Polskie Radio Dzieciom

Nasz pan Fabijan pasie kunie na wygunie... Wyliczanki najlepsze na nudę!

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 11:30
W dzisiejszej audycji zajmiemy się dziecięcymi zabawami, wyliczankami i piosenkami. Pastuszkowie, pasący krowy lub gęsi, nie mogli czytać (bo najczęściej nie umieli), ani tym bardziej gapić się w telefon, ich kreatywność w wymyślaniu różnych zabaw nie miała więc granic. Jak umilali sobie czas? 
Audio
  • Zabawy na Zielone Świątki (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock

Pasanie krów czy gęsi powierzano właśnie dzieciom, bo to mogły robić, a trudniejsze i cięższe zadania były już w rękach starszych. Ale i pasanie było całkiem wymagającym zadaniem. Wszystkie dzieci lubią się bawić, a dawniej tacy pastuszkowie nie mogli wziąć sobie na łąki książki, bo takie były drogie i trudno dostępne, i musiało być bardzo nudno.  Bo można na takiej łące posiedzieć dzień czy dwa, ale wytrzymać tam cały sezon, o kwietnia do końca września - czyli razem pół roku! - to było wyzwanie. 

Babcia Piotra Dorosza opowiadała mu, jak będąc małą dziewczynką pognała gęsi na łąkę. Przy łące płynęła rzeczka, przez którą gęsi dostały się na drugi brzeg – na łąkę innego gospodarza. Gospodarz był bardzo niemiły i zagnał jej gąski na swoje podwórko. Cała historia skończyła się dobrze – tata babci naszego redaktora poszedł do gospodarza, przeprosił i odzyskał gęsi. Ale płynie stąd nauka – pasąc zwierzęta trzeba było ciągle mieć je na oku, by nie weszły „w szkodę”, czyli na pole innego gospodarza.

Obserwując zwierzątka kątem oka trzeba było jednak zająć sobie czas. Co dawniej robiły dzieci na wsi? Na przykład deklamowały wyliczanki. Znacie jakieś wyliczanki? Na pewno! Ale mamy dla Was kilka wyjątkowych, dawnych wyliczanek ze wsi. Posłuchajcie!

"Cyrli, cyrli, cyrli, cegła, do kogo pobiegła" , "Ciupie, ciupie siekiereczka, aż naciupie szesnaście" i naśladowanie ptasich głosów - to było świetną zabawą, o któych opowiadała w audycji m.in. Maria Bienias!

Radio retsro mis free 1200.jpg

UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!

***

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 11.00  

Zobacz także