Polskie Radio Dzieciom

Czy wiejscy muzykanci słuchali radia?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 12:00
W wakacyjnym "Źródełku" za tanecznymi melodiami z przytupem wybraliśmy się na Kielecczyznę, spotkalismy beskidzkiego pasterza, który nie chciał już paść owiec. 
Audio
  • Czy wiejscy muzykanci słuchali radia? (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Radia na dawnych wsiach były dość rzadkie, ale wiejscy muzykanci lubili grać również melodie zasłyszane w eterze.
Radia na dawnych wsiach były dość rzadkie, ale wiejscy muzykanci lubili grać również melodie zasłyszane w eterze.Foto: Shutterstock

Dowiedzieliśmy się, co też wydarzyło się w pewnej góralskiej karczmie, a wraz z pustynnymi wędrowcami z Mali zagraliśmy na korze i zaśpiewaliśmy o Saharze. Spotkaliśmy się z zespołem Tęgie Chłopy, który zagrał dla nas muzykę z regionu kieleckiego. Posłuchaliśmy również w audycji, jak brzmi i wygląda heligonka.

Heligonka to mała harmonia albo akordeon, na którym muzykanci chętnie sobie przygrywają do piosenek. To popularny na południu Polski, w Czechach i na Słowacji instrument muzyczny przypominający akordeon, lecz mniejszy, z guzikami, a nie klawiszami. Chcecie wiedzieć, jak działa? Otóż źródłem jego dźwięku są drgania blaszek powodowane przez strumień powietrza. Heligonistką jest Wiktoria Stopka - dowiedzieliśmy się z audycji.

***

Tytuł audycjiŹródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 10.07.2022 (powtórka)

Godzina emisji: 11.00



Zobacz także