Polskie Radio Dzieciom

Egipt. Wśród piramid i piasków pustyni

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 11:30
Piramidy, sfinks, złota pustynia. Z tym przede wszystkim kojarzymy Egipt. Ale Piotr Dorosz pokaże Wam ten kraj od innej, równie pięknej strony - egipskiej muzyki!
Audio
  • Egipt. Wśród piramid i pustyni ({PRD/Źródełko)
Egipcjanin na wielbłądzie przemierza pustynię pod piramidami
Egipcjanin na wielbłądzie przemierza pustynię pod piramidamiFoto: Pixabay

Kierunek najbliższej wycieczki z naszym źródełkowym biurem podróży to Egipt! Ten duży kraj na północy Afryki kojarzymy przede wszystkim z piramidami i Sfinksem, nie mając w uszach brzmienia jego muzyki. Tymczasem egipskie melodie są równie antyczne i fascynujące, jak wspomniane budowle!

Zapraszamy Was w podróż, podczas której zapoznamy się z egipską muzyką wokalną i instrumentalną oraz wybranymi, nieznanymi u nas, instrumentami.

Nil, jedna z najdłuższych rzek na świecie, płynie przez kilka krajów, między innymi Egipt. Była – i nadal jest – rzeką niezwykle ważną dla Egipcjan. Nawadniała ich pola, była drogą transportu (zupełnie, jak niegdyś Wisła, po której nie tylko pływano statkami czy łodziami, ale i spławiano drewno i inne towary!), dawała ukojenie. Nic dziwnego, że Egipcjanie pisali dla niej piękne melodie! Jednej z nich słuchaliśmy w audycji „Źródełko”.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że ich światem rządzi wielu bogów. Często przedstawiali ich jako ludzkie postacie z głowami zwierząt. Na przykład psa lub kota. Jednym z ważniejszych był zaś bóg Ozyrys, który akurat przedstawiany był z głową ludzką. W audycji słuchaliśmy również utworu na cześć Ozyrysa. Był zagrany na harfie, bo musicie wiedzieć, że Egipcjanie bardzo lubili ten instrument. Jednak egipskie harfy nie do końca przypominały te, które znamy z naszego kręgu kulturowego. Inaczej również brzmiały.

Piotr Dorosz opowiedział nam także co nieco o faraonach – egipskich władcach. Słynne wielkie piramidy to ich grobowce. Tam władcy byli chowani wraz z wieloma sługami, zwierzętami i przedmiotami, których używali za życia. A gdzie mieszkali? Oczywiście w pałacach! Pałacowe budowle Egipcjan nie przypominają tych, które znamy z Europy czy bajek Disneya – nie mają strzelistych wieżyczek i wielu pięter. Są jednak równie imponującymi budowlami, które – z zewnątrz były przede wszystkim w piaskowych barwach pustynie, jednak w środku były przepięknie i bogato malowane! A wokół nich roztaczały się zielone, piękne ogrody.

Ale wróćmy do muzyki! To ona grała główną rolę w dzisiejszej audycji! A nasz redaktor Piotr Dorosz zadbał o to, byśmy poznali nie tylko dawną, bardzo tradycyjną muzykę Egiptu, graną na prastarych harfach, ale i współczesną – z gitarami elektrycznymi i perkusją. Posłuchajcie koniecznie!

 

 

***

tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 29.10.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także