04_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 15 sierpnia godz. 21:00

 

Stworzenie krótkich wpisów, które mogliby opublikować pisarze w dzisiejszych czasach wymagało m.in. przestudiowania historii literatury oraz znalezienia ich odpowiedniej twórczości, by móc dopasować dialogi między nimi. To dlatego, ponieważ książka przyjmuje formę portalu, gdzie pisarze nawzajem się komentują, przechwalają, a nawet sprzeczają. Każdemu wpisowi towarzyszy duża ilustracja pisarza, który jest za niego odpowiedzialny. W związku z tym, jest to książka także dla miłośników portretów nawiązujących do epoki danego autora.

Z kolei rysunkowa autobiografia "Coś pan zmalował!" została stworzona z okazji 70 jubileuszu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Z uwagi na fakt, że jej celem było opowiedzenie historii akademii, Tomasz Broda postanowił przedstawić ją ze swojej perspektywy. Wzięcie pod uwagę momentu przyjazdu do Wrocławia, poznawanie akademii najpierw jako kandydat, a potem student dało mu możliwość ukazania szerokiego spektrum działalności ASP we Wrocławiu oraz ludzi tam pracujących. Biorąc to pod wagę, pomimo że nazywa się to autobiografią, wątki dotyczą jedynie kwestii edukacji artystycznej. Możliwe, że poprzez uwzględnione rysunki i karykatury odbiorca przypomni sobie swoje czasy studiowania i dążenia do znalezienia dla siebie odpowiedniej drogi rozwoju. 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 18.08.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Tomasz Broda
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Grzegorz Kasdepke jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:23
Pisarz, dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Jego teksty publikuje wydawnictwo: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z kulturą za pan brat. 8. edycja Rabka Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:25
Poznawanie historii własnej rodziny, kultury Łemków, Romów i Żydów, opowieści o ludowych legendach, literacka gra miejska, warsztaty ilustratorskie "Book Face" a nawet escape room "na polu"! Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2021" odbyła się z powodzeniem, pomimo ograniczeń związanych z pandemią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Asiunia" opowiadała dzieciom o Powstaniu. Spotkanie z Joanną Papuzińską

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 22:37
17.06 w sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego, miejscu niezwykle ważnym na mapie Warszawy, zainaugurowano kolejną, 3. już edycję Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej. Było to spotkanie wypełnione ważnymi opowieściami. Profesor Joanna Papuzińska, autorka "Asiuni" czyli wzruszającej książki dla dzieci, spotkała się z młodymi czytelnikami, żeby opowiedzieć o tym, co mała, bo pięcioletnia wówczas, dziewczynka, myślała o wojnie. I jak ten trudny czas postrzegała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 10:00
Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:00
W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
rozwiń zwiń