Polskie Radio Dzieciom

Zaśpiewajmy z ciocią Cichą!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2025 12:00
"Ciociu, jeszcze raz!" to zbliżające się płyta i trasa koncertowa Karoliny Cichej - kompozytorki, wokalistki i multiinstrumentalistki. Tym razem kierującej swoje artystyczne kroki w stronę dzieci.
Audio
  • Źródełko 29.06 Zaśpiewajmy z ciocią Cichą (PRD/Źródełko)
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: rckl

Ciocia Cicha śpiewa i bawi

Karolina Cicha proponuje powrót do krainy dzieciństwa z magią zabaw i nieskrępowaną kreatywnością. W "Źródełku" opowiemy o trwającej już trasie koncertowej skierowanej do dzieci i dorosłych, zapowiemy premierę płyty "Ciociu, jeszcze raz", na której Karolinie Cichej i jej Spółce towarzyszy dziecięcy zespół Wrzaskuny. Oprócz zaprezentowania singli, Karolina przedstawi i opowie o utworach, które wpłynęły na nią w dzieciństwie. Do zdobycia będą wejściówki na najbliższy koncert 12.07. w Białymstoku w ramach trasy koncertowej "Ciociu, jeszcze raz".

Jak to się stało, że Karolina Cicha stworzyła płytę dla młodych słuchaczy? Album "Ciociu, jeszcze raz" czerpie z osobistych doświadczeń Cichej w roli "cioci". Ten niespodziewany rozdział w życiu naszej bohaterki zaowocował serią piosenek, które stają się nie tylko zabawą, ale też pozwalają zastanowić się nas emocjami i relacjami ludzi. 

Karolina Cicha poczuła, że zbliża się chwila, by podzielić się swoją muzyką z najmłodszymi. Wszystko zaczęło się, gdy pod jej dach zawitała córeczka przyjaciółki – malutka dziewczynka, która od razu nadała Karolinie przydomek „Ciocia” i nie pozwalała na przerwy w granej dla niej muzyce. I tak zrodziła się Ciocia Cicha. Gdy tylko zabrzmiało pierwsze „Ciociu, jeszcze raz!”, Karolina improwizowała opowieść zmieniając ją w wesołą piosenkę (o operatorkach dźwigu, o ptakach czy kolorowych motylach). A w kącie pokoju, wierny pies artystki – Rufi – cicho merdał ogonem, jakby kiwał się w takcie, wspierając swoją obecnością każde „jeszcze raz!”. To jego szczeknięcia dały początek singlowi „Wszystkoszczekanie”, w którym dźwięk psiego głosu jest przyczynkiem do zastanowienia się „co ja właściwie robię?”.

Na płycie „Ciociu, jeszcze raz” Karolina Cicha nie tworzy sama – towarzyszą jej punkowe dzieciaki – Wrzaskuny i znana jej fanom Spółka, czyli Patrycja Betley, Mateusz Szemraj oraz Karolina Matuszkiewicz, z którymi Cicha budowała melodyjne fundamenty każdego utworu. Gościnnie pojawili się też Andrzej Zamenhof z zespołu Czereśnie (rewanż za wcześniejszy udział Karoliny na płycie „Pestki”), a teksty wzbogacili mistrzowie pióra: Grzegorz Kasdepke i Dorota Broda. Dzięki tej ekipie każda piosenka zyskuje barwną oprawę – od riffów Wrzaskunów po delikatne smyczki, od chórków dziecięcych po zabawne dialogi wokalne.

A przecież Karolina wyrosła na zupełnie innych melodiach! W czasach jej dzieciństwa trudno było znaleźć zespół stworzony specjalnie dla maluchów – dlatego w magnetofonie szpulowym, który dostała na komunię, gościły wielkie dzieła klasyki: Requiem Mozarta, czarujące nuty pełne głębi i emocji. Rano tata sięgał po taśmę z Gumbay Dance Band – egzotyczne rytmy, które przywoływały niedzielne poranki i smak domowego chleba. A w Białymstoku, zamiast lekcji wf‑u, mała Karolina śpiewała z zespołem ludowym, zdobywając pierwszą solówkę przy „Zielonej murawie”. Te wszystkie dźwięki – od śpiewu tradycyjnego po klasykę – ukształtowały w niej miłość do muzyki, którą dziś oddaje najmłodszym słuchaczom, tworząc dla nich świat pełen radości, opowieści i dźwięków, które zostają na zawsze.

Młode artystki z Opoczna Młode artystki z Opoczna

Dzieci też grają na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych!

W przepięknie położonym nad Wisłą Kazimierzu Dolnym od ponad pół wieku rozbrzmiewają pieśni i instrumenty tradycyjne, a na rynku rozstawiają się stragany z najznamienitszym ludowym rękodziełem. Właśnie to malownicze miasteczko pod koniec czerwca zmienia się w królestwo kultury tradycyjnej! Na scenie grają muzycy, kapele ludowe, nad sceną góruje postać króla, pod sceną bawią się przybyli na to święto. Co to za wydarzenie? To Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych! 

Ponadto, posłuchamy relacji z wydarzeń dla dzieci organizowanych w ramach trwającego od 27 do 29 czerwca (od piątku do niedzieli) 59. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Do tego usłyszymy archiwalne utwory (z lat 80. z archiwum Polskiego Radia) w wykonaniu dzieci biorących udział w tym festiwalu (a będą one m.in. naśladować małe kotki).

Ponadto w naszej audycji:

Nie zabraknie naszych stałych pozycji - źródełkowej zabawy, rozmów ze słuchaczami i kolejnego odcinka z cyklu "Bajki waszych regionów". Tym razem zaprezentowana zostanie wielkopolska bajka z Krajny "Bieda aż piszczy".


ŹRÓDEŁKO (2).png

Źródełko w nowej odsłonie – porozmawiajmy!

Źródełko prowadzimy w 100% na żywo. Bardzo nam zależy na tym, żebyście i Wy – Słuchacze – współtworzyli z nami tę audycję. Dlatego czekamy na wasze telefony (+48 22 645 20 55) i maile (dzieci@polskieradio.pl)! Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w danym temacie, zadawajcie pytania!


***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Patrycja Zisch

Gościni: Karolina Cicha

Data emisji: 29.06.2025

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także