Polskie Radio Dzieciom

Brudne ubranie i sposoby na nie!

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 11:30
Wesołe skakanie w trawie, czyszczenie krowiej obory, długie wędrówki po błocie. To wszystko nie wpływało na czystość wiejskich ubrań. W "Źródełku" rozmawiamy o tym, co robiono na wsi, kiedy ubranie się zabrudziło. Oczywiście o pralce nikomu się nie śniło, a pranie trzeba było jakoś robić.
Audio
Kotek robiłby pranie, gdyby nosił ubranie
Kotek robiłby pranie, gdyby nosił ubranieFoto: pixabay

Chodzono, a właściwie kobiety chodziły (bo dawniej tylko one zajmowały się praniem) chodziły prać do rzeki lub stawu. Wiosną i latem pół biedy, choć i tak była to bardzo ciężka praca, cały czas chyłkiem, a te naręcza prania trzeba było donieść nad wodę (a znad wody przynieść mokre - i o wiele cięższe!). Jednak jesienią i zimą było to prawdziwe utrapienie - prało się w przeręblu, w lodowatej wodzie. Wraz z Piotrem Doroszem próbujemy wyobrazić sobie, co znaczy prać ręcznie w zimnej wodzie. Brr!


Pocztówka z dziewczynką piorącą na tarce Pocztówka z dziewczynką piorącą na tarce

Do prania używano blaszanych tar, a do rozmiękczania drewnianych maglownic. Ale wiecie, co jeszcze można robić na tarze i maglownicy, a w czym nasz redaktor Dorosz jest naprawdę świetny? Muzykować! Tak, dowiadujemy się, jak na takiej tarze i maglownicy grać, sprawdzamy, czy żelazko miało duszę oraz czy w przyśpiewkach weselnych można było obśmiać to, że panna młoda nie umie szyć. 

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzi: Piotr Dorosz

Data emisji: 23.06.2024

Godzina emisji: 11.00

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Zobacz także
Czytaj także

Nowe Źródełko, czyli Etnoekipa, śpiewy, harce i jeszcze więcej niespodzianek!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 09:00
Czas na nową odsłonę „Źródełka”! W niedzielnej audycji spotkało nas mnóstwo atrakcji. Najważniejsze? Nowi współtwórcy audycji!
rozwiń zwiń