Polskie Radio Dzieciom

Wyliczanki, rymowanki i kolorowe jarmarki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 17:23
Deszczyk leje, słonko świeci, czarownica masło kleci. Ukleciła, położyła, przyszła świnia – przewróciła. Przyszedł pies, nie chciał jeść. Przyszedł dziod, masło zjodł. Raz dwa trzy, gonisz ty! W "Żródełku" pokażemy Wam, że świat tradycji pełen jest żartobliwych wyliczanek, radosnych tańców i zaczepnych rymowanek. Ponadto odwiedzimy kolorowe targowiska i posłuchamy melodii z różnych stron świata!
Audio
  • Hanna Szczęśniak, Brygida Sordyl, Kuba Gołdyn, Kaja Prusinowska, zespół Lipowianie
Tak wygladają pająki z bibuły i słomy
Tak wygladają pająki z bibuły i słomyFoto: shutterstock/dies-irae

Przedszkolaki z Krobi na Biskupiźnie śpiewaly wyliczankę o dzielnej myszce, która nie bała się dybiącego na jej życie kota. Z kolei w Beskidzie Żywieckim, młodzi członkowie zespołu „Lipowianie” grali w „przegadywanki-rymowanki”. To żartobliwe przezywanie się i przedrzeźnianie wymaga sprytu autorów – przecież trzeba wymyślić przytyk, który będzie śmieszny, ale nie niemiły – to w końcu zabawa, nie walka – i w dodatku będzie się rymował! Członkowie „Lipowian” znali te reguły, dlatego każdy dobrze się bawił. Grupa dziewczyn przegadywała chłopaków i odwrotnie. Ale przecież przyśpiewki, w których „docinało” się żartobliwie innym osobom znane są nie tylko w Beskidzie Żywieckim. Możemy je usłyszeć również na nizinach, np. w okolicy Radomia.

Kaja Prusinowska opowiadała o magii bazarów i targowisk. Miejsc kolorowych, gwarnych, w których można znaleźć i zwykłe, i zupełnie niezwykłe przedmioty. Kaja opowiadała o bazarze w tureckim mieście Izmir. Tonącym w feerii barw, gdzie na każdym ze straganów znaleźć można co innego – przyprawy, których zapach świdruje w nosie, pięknie zdobione stroje, niczym z baśni 1000 i jednej nocy, aż po instrumenty. Malutkie i baaardzo duże. Ale bywają też targi, na których można kupić tylko przedmioty z danej dziedziny. Na przykład w Warszawie, w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, odbyło się Targowisko Instrumentów. Przyjechali na nie handlarze i twórcy instrumentów z całej Polski (i nie tylko z Polski)!

Autorzy audycji po raz kolejny udowodnili, że muzyka jest wszędzie – wystarczy nadstawić ucha – a instrumentów nie trzeba szukać tylko na targowiskach. Można iść na pole lub do lasu. Taki przykład dają Józef Broda – mistrz gry na listkach i źdźbłach traw oraz Witold Vargas, który wyrusza do lasu, by tropić leśne instrumenty.

Na koniec młodzi słuchacze i dzieci z Akademii Sztuk Dziecięcych, zastanawiali się co ma polonez-samochód do poloneza-tańca. Czy to przypadkowa zbieżność nazw? Ależ nie! Słowo polonez jest spolszczeniem francuskiego słowa „polonaise” oznaczającego „polski”. A przecież i samochód, i taniec są polskie!

***
Tytuł audycji: 
Źródełko

Prowadziłą: Hanna Szczęśniak

Goście: Brygida Sordyl, Kuba Gołdyn, zespół "Lipowianie", Kaja Prusinowska, dzieci z Akademii Sztuk Dziecięcych  

Data emisji: 4.10.2020

Godzina emisji: 11.00

 

***

Na audycję "Źródełko" w niedzielę (4.10) w godz. 11.00-11.30 zaprasza Hanna Szczęśniak

mg

Zobacz także