Widząc, ile radości przynosi wspólne rodzinne muzykowanie i dzielenie się muzyką, powołaliśmy konkurs Nasze Muzyczne Źródełko! Wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie talentów i ekspresji artystycznej Twoich dzieci.
Dlatego Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom zawsze jesienią zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, skierowanym do wszystkich dzieci do 15. roku życia, do muzykujących rodzin, jak i zespołów amatorskich, dotyczącym twórczości muzycznej w zakresie muzyki ludowej oraz folkowej. Zakwalifikować się mogą do niego wszystkie dzieci, małe i duże, indywidualnie, a także grupowo, a spośród których Słuchacze wyłaniają Laureatów.
WEŹ UDZIAŁ W V KONKURSIE NASZE MUZYCZNE ŹRÓDEŁKO!
Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są według czterech kategorii:
• dla dzieci od 3 do 6 lat
• dla dzieci od 7 do 10 lat
• dla dzieci od 11 do 15 lat
• rodzinna/zespołowa
HARMONOGRAM:
6.10.2024 r. – ogłoszenie konkursu w audycji „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom;
6.10.2024 r. – 3.11.2024 r. – nadsyłanie zgłoszeń do Konkursu;
4.11.2024 r. – 15.11.2024 r. – obrady Jury Konkursu;
17.11.2024 r. – ogłoszenie listy finalistów Konkursu w audycji „Źródełko”;
18.11.2024 r. – 1.12.2024 r. – głosowanie słuchaczy na utwory finalistów Konkursu emitowane na antenie Polskie Radio Dzieciom;
8.12.2024 r. – ogłoszenie laureatów konkursu w audycji „Źródełko”;
Wręczenie nagród oraz udział w koncercie zorganizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio Dzieciom oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - termin do ustalenia
DOŁĄCZ DO WSPÓLNEJ ZABAWY!
W ciągu pięciu lat istnienia konkursu zbudowaliśmy platformę dla dzieci, młodzieży, opiekunów i animatorów życia kulturalnego w zakresie muzyki tradycyjnej! Nasze Muzyczne Źródełko to świetna okazja, żeby Wasi podopieczni, dzieci czy uczniowie mieli gdzie zaprezentować efekty swojej pracy i rozbudzać zainteresowanie polską kulturą tradycyjną, a przy tym wspaniale się bawić, muzykując i śpiewając. Setki młodych artystów, koncerty, filmy i niezapomniane występy - w piątej odsłonie konkursu razem z nami dołącz do zabawy!
Wyślij zgłoszenie! To takie proste!
- Aby wziąć udział w Konkursie należy wejść na stronę: www.zrodelko.polskieradio.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Należy pobrać oświadczenie/zgodę Opiekuna na udział w Konkursie, wypełnić, zeskanować oraz załączyć do formularza wraz z plikiem audio utworu ludowego lub folkowego nagranego przez Uczestnika.
- Utwory mogą być własną wersją istniejącej już piosenki (tzw. cover) lub napisaną i nagraną przez siebie piosenką autorską.
- Pliki audio muszą być nazwane imieniem i nazwiskiem Uczestnika.
- Dopuszczalny formaty audio: mp3 (maksymalna długość pliku: 3 minuty, maksymalna wielkość pliku: 6Mb).
- Utwory mogą być śpiewane, grane lub grane i śpiewane.
Pola Waldowska
Basia Derlak
Jurorowanie z Etnoekipą
W gronie jurorów, którzy ocenią nadesłane zgłoszenia, w tym roku są m.in. Basia Derlak i jej córka PPola Waldowska. Pola jest odtwórczynią roli Chmurnicy w audioserialu "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś". Jako Chmurnica, Pola nie tylko nagrywa dialogi, ale i śpiewa utwory inspirowane pieśniami i tańcami ludowymi rożnych regionów. Najbardziej lubi piosenki "nie za wysokie i nie za niskie". Lubi rysować, wymyślać historie, a jej ulubionym zwierzątkiem jest lis. Najbardziej lubi piosenki "nie za wysokie i nie za niskie". Lubi rysować, wymyślać historie, a jej ulubionym zwierzątkiem jest lis.
Basia Derlak to liderka zespołu "Chłopcy kontra Basia". Klarnecistka i harfistka. Autorka piosenek, słuchowisk i przedstawień dla dzieci. W "Szkole w Chmurze" uczy religioznawstwa, a w duecie "Apokryfy" uprawia sztukę opowiadania. Z urodzenia Chełmianka, z zakochania - mieszkanka mazowieckiej wsi. Oberka na potańcówce - nie odmówi.
W jury są także:
Marta Powałowska - aktorka i historyczka, ale przede wszystkim dziennikarka, autorka licznych projektów dla dzieci i producentka słuchowisk w Polskim Radiu Dzieciom;
Hanna Szczęśniak - producentka, reporterka, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, kierowniczka projektów, twórczyni audycji „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, autorka serii płytowej "Źródełko" z muzyką tradycyjną dla dzieci
Piotr Dorosz - etnomuzykolog, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer, redaktor RCKL i prowadzący audycję "Źródełko".
Na Źródełko w niedzielę (6.10) o godz. 11.00 do Polskiego Radia Dzieciom zapraszał Piotr Dorosz.