Widząc, ile radości przynosi wspólne rodzinne muzykowanie i dzielenie się muzyką, powołaliśmy konkurs Nasze Muzyczne Źródełko! Wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie talentów i ekspresji artystycznej Twoich dzieci.
Dlatego Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom zawsze jesienią zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, skierowanym do wszystkich dzieci do 15. roku życia, do muzykujących rodzin, jak i zespołów amatorskich, dotyczącym twórczości muzycznej w zakresie muzyki ludowej oraz folkowej. Zakwalifikować się mogli do niego wszystkie dzieci, małe i duże, indywidualnie, a także grupowo, a spośród których Słuchacze wyłłonili Laureatów.
KONCERT LAUREATÓW - 21 grudnia2024 o godz. 12! RETRANSMISJA - 26 grudnia w Polskim Radiu Dzieciom
LAUREACI 2024:
kat. 3-6 - Lena Kałuża
kat. 7-10 - Pola Horba
kat. 11-15 - Małgorzata Sokołowska
kat. rodzinna/zespołowa - Kurpiowska Akademia Smyczkowa
kat. rodzinna/zespołowa - Mała Tęcza
LENA KAŁUŻA kat. 3-6
Lenka interesuje się muzyką od trzeciego roku życia, odkąd zaczęła chodzić do przedszkola ludowego. Od pół roku przynależy do KGW w Kraśnicy, gdzie pod okiem pani instruktor Kamili Biniek-Kaczorowskiej ćwiczy śpiew.
Pola Horba.jpg
POLA HORBA kat. 7-10
Pola ma 7 lat, chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej w Czarnej Wsi Kościelnej - tam również mieszka.
Jest bardzo pogodnym wesołym, pewnym siebie dzieckiem, lubi śpiewać i tańczyć. Należy do zespołu ludowego Czarnowiaczki w Czarnej Wsi Kościelnej. Uwielbia gry, zabawy ,aktywności fizyczne - takie jak akrobatyka.
Jest bystrą obserwatorką i szybko podchwytuje nowe rzeczy, zadaje dużo pytań, nie zraża się łatwo, gdy rzeczy nie idą po jej myśli. Chętnie uczestniczy w klasowych teatrzykach, uroczystościach szkolnych i przedstawieniach. Jest dzieckiem wrażliwym, energicznym i koleżeńskim.
MAŁGORZATA SOKOŁOWSKA - laureatka w kategorii 11-15 lat
KURPIOWSKA AKADEMIA SMYCZKOWA kat. rodzinna/zespołowa
Kurpiowska Akademia Smyczkowa to złożona z blisko 30 skrzypków grupa wykonująca muzykę tradycyjną Kurpiowszczyzny. Tworzą ją dzieci, młodzież i dorośli z pięciu kurpiowskich gmin. W repertuarze zespołu są między innymi polki, okrąglaki, powolniaki czyli melodie charakterystyczne dla regionu. Oprócz regularnych zajęć indywidualnych i grupowych skrzypkowie zwiedzają ciekawe miejsca i poznają interesujących ludzi ze świata nauki i kultury, którzy mogą stać się dla nich inspiracją. Wyjeżdżają również z instrumentami na wycieczki integracyjne, grają muzykę tradycyjną do tańca. Przy Akademii powstała Kurpiowska Rzeczpospolita Rodzinna - inicjatywa nastawiona na rodzinne składy grające muzykę kurpiowską. Całość prowadzi Fundacja "Akademia Źródeł".
MAŁA TĘCZA kat. rodzinna/zespołowa
Zespół Mała Tęcza powstał w 2003 roku z inicjatywy Henryki Starosta a z potrzeby jej córki, 9 letniej córki Krystyny Starosta, która obecnie jest instruktorem śpiewu i wraz z Mamą kieruje zespołem. Przez ponad 20 lat swojej działalności zespół uczestniczył w niezliczonej ilości konkursów, przeglądów i festiwali, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jednak poza tym bardzo stara się kultywować tradycję w sposób jak najbardziej prosty i prawdziwy. Dzieci grają na instrumentach, ucząc się ze słuchu, tańczą, jeżdżą na potańcówki i sami je organizują, biorą udział w taborach z muzyką tradycyjną i żyją tym całym sercem. W skład zespołu aktualnie wchodzi niemalże 40 dzieci i młodzieży z gmin Żary, Wymiarki i Przewóz.
W ciągu pięciu lat istnienia konkursu zbudowaliśmy platformę dla dzieci, młodzieży, opiekunów i animatorów życia kulturalnego w zakresie muzyki tradycyjnej! Nasze Muzyczne Źródełko to świetna okazja, żeby Wasi podopieczni, dzieci czy uczniowie mieli gdzie zaprezentować efekty swojej pracy i rozbudzać zainteresowanie polską kulturą tradycyjną, a przy tym wspaniale się bawić, muzykując i śpiewając. Setki młodych artystów, koncerty, filmy i niezapomniane występy.
Wszystkie zgłoszenia przyjmowane były według czterech kategorii:
• dla dzieci od 3 do 6 lat
• dla dzieci od 7 do 10 lat
• dla dzieci od 11 do 15 lat
• rodzinna/zespołowa
Jurorowanie z Etnoekipą
W gronie jurorów, którzy oceniali nadesłane zgłoszenia, w tym roku są m.in. Basia Derlak i jej córka PPola Waldowska. Pola jest odtwórczynią roli Chmurnicy w audioserialu "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś". Jako Chmurnica, Pola nie tylko nagrywa dialogi, ale i śpiewa utwory inspirowane pieśniami i tańcami ludowymi rożnych regionów. Najbardziej lubi piosenki "nie za wysokie i nie za niskie". Lubi rysować, wymyślać historie, a jej ulubionym zwierzątkiem jest lis. Najbardziej lubi piosenki "nie za wysokie i nie za niskie". Lubi rysować, wymyślać historie, a jej ulubionym zwierzątkiem jest lis.
Basia Derlak to liderka zespołu "Chłopcy kontra Basia". Klarnecistka i harfistka. Autorka piosenek, słuchowisk i przedstawień dla dzieci. W "Szkole w Chmurze" uczy religioznawstwa, a w duecie "Apokryfy" uprawia sztukę opowiadania. Z urodzenia Chełmianka, z zakochania - mieszkanka mazowieckiej wsi. Oberka na potańcówce - nie odmówi.
W jury są także:
Marta Powałowska - aktorka i historyczka, ale przede wszystkim dziennikarka, autorka licznych projektów dla dzieci i producentka słuchowisk w Polskim Radiu Dzieciom;
Hanna Szczęśniak - producentka, reporterka, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, kierowniczka projektów, twórczyni audycji „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, autorka serii płytowej "Źródełko" z muzyką tradycyjną dla dzieci
Piotr Dorosz - etnomuzykolog, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer, redaktor RCKL i prowadzący audycję "Źródełko".
Na Źródełko w niedzielę (8.12) o godz. 11.00 do Polskiego Radia Dzieciom zapraszali Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz.