Wspólny taniec, wspólna radość
W czasie pomiędzy Międzynarodowym Dniem Teatru (27.03), a zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Tańca (29.04) rozmawiamy wśród najmłodszych i z najmłodszymi o tańcu ludowym w jego stylizowanej formie. Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI, działający od 50 lat przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, rozszerzył swoją działalność kulturalną i edukacyjną, tworząc zespół dziecięcy. Najmłodsi biorą udział w zajęciach tanecznych, wokalnych, umuzykalniających i rytmicznych. Wzbogacają swoją wiedzę o polskiej kulturze ludowej, obyczajach i strojach. Uczą się o tradycyjnych instrumentach, zabawach, wyliczankach i rymowankach. Rozwijają umiejętność współpracy, koleżeństwo, samodzielność i odpowiedzialność w atmosferze wsparcia i życzliwości. I przede wszystkim - są razem.
Między innymi o tym rozmawiamy z naszymi gościniami - tancerkami z grupy dziecięcej Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI - Jagodą Kowalczyk i Anną Podobą, a także z ich instruktorką, choreografką Agnieszką Nagnajewicz.
Patrycja Zisch i jej gościnie: Jagoda Kowalczyk i Anna Podoba (tancerki), Agnieszka Nagnajewicz (choreografka)
- Dla mnie taniec to pasja, którą mogę rozwijać. A swoją karierę zaczęłam w ZPiT Mazowsze, gdzie występowałam pięć lat - mówiła Ania Podoba.
- Ja cieszę się, że po szkole mogę przyjść do Promnych, gdzie mam przyjaciół i mogę potańczyć - dodała Jagoda.
Ale zespół PROMNI to nie tylko taniec: "Polski taniec ludowy nie istnieje bez śpiewu!", podkreślała Agnieszka Nagnajewicz, choreografka grupy dziecięcej. Poza tańcem dzieci uczą się śpiewu, rytmiki oraz gry na instrumentach.
- Dlaczego kultura ludowa? Bo to nas wyróżnia. To znacznie więcej, niż śpiew i taniec! To nasza tożsamość, wyznacznik korzeni - mówiła instruktorka zespołu. Zespół Promni stworzył grupę dziecięcą, której może przekazywać powyższe wartości.
Rodzice Jagody sami byli członkami zespołu Promni, kiedy powstała grupa dziecięca, Jagoda postanowiła spróbować swoich sił. Dziś już wie, że nie zrezygnuje z uczestnictwa w zespole, bo daje jej wiele przyjemności.
Ania dodała, że w zespole ma wiele koleżanek, super nauczycielki i bardzo lubi przebywać z tymi ludźmi. Bo zespół to jeden organizm - wspólnota.
Ślōnski blues
Do tego Dominika i Rafał Kierpcowie zaprosili na spektakl rodzinny Ślōnski blues w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach. Będziemy mieli na ten spektakl wejściówki.
Ślōnski blues to autorska historia hajera Dudiego, który po wybuchu na kopalni w zupełnej samotności i bez szansy na wyjście na zewnątrz odkrywa swój muzyczny talent. Pomaga mu w tym duch kopalni Skarbek, który zjawia się nie tyle z pieniędzmi, co z historią bluesa na Śląsku i niespodziewanym wsparciem dla Dudiego…
Podczas spektaklu widzowie poznają piosenki, bluesową skalę. Odbędzie się także demonstracja instrumentów: wiolonczeli, kontrabasu i fortepianu.
Bagięć - roszkowska palma wielkanocna
Bagięć, czyli wyjątkowe roszkowskie palmy wielkanocne
Słuchaliśmy także, jak dziadek Jan Wróbel wspólnie z wnukami Fabianem Wróblem i Karolem Uliczką wykonują jedyne w Polsce palmy wielkanocne z wikliny i jednorocznych odrostów leszczyny, które mają niespotykany nigdzie indziej kształt. Nazywane są bagięć lub roszkowskie, bo wykonuje się je jedynie w małej wiosce Roszków na Górnym Śląsku!
W rodzinie Jana Wróbla te wyjątkowe palmy wytwarza się od pokoleń. Powoli umiejętności zdobywają jego wnukowie Fabian i Karol. Choć nie tworzą jeszcze własnych palm, pilnie przypatrują się pracy dziadka i bardzo mu pomagają. Jan Wrobel nie ukrywa - trzeba mieć nie lada krzepę, żeby porządnie związać wiklinowe i leszczynowe witki! Dlatego pomoc wnuków jest nieoceniona. A co jeszcze cieszy? Wspólna twórczość i to, że tradycja nie ginie!
***
Tytuł audycji: Źródełko
Prowadziła: Patrycja Zisch
Gościnie: Jagoda Kowalczyk i Anna Podoba (tancerki), Agnieszka Nagajewicz (choreografka)
Data emisji: 6.04.2025
Godzina emisji: 11.00