Polskie Radio Dzieciom

W krainie Inuitów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 11:40
Co to jest pudło rezonansowe i czy nasza buzia może nim być? Jak mieszka się w kopule z lodu? Dlaczego skośne oczy przydają, gdy otacza nas biała, śnieżna przestrzeń? Dziś Piotr Dorosz zabiera nas na półkulę północną, do Inuitów. Posłuchajcie!  
Audio
Jak radzą sobie z zimnem ludy zamieszkujące tereny subarktyczne?
Jak radzą sobie z zimnem ludy zamieszkujące tereny subarktyczne?Foto: Shutterstock/Cast Of Thousands

Bohaterami dzisiejszej audycji byli Jugyci i Inuici - ludy zwane dawniej Eskimosami. To mieszkańcy północnych zakątków naszej planety, m.in. Kanady i północnych obszarów Azji.

Poznaliśmy ich niezwykłą muzykę. Dlaczego niezwykłą? Chyba nigdzie indziej nie wykorzystuje się w pieśniach ust drugiej osoby jako... pudła rezonansowego! Wiecie, czym jest pudło rezonansowe? To rzeczywiście pudełko, w różnym kształcie, puste w środku, dzięki któremu dźwięk instrumentu jest znacznie głośniejszy. Bohaterowie dzisiejszego odcinka - Inuici - jako takie pudło rezonansowe używają właśnie otwartych ust towarzysza. Rodzaj takich piesni nazywa się katajjaq i jest charakterystyczny dla inuickich kobiet. Katajjaq jest rodzajem rozrywki i zabawy. Kobiety stają naprzeciwko siebie w parach i rozpoczynają pieśń. Która pierwsza się zaśmieje - przegrywa. 

Muzyka Inuitów jest bardzo transowa, pełna rytmicznych westchnień i pochrząkiwań. To nie jedyne osobliwości kultury tych ludów. Na pewno na hasło Eskimos każdy z Was ma przed oczami iglo! czyli kopulasty "domek" zrobiony z lodowych brył. Jak mieszkało się w iglo? O tym też opowiadaliśmy!

***

tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 17.12.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także