Polskie Radio Dzieciom

Nowe głosy w "Źródełku". Karolina Ociepka i Witold Vargas zapraszają do PRD

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 12:00
Wraz z wejściem w nową, jesienno-zimową ramówkę w Polskim Radiu Dzieciom, do załogi naszego niedzielnego "Źródełka", magazynu dla dzieci i młodzieży o kulturze ludowej i muzyce tradycyjnej, dołączają nowi bohaterowie!
Karolina Ociepka i Vitold Vargas
Karolina Ociepka i Vitold VargasFoto: Tykarska&Gigier

W nowej odsłonie "Źródełka" zapraszamy na spotkania z bajkami, rysunkiem, muzyką ludową z różnych krajów świata czy mądrościami najmłodszych. W nowych cyklach, które już od najbliższej niedzieli zabrzmią w audycji, pojawią się specjalni twórcy:

1. Karolina Ociepka

Językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury). Pomysłodawczyni i współtwórczyni programu edukacji regionalnej "Alfabet Tradycji", kompanii artystycznej "Mozaika" oraz cyklu "Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania". Stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w roku 2021. W ramach stypendium tworzy stronę internetową zawierającą informacje i materiały do pracy z dziećmi dotyczące wielkanocnych tradycji kolędniczych.


Mała Karolina Ociepka Mała Karolina Ociepka

W latach 2007-2009 pracowała w Komisji UNESCO na Łotwie, realizując projekty związane z ochroną dziedzictwa niematerialnego regionu bałtyckiego. Od 2009 r. tworzy interaktywne spektakle i koncerty dla dzieci oraz prowadzi warsztaty dla dorosłych. Od 2013 r. współtworzy kapelę Przodki, w której gra na polskich bębnach tradycyjnych. Słowem - kręci się głównie wokół tradycji i dzieci. A skoro mowa o kręceniu, bardzo lubi tańczyć - oberki i nie tylko. Mówią, że to po pradziadku Piotrze, który był ponoć najbardziej charakternym tancerzem na Pomykowie koło Przysuchy, skąd pochodzi.


Alfabet Tradycji Alfabet Tradycji

2. Witold Vargas

Jak mówi, urodził się w Boliwii 3500 tysiąca metrów nad poziomem morza, w kraju, gdzie bajki i opowieści fantastyczne wciąż traktuje się bardzo poważnie. Jego babcia znała ich tysiące, a każda z nich starczała na kilka wieczorów! "Cała dzielnica przychodziła do nas na opowieści, a ja postanowiłem zapamiętać je i opowiadać następnym pokoleniom. Uwielbiałem też rysować i grać na instrumentach więc skończyłem studia artystyczne" wspomina artysta, który obecnie jest nauczycielem plastyki w klasach 1-3 w szkole społecznej w Warszawie. Zajmuje się lustrowaniem książek, pisaniem ich oraz jeżdżeniem po kraju z opowieściami: o swoich książkach i starymi historiami z dzieciństwa.

Mały Witold Vargas Mały Witold Vargas

Wraz z Pawłem Zychem stworzył serię LEGENDARZ, w której ukazał się między innymi Bestiariusz słowiański, Duchy polskich miast i zamków, Bestiariusz - zwierzęta, Bestiariusz japoński i wiele innych. Uwielbia czytać. Można powiedzieć, że pożera książki, najchętniej - jeśli są audio, żeby mieć wolne ręce i móc jednocześnie rysować. W dzieciństwie słuchał wszystkich audycji radiowych dla dzieci. "To było dużo lepsze niż telewizor, a komputery jeszcze nie istniały!", przekonuje. Resztę czasu mały Witold spędzał, eksplorując góry w sąsiedztwie jego domu. Do dziś mu się śnią...

3. Na koniec w świat ludowych mądrości zabierzemy się razem z przedszkolakami z House of Montessori na warszawskiej Ochocie​. Dzieci postarają się wytłumaczyć nam różne ludowe powiedzenia, okraszając je szczyptą własnych mądrości.

***

Na audycję "Źródełko" w niedzielę (7.11) o godz. 11.00 zaprasza Piotr Dorosz.

 

Zobacz także