Polskie Radio Dzieciom

Śląskie śpiewanie ze śląskimi ciotkami - Karo i Kasią

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 12:00
W Źródełku śpiewamy śląskie piosenki i dowiadujemy się, jak (nie tak dawno) bawiły się śląskie dzieci. Nasze studio odwiedza prawdziwa Ślązaczka - Karo Przewłoka. To współautorka płyty "Skoko wróbel po desce", którą serdecznie Wam polecamy!
Audio
  • Śląskie śpiewanie ze śląskimi ciotkami. Płyta Skoko wróbel po desce (PRD/Źródełko)
Karo Przewłoka i Kasia Dudziak podczas nagrań płyty Skoko wróbel po desce
Karo Przewłoka i Kasia Dudziak podczas nagrań płyty "Skoko wróbel po desce" Foto: RCKL

Karo Przewłoka wraz z Katarzyną Dudziak (i jeszcze kilkoma gryfnymi felkami) stworzyła płytę „Skoko wróbel po desce”, której współwydawcą jest Polskie Radio. Być może niektórzy z Was pamiętają, że Karo i Kasia uczyły nas o śląskiej kulturze w Źródełku! Kilka lat temu występowały w naszej audycji jako śląskie ciotki!

Młode artystki nagrywają płytę Skoko wróbel po desce Młode artystki nagrywają płytę Skoko wróbel po desce

Karo Przewłoka opowiadała o swoim dzieciństwie na Śląsku i pasji do muzyki śląskiej, o powstawaniu płyty, w współpracy z kilkuletnimi artystkami, które ona i Kasia zaprosiły do nagrania. 

Dowiedz się więcej o płycie "Skoko wróbel..."
21:03 Dwojka 2024_12_28-09-30-18.mp3 Płyta "Skoko wróbel po desce" od NCK i RCKL (Dwójka/Poranek Dwójki)

- Współautorkami płyty są same dziołszki, które uczyłam: Berenika Saługa, Hania Kocan, Marta Szeja, Zuzia Siwy i Kalina Szewczyk.  I jedno dorosło frelka – Kasia Dudziak – mówi Karo Przewłoka.

Jak się nagrywało płytę?

Czy udało się okiełznać młodą energię uczennic Karo Przewłoki? Nie! Karo uważa, że to wielki plus. Dziewczynki były zachwycone możliwością pracy w prawdziwym studiu i mocno się do tego przygotowywały już ładnych kilka tygodni przed nagraniem! A potem, na dzień przed wizytą w studiu, ze Śląska przyjechały do stolicy.

- W doskonałych nastrojach rano pojawiłyśmy się w studiu. Zamówiłyśmy sobie pizzę w przerwie. To był super dzień nagraniowy! – wspomina Karo.


Młode artystki nagrywają płytę Skoko wróbel po desce Młode artystki nagrywają płytę Skoko wróbel po desce

Śląskie piosenki

Karo Przewłoka, Kasia Dudziak i małe artystki śpiewają śląskie piosenki, ale zapewne ciekawi Was, skąd je znają! Bardzo wiele śląskich melodii zna Karo. Po pierwsze, dlatego że jest nauczycielką małych bajtli (dzieci) i ma w zanadrzu mnóstwo dziecięcych zabaw i piosnek. Po drugie – kocha swój region – Śląsk – i chce wiedzieć o nim jak najwięcej!

- Śląsk to moja pasja! Jestem z Chorzowa. Czasami stąd wyjeżdżam, ale zawsze do niego wracam! Dlatego staram się wiedzieć jak najwięcej o miejscu, z którego pochodzę – mówi nasza rozmówczyni.

Karo Przewłoka, rodowita Ślązaczka mówi po śląsku. A musicie wiedzieć, że śląsko godka (język śląska) to coś, czym Ślązacy – zwłaszcza ci starsi – się szczycą! Co ciekawe, choć większość Ślązaków zna śląską godk, w różnych miastach i regionach Górnego Śląska brzmi ona inaczej. W audycji możecie posłuchać, jak po śląsku mówi Karo Przewłoka.

Skoko wróbel

Ale wróćmy do płyty! „Skoko wróbel po desce” ukazuje się w serii „Źródełko”, czyli jest płytą, którą nasi redaktorzy z dumą polecają najmłodszym słuchaczom! Jak wskazuje nasza rozmówczyni, piosenki, które znajdują się na płycie dawniej były śpiewane wcale nie przez dzieci, a przez dorosłych! To oni bawili się i tańczyli do tych melodii. Po pewnym czasie trafiły one jednak do folkloru dziecięcego. Autorki płyty starały się wybrać te najciekawsze, najzabawniejsze piosenki, które opowiadają o magicznych rzeczach, o rodzinie i o zwierzakach. „Bo zwierzoki każde dziecko kocha mocno” – mówi Karo.

- Starki i starzyki, czyli śląskie babcie i śląscy dziadkowie pamiętają jeszcze te stare śpiewki ze swojej młodości. Ale ich jest trudno znojść… Chyba wiem czemu! Mnie się wydaje, że tak trudno znojść tych starek i starzyków, bo już nie ma ławek przed domem. Jak były ławki przed domem, to jak babcia już ugotowała obiad, dziadek drwno narąbał, to se siadali po połedniu na ławce i tam się odbywało takie życie sąsiedzkie. I wtedy łatwo była takiego starka znojść i spytać, co byśmy dzisiaj pośpiewali. A teraz wszyscy siedzą w domach…

 

 

 

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 29.12.2024

Godzina emisji: 11.00

mg

Zobacz także