Polskie Radio Dzieciom

Czary mary, nie do wiary!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 11:45
„Meee, już po nas”! Gdybyście usłyszeli takie słowa wypowiedziane przez kozę, chyba byście się przestraszyli? To właśnie spotkało ostatnio Cylę i Brechta! Na szczęście, nasze ulubione rodzeństwo ma nerwy ze stali i nie straszne im żadne dziwne zdarzenia.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Dlatego gadająca koza Wiesiek w najbliższym odcinku „Źródełka” będzie miała prawdziwe pole do popisu, choć i zdenerwuje naszych bohaterów. Czym? Swoim pesymistycznym nastawieniem! Trudno jednak się radować, gdy utknęło się w środku lasu, wokół mnóstwo zatrważających dźwięków, ścieżki nie widać, na kamieniach ktoś coś pisze o nieistniejących krowach, a do tego – wokół unosi się duch lasu. Jesteście ciekawi o co w tym wszystkim chodzi? Słuchajcie koniecznie!

Nie-łatwe instrumenty 

W audycji sprawdziliśmy też, który instrument robi „błę błę błę”. No, może nie do końca szczęśliwa to onomatopeja… ale dźwięk drumli – bo o niej mowa – jest dziwny, można by powiedzieć, nieco nie z tego świata. Drumla to dość prosty instrument, znany w wielu miejscach na świecie. W Europie używa się drumli metalowych – przytyka się je do warg i uderzając w metalowy pręcik, przy okazji wydmuchując lub wciągając powietrze, tworzy dźwięk. W Azji za to znane są drumle drewniane, choć gra się na nich bardzo podobnie. To nie jedyny instrument, który poznaliśmy. Wraz z Piotrem Doroszem sprawdziliśmy bowiem czy na glinianym ptaszku łatwo jest zagrać piękną melodię...

Warszawa i „Muzyczka”

Wraz z Heniem Małolepszym i jego przyjacielem Przemysławem Śmiechem, poznaliśmy symbole Warszawy, a potem przenieśliśmy się do jej centrum…

Czy wiecie, że nie tak daleko od Pałacu Kultury i Nauki znajdują się wiejskie domki, gdzie odbywają się wciągające warsztaty dla najmłodszych muzykantów zatytułowane „Muzyczka”? Prowadzi je utalentowany Mateusz Kowalski. To multiinstrumentalista, czyli muzyk, który zagra na każdym instrumencie jaki wpadnie mu w ręce. Mateusz pięknie gra i śpiewa, a kojarzyć go możecie na przykład z zespołu Tęgie Chłopy, który nagrał dla (dużych i małych) dzieci płytę „Rakieta”. Zajęciom specjalnie dla nas przysłuchiwała się Aldona Łaniewska-Wołłk.

Śpiewaczka Janina Pydo opowiada o wiejskich zabawach

Za to nasza podróżniczka po regionie Lubelskim, Marta Graban-Butryn, przedstawiła nas wspaniałej gawędziarce i śpiewaczce Janinie Pydo, pod której domem znajdziemy najpiękniejszy ogród na świecie! Pani Janina śpiewa od dziecka. Choć jest już babcią, dobrze pamięta wiele melodii i zabaw, które rozweselały jej dni jako małej dziewczynce. Śpiewaczka opowiadała nam jak wyglądała jej droga do szkoły, także zimą, gdy sypał śnieg i trzeba było jechać saniami zaprzężonymi w najprawdziwsze konie! A jak wygląda Wasza trasa do szkoły czy przedszkola? Pani Janina opowiedziała nam także o tzw. prządkach, czyli wieczornych spotkaniach, kiedy przędło się i śpiewało w kobiecym gronie. Co prawda takie właśnie spotkania często kończyły się potańcówką i wtedy bawili się już wszyscy - chłopcy i dziewczyny!

Andrzejki w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi

Głodni wydarzeń? Zapraszamy Was na Andrzejki w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi! Małgorzata Jaszczołt opowiedziała nam o planach na ten dzień. Wigilia św. Andrzeja była w kulturze ludowej ważnym dniem. Po pierwsze – panny wróżyły sobie wówczas, co przyniesie im przyszłość (chłopcy robili to w wigilię św. Katarzyny, kilka dni wcześniej). Po drugie – był to ostatni moment na hulanki i zabawy! Jak głosi stare porzekadło: św. Katarzyna Adwent zaczyna, św. Andrzej jeszcze bardziej. To zatem ostatni dzwonek, by wyszumieć się przed 4 tygodniami oczekiwania na święta. Tymczasem nasi przyjaciele z NIKiDW zaprosili was na zabawę taneczną z zespołami z różnych stron Polski, czekają także typowo andrzejkowe atrakcje. Jakie? Przekonajcie się 25 listopada o godzinie 17.00 w siedzibie Instytutu.


 

Nasze Muzyczne Źródełko 2023 Nasze Muzyczne Źródełko 2023

Poznaliśmy też FINALISTÓW IV konkursu Nasze Muzyczne Źródełko! Są to:

Kat. 3-6 lat:

1. Anastazja Zaziąbło-Hubiak
2. Zofia Kostrzewska
3. Mikołaj Żółtek

Kat. 7-10 lat:

1.Matylda Karbasz
2. Antoni Sieczka
3. Kamila Bieniek
4. Justynę Giemzik
5. Michał Maciejko


Kat. 11-15 lat:

1.Aleksandra Duc
2. Justyna Pięta
3. Adela Kępka
4. Ewelina Skóra
5. Wiktoria Skóra
6. Miłosz Maśkiewicz


Rodzinna/zespołowa:

1. Kapela Rodzinna Brudłów
2. Orkiestra Podróżniacy
3. Mareckule
4. Lubelska Orkiestra Rodzinna
5. Szkoła Suki Biłgorajskiej
6. Anna Golec i Klaudia Fajkis
7. Krajeczka
8. Zespół Małolipnicanie
9. Grupa wokalna ZPiT Sokołowianie
10. DMZPiT Folklorek
11. Rodzina Fedorów


Na swoich ulubieńców możecie GŁOSOWAĆ ONLINE
- od jutra, 20 listopada, do 3 grudnia
- przez stronę www.zrodelko.polskieradio.pl
- słuchając utworów naszych Finalistów na antenie Polskiego Radia Dzieciom i na stronie internetowej.


Narodowy Instytut Kulturi i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kulturi i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 19.11.2023

Godzina emisji: 11.00


 

Zobacz także