Polskie Radio Dzieciom

Australia. Kraina Oz istnieje naprawdę!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 11:30
Czy można grać melodie na kłodzie drewna? Czy koala jest misiem? Gdzie właściwie mieści się kraina O? Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad takimi rzeczami koniecznie musicie posłuchać „Źródełka”! Tym razem wybierzemy się do dalekiej i gorącej Australii. To kraina nie tylko przedziwnych zwierząt, ale także wyjątkowej muzyki!
Audio
  • Australia. Kraina Oz istnieje naprawdę (PRD/Źródełko)
Aborygeni z digeriduu
Aborygeni z digeriduuFoto: shutterstock

Australia to kraj zajmujący caaały kontynent! Zamieszkują ją zwierzęta, których nie spotkacie nigdzie indziej! No, chyba że w zoo. Do najbardziej znanych należą na pewno kangury i koale. I tu pierwsza ciekawostka – koala, choć wygląda jak puchaty miś, wcale nie należy do rodziny niedźwiedzi! Jest za to dalszym krewnym kangura, czyli torbaczem. Co więcej, nazwa zwierzęcia pochodzi z języka Aborygenów i oznacza „ten, który nie pije”. Aborygeni, rdzenna ludność Australii, zauważyli, że koala praktycznie nie pije wody, większość substancji pobierając z liści eukaliptusa.

A skoro już o Aborygenach mowa – w audycji zapoznaliśmy się z nimi i ich muzycznymi tradycjami. Zabrzmiały tradycyjne instrumenty i pieśni. Jednym z najbardziej typowych dla tych stron instrumentem jest didgeridoo. Chociaż to instrument tradycyjny pochodzący prosto z Australii można zauważyć, że przypomina… naszą mazowiecką ligawkę!

Ligawki to drewniane długie „rury”, na których wygrywane były melodie obwieszczające czas Adwentu. Ligawka to instrument dęty, jak na przykład trąba czy flet. Tylko o wiele prostszy! Podobną do ligawki budowę ma właśnie didgeridoo – to także drewniana rura, zrobiona z pnia eukaliptusa. Chcielibyście zagrać na didgeridoo, ale nie macie dostępu do eukaliptusowych drzew? Nic straconego! Proste didgeridoo można zrobić także z rury PCV. Spróbujcie!

No dobrze, ale co z tą krainą Oz? Już odpowiadamy! Tak mówi się na Australię w angielskim nieformalnym języku, prawdopodobnie dlatego, że pierwsze litery nazwy Australia - Aus - tworzą wyraz, który przeczytać można jako „Oz”. Rzeczownik „Oz” oznacza też miejsce magiczne i fantastyczne, a korzenie ma w powieści fantasy „Niezwykły świat Oz” L Franka Bauma. Czy Autor inspirował się Australią? Niekoniecznie. Ale z pewnością jest to równie niezwykły świat, jak ten opisany w jego książce!

***

tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 15.10.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także