Polskie Radio Dzieciom

Na straganie w dzień targowy!

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 11:30
Uderzający intensywnym zapachem przypraw czy zachęcający słodyczą kolorowych owoców? A może taki, na którym sprzedaje się domowe ptactwo? Taki z antykami, nazywany „pchlim targiem” czy ten, na którym kupimy „mydło i powidło”? Bazar, targ, rynek – to miejsce nie jedno ma imię. Każde jest inne, każde ma swój wyjątkowy koloryt. Zapraszamy Was na wycieczkę na targowiska!
Audio
A Wy, co kupujecie z rodzicami na bazarach?
A Wy, co kupujecie z rodzicami na bazarach?Foto: Shutterstock

Przed nami kolejny odcinek przygód kaszubskiego rodzeństwa Cyli i Brechta. Nasze ulubione rodzeństwo opuściło już Kujawy i udaje się w dalszą podróż do babci. Tym razem odwiedzają właśnie wiejskie targowisko... Latające dywany, złoto w słoikach i wata na patyku - to wszystko i wiele więcej dzieci zobaczyły na straganach małego miasteczka, przez które przejeżdżały z woźnicą. Nie mogąc się napatrzeć na wszystkie cuda, dzieci spokojnie przemierzały targowisko. Aż tu nagle!
- To ona, złodziejka! - zakrzyknął ktoś, wskazując prosto na Cylę...

Co działo się dalej? O tym przekonacie się już niebawem!
Uff, ta przygoda zapowiada się dość nieprzyjemnie. na szczęście z bazarami miłe wspomnienia mieli nasi prowadzący! Piotr Dorosz na przykład, wygrał kiedyś kaczkę - taką prawdziwą, żywą! - w loterii fantowej na wiejskim targowisku.

Różyc, najbardziej warszawski z bazarów 

Także na bazar, ale miejski i o dłuuugiej historii zabrał nas Heniek Małolepszy. Z naszym muzykalnym warszawiakiem przejdziemy się na Bazar Różyckiego na warszawskiej Pradze. To tu dawniej można było kupić wszystko! „Szwarc, mydło i powidło”, jak to mawiali. Co to właściwie znaczy? Opowiemy Wam!

Bazar Różyckiego założył Julian Różycki. Było to dawno temu, jeszcze w XIX wieku!! Pan Julian Różycki był bogatym farmaceutą i chciał inwestować w handel. Dlatego zakupił działkę na Pradze i na niej otworzył bazar. Stanęło tu mnóstwo straganów, budek, ale byli i tacy, którzy sprzedawali swoje towary z niewielkich ustawionych naprędce stolików. Podobno były takie czasy, gdy na Różycu handlowało w jednym momencie nawet 500 osób!

- Było na bazarze miejsce, które nazywało się "Kanada". kiedy ktoś został "oskubany", czyli okradziony, albo stracił zegarek przez nieuwagę, mógł "na Kanadzie" to odnaleźć - mówił nam Heniek Małolepszy.


Na Bazarze Różyckiego przez dziesięciolecia kwitł handel. Sytuacja zmieniła się po zmianie ustroju Na Bazarze Różyckiego przez dziesięciolecia kwitł handel. Sytuacja zmieniła się po zmianie ustroju

Suka z Biłgoraja, czyli polski instrument

Z kolei Marta Graban-Butryn opowie o suce. Nie, nie takiej szczekającej „pani pies”. Chodzi o instrument. Suka Biłgorajska to bardzo ciekawy, rdzennie polski instrument tradycyjny. Kilka lat temu zasłynął dzięki Zbigniewowi Butrynowi, który zaczął bardzo skrupulatnie badać i odtwarzać sukę biłgorajską. Później sukę spopularyzował pewien babski zespół, który wziął od niej swoją nazwę – Same Suki.


Музикант Збіґнєв Бутрин, майстер народних інструментів, фото: Якуб Пєтшак, фото надане автором для публікації на сторінці Польського радіо Pan Zbigniew Butryn z suką biłgorajską

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do zabawy

Wiecie, co działo się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie 9 września? Tańce i zabawy! Po raz kolejny pod siedzibą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi mogliśmy poznać kulturę ludową od tej radosnej barwnej strony! Okazja po temu nie byle jaka - rozpoczęły się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa! Co to za dni? To fantastyczny czas, kiedy w całej Europie otwierają swe podwoje różne instytucje kultury - muzea, galerie, zamki... można je zwiedzać i uczyć się o kulturze danego miejsca. W tym roku ważną rolę gra na Dniach Dziedzictwa kultura ludowa, w tym tak zwane dziedzictwo niematerialne, czyli na przykład muzyka albo umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie. 

Wraz z Martą Powałowską wybraliśmy się na Krakowskie Przedmieście, by spotkać się z mistrzami rzemiosła, muzykami i ich uczniami, i zobaczyć na czym polega takie przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie. 

Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja powstała dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także