Polskie Radio Dzieciom

Ligawka adwentowa. Zrób to sam/a!

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 11:40
24 listopada to wigilia św. Katarzyny - w kulturze ludowej Katarzynki, czyli czas wróżb dla chłopców. Za kilka dni - Andrzejki - bardziej popularny zwyczaj, w którym to dziewczęta wróżyły sobie, z kim staną na ślubnym kobiercu... Ale wiecie, co jeszcze zapowiadają te święta? Adwent! 
Audio
  • Ligawka adwentowa. Zrób to sam/a! (PRD/Źródełko)
Źródełko o ligawkach
Źródełko o ligawkachFoto: pme/pr

Za tydzień pierwsza niedziela Adwentu. Czas pomyśleć o uspokojeniu, przygotowaniu się do pięknego okresu Bożego Narodzenia.

Na Wschodnim Mazowszu, Podlasiu, w okolicach Lublina i Mazur o Bożym Narodzeniu przypominał bardzo charakterystyczny dźwięk, podobny do dźwięku trąb. To ligawki. Ten prosty, instrument, podobny do góralskiej trombity, codziennie rano głosił zbliżające się Święta. 


ligawka1200.jpg
Więcej o ligawkach
i innych adwentowych zwyczajach. TUTAJ!

I właśnie o ligawkach opowiada w Źródełku Piotr Dorosz! Dowiedzmy się zatem o historii i znaczeniu tego instrumentu, poznajmy tajniki gry na ligawce i - najciekawsze! - spróbujmy domowym sposobem zrobić ligawkę! A przydadzą nam się do tego... proste elementy kupione w pierwszym lepszym... markecie budowlanym. 

Skąd ta ligawka?

Na początku warto wspomnieć, dlaczego ligawka stała się takim adwentowym instrumentem. Kiedy popatrzycie na niektóre bożonarodzeniowe szopki, zauważycie aniołki z trąbkami. Na takich niebiańskich trąbkach anioły głosiły radosną nowinę o narodzinach Jezusa. Ligawki mają przypominać właśnie takie anielskie trąbki! Ludzie, naśladując te stworzenia z nieba -grając na ligawkach i obwieszczając zbliżające się Boże Narodzenie - sami zbliżali się do Nieba. 

Instrument dęty

Ligawka to instrument dęty, czyli taki, w który należy dmuchać, żeby wydobyć z niego dźwięk. Kojarzycie jakieś instrumenty dęte? Na pewno! To między innymi trąbka, klarnet albo flet. Oczywiście, jest ich o wiele, wiele więcej. Dziś jednak skupiamy się na - dość prostej - ligawce.

Jak wygląda ligawka?

Ligawka to taka dłuuuga drewniana trąba, podobna do góralskiej trombity czy aborygeńskiego instrumentu - digeridoo.

Jak długa jest taka ligawka? Sięga mniej więcej do łokcia dorosłego mężczyzny, bo to właśnie panowie mieli zaszczyt grania na tych instrumentach w Adwencie. Ostatnio na ligawkach zaczęły grać też dzieci - ich instrumenty są nieco krótsze.


Ligawka Józefa Milika z Wieski Ligawka Józefa Milika z Wieski

Ligawka rozszerza się ku końcowi i często jest zakrzywiona. Dlaczego? Taka była tradycja - do wyrobu ligawek używano zakrzywionych gałęzi.

Jak grać na ligawce?

O ćwiczeniach praktycznych posłuchajcie w audycji - nasz Prowadzący wspaniale wszystko wyjaśnia! Tymczasem, możecie zapamiętać wierszyk:
nie siał, nie orał, nie siał nie orał, nie będzie zbieeerał

Po co nam on? Choć ligawka to bardzo prosty instrument, można na nim wygrywać różne proste melodie-sygnały. Sygnały były różne, a by lepiej je zapamiętać, wymyślano do nich krótkie wierszyki. I taki wierszyk właśnie poznaliście. Jak brzmi on z melodią? Posłuchajcie w audycji!

Domowe zrób to sam/a, czyli tworzymy ligawkę

Do pierwszych ćwiczeń - wibrowania ust - wystarczy nam nawet butelka z odciętym dnem. na niej nie zagracie zbyt pięknie, ale na pewno po chwili ćwiczeń poczujecie mrowienie na ustach. O to nam chodzi! Gdy już opanujecie tę sztukę, łapcie za rury pcv!

Piotr Dorosz odradza rury od odkurzacza. Jest w nich dużo kurzu i można się zakrztusić albo zakurzyć podłogę. Lepsza będzie piękna, nowa rura pcv ze sklepu budowlanego. Polecamy taką o średnicy 25 mm, długą na około 1,5 metra. 

Zaopatrzcie się w takie cudo, słuchajcie Źródełka i ćwiczcie!  

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 24.11.2024

Godzina emisji: 11.00

mg

Zobacz także
Czytaj także

Tęsknota za ligawką. Adwentowa tradycja z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 16:30
- Kiedyś w każdym domu było po 3-4 kawalerów i każdy miał ligawkę, na której grał. To było wtedy modne - wspominał Stanisław Jałocha, opowiadając o adwentowej tradycji gry na ludowym instrumencie we wsi Kalonka.
rozwiń zwiń