Polskie Radio Dzieciom

Portale do innych krain

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2025 12:00
Są w Polsce miejsca, z których możemy przenieść się w odległe krainy jak Japonia, Chiny, Kongo… Czasem jednak takim "portalem" do innego świata jest drugi człowiek. Sprawdźcie sami!
Audio
  • Źródełko15.06 Portale do innych krain (PRD/Źródełko)
Źródełko 15.06
Źródełko 15.06Foto: rckl

Czym są jaja kobyły?

Z Basią Derlak i jej przyjaciółmi trafiliśmy na pogranicze polsko-litewskie, gdzie dowiedzieliśmy się, czym są... jaja kobyły i co też może się z nich wykluć po 14 dniach! Nie zdradzimy Wam, czym są jaja kobyły - posłuchajcie kolejnej Bajki Waszych Regionów! Pewnikiem sami będziecie zaskoczeni, jaki figiel pewna Adela z Puńska postanowiła spłatać niemiłemu handarzowi!

Śpiewajmy i tańczmy, jak urzeczeni!

Jolanta Kossakowska opowiedziała nam o pięknej (warszawskiej!) krainie - Uczeczu - gdzie ludzie "śpiewają jak urzeczeni". Dowiedzieliśmy się, co Wisła ma wspólnego z wymianą kulturową - między innymi wymianą melodii, opowieści i towarów.

A czy wiecie, że w Poznaniu, na zamku, raz do roku, na kilka dni zjawia się Port? A dokładnie Ethno Port! To wspaniały festiwal muzyki świata, który w czerwcu staje się portalem do kultury egzotycznych krajów. Ten, kto wejdzie do Ethno Portu pozna muzykę z dalekiej Afryki czy Azji. A poza tym? Na pewno będzie się świetnie bawić!

Kim są yokai?

Z Moniką Gigier sprawdziliśmy, kto przekłada nam poduszki kiedy śpimy i dlaczego stuletnia filiżaneczka babuni może dostać nóg! O ile nam, w Polsce coś takiego może się nie przydarzyć, Japończycy przeżywają takie sytuacje na co dzień! I dobrze wiedzą, kto jest za nie odpowiedzialny! Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni znają stare podania o tajemniczych bytach zwanych yokai. Jak yokai są przedstawiane na japońskich rycinach? Po czym je rozpoznać? O tym dowiedzieliśmy się na wystawie "100 nocnych zjaw" w Muzeum Manggha, po której oprowadzała nas Natalia Buchta Stochel. 

Poznaj swojego sąsiada!

Zaprosiliśmy też do toruńskiego Muzeum Etnograficznego, w którym 15 czerwca mieliśmy okazję poznać barwną kulturę swoich bliższych i dalszych sąsiadów - rodzin z Chin, Indonezji, Białorusi i Ukrainy, które zamieszkują teraz w Polsce. Wszystko za sprawą Międzykulturowego Pikniku Rodzinnego "Wymienialnia Tradycji"! To właśnie w czasie takich miłych pikników można porozmawiać ze swoim sąsiadem - przybyszem z dalekich stron - i poznać jego historię, ulubione potrawy czy muzykę. A także - pokazać mu swoją kulturę! 

ŹRÓDEŁKO (2).png

Źródełko w nowej odsłonie – porozmawiajmy!

Źródełko prowadzimy w 100% na żywo. Bardzo nam zależy na tym, żebyście i Wy – Słuchacze – współtworzyli z nami tę audycję. Dlatego czekamy na wasze telefony (+48 22 645 20 55) i maile (dzieci@polskieradio.pl)! Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w danym temacie, zadawajcie pytania!

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziły: Monika Gigier i Jolanta Kossakowska

Data emisji: 15.06.2025

Godzina emisji: 11.00 

Zobacz także