Polskie Radio Dzieciom

Słoneczny weekend z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 00:01
Będzie się działo! Zajrzymy na piękne wyspy Polinezji, do wrocławskiego ZOO, ale i nad Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie. Dowiemy się, co widać i kogo można usłyszeć w lesie latem i jakie rośliny można spotkać na tatrzańskich szlakach. Posłuchajcie!
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com

10.07. PIĄTEK

9:15 "Co czyta Maja?" - Książki o starszych, o ile nie najstarszych członkach rodziny. Recenzja książek: "Listy do A" i "Mój dziadek był drzewem czereśniowym". Zaprasza Maja Sołtysik.

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Skrzypce i Henryk Wieniawski. 10 lipca 1835 roku urodził się Henryk Wieniawski, polski kompozytor, skrzypek.

10:45 "Opowieści wiatru i wody" - Odwiedzimy półkolonie żeglarskie nad...Jeziorkiem Czerniakowskim w Warszawie. Piękny zbiornik wodny, rezerwat przyrody, na którym nie tylko można nauczyć się żeglarstwa, ale także np. spotkać pływającego węża... Do słuchania zaprasza Zbigniew Murawski.

11:00-12:00 "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Kalahari, Kon-Tiki, Ernest Malinowski, czyli prawdziwy koktajl podróżniczy. Dowiemy się informacji o kolei transandyjskiej i skąd się wzięli Polinezyjczycy.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik"  - Bajka Hansa Christiana Andersena „Pasterka i kominiarczyk”.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O upartym diabełku”.

17:15 "Rodzina pod żaglami" - Nikola Tesla - najodważniejszy naukowiec swoich czasów. W piątek jest jego dzień.
Codziennie wykorzystujemy wynalazki Tesli, choć on już bywa zapomniany. Żył w Chorwacji i z Chorwacji rodzina pod żaglami opowie o tym wspaniałym naukowcu.

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"  ZOO we Wrocławiu jest najstarsze w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt. Żyje tu 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków. Otwarcie dla publiczności miało miejsce 10 lipca 1865 r, czyli 155 lat temu! Gość: Radosław Ratajszczak - dyrektor z Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

19:10 "Książka do poduszki" -  Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy"  -  Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.​

21:00-23:00 "Strefa rodzica"  - Rozmowa o książce "Gdy wzywa nas dzicz" z Wojciechem Mikołuszko, dziennikarzem i przyrodnikiem. „Kiedy wzywa nas dzicz” to poruszający głos w świecie zdominowanym przez technologię i ciągłą komunikację cyfrową. Przełomowa książka Richarda Louva, „Ostatnie dziecko lasu”, zapoczątkowała międzynarodowy ruch poświęcony idei połączenia dzieci z naturą.


11.07. SOBOTA

9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" - Gambia- najmniejszy kraj Afryki i legendy ludu Mandinka.

10:00-11:00 "Rodzinny W-F" - Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym jak trenuje się sporty zimowe latem? W jaki sposób trenować skoki narciarskie, łyżwiarstwo czy saneczkarstwo? Czy sportowcy uprawiający e-dyscypliny latem odpoczywają i nic nie robią?

12:00-13:00 "Bajkowy ogród" - O roślinności i naturze miejsc, które mijamy idąc tatrzańskimi szlakami.

13:00-14:00 "Kurtyna w górę" - Dziś Kulfon i Monika w domowym teatrze przedstawią dzieciom bajkę „Dwaj przyjaciele i niedźwiedź” według Ezopa.

14:00-15:00 "Letnie spacery z muzyką" - Od ponad 170 lat reprezentacyjną polską sceną operowo-baletową jest Teatr Wielki działający dziś pod szyldem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Historia tej sceny splata się z dziejami opery w Polsce, od XVII wieku po dzień dzisiejszy.

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - Rozpoczynamy nowy wakacyjny cykl, dzięki któremu jeszcze bardziej wgryziemy się w historie naszego kraju. Dwa lata temu świętowaliśmy 100. rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Co się działo przez ten czas z naszymi rodakami? Do jakiego kraju przyłączono poszczególne części naszego kraju? To tylko dwa z wielu pytań, na które wspólnie z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, postaramy się Wam odpowiedzieć. Podczas tegorocznych wakacji przyjrzymy się zaborowi austriackiemu. Gość z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

18:30 "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - słuchowisko "Pinokio" na podstawie książki Carla Collodiego w adaptacji Hanny Bielawskiej wyprodukowane przez Teatr Polskiego Radia w 2001 r. Wykonawcy: Zaliwski Tomasz, Pyrkosz Witold, Press Włodzimierz, Michnikowski Wiesław, Lewandowski Łukasz, Kwiatkowska Monika, Kunikowska Agnieszka, Kownas Irena, Gawroński Andrzej, Gajda Mieczysław.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

21:00-22:00 "Dziecko w drodze" - Audycja o jedzeniu w podróży. Magda i Sergiusz Pinkwart omawiać będą różne kraje pod względem tego, co mogą tam ciekawego zjeść dzieciaki i podpowiadają jak należy przygotować się do wyjazdu, żeby na miejscu nie okazało się, że dziecko z miejscowego jedzenia spróbuje tylko frytek.

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - W „Pół Pięknej Płyty” Fleetwood Mac "Mirage" 1982, równo 32 lata temu Tracy Chapman swój debiutancki LP umieściła na 1 miejscu UK Charts. Historia Dusty Springfield i prezentacja wielkiego comebacku w 1990 roku "Reputation" oraz trzeci solowy album gitarzysty The Eagles, Timothy B. Schmita „Tell Me The Truth".


12.07. NIEDZIELA

9:00-10:00 "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - W niedzielę poprzedzającą rocznicę wielkiej zwycięskiej bitwy po Grunwaldem opowiemy o stawaniu do walki i o zbroi, która chroni rycerzy na polu bitwy. Nie tylko w bajkach lub prawdziwych historiach z przeszłości, ale tu i teraz. W tej przygodzie dzieciom towarzyszy ks. Zbigniew Sapiejewski.

10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" - Co widać i kogo można usłyszeć w lesie latem. Gość: Marcin Kostrzyński - autor bloga Marcin z lasu.

11:00-12:00 "Źródełko" - W programie: Wiwat - poznajemy tańce ludowe, Suka biłgorajska i fidel płocka - poznajemy instrumenty ludowe, Irlandia - poznajemy muzykę ludową kraju.

12:00-13:00 "Zwierzyniec" - Zwierzęta, które możemy spotkać w Tatrach.

14:00-15:00 "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

15:00-16:00 "Zapraszamy do stołu" - Kolejna odsłona naszych kulinarnych podroży. W te wakacje kontynuujemy podróż po Europie. Dziś zapraszamy do Irlandii.

16:00-17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Leśniczy - czyli kto? Cała pracę wykonuje w lesie czy zdarza się też siedzieć mu za biurkiem? Czy wie ile drzew rośnie w lesie, który, się zajmuje i jakie to są drzewa? Kto i co pomaga leśniczemu w pracy a co przeszkadza?

17:00-18:00 "Kulturoteka" - Podsumowanie 7. Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2020".

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Przed snem posłuchamy legend pochodzących z Podlasia.

21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - Jury w składzie prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz, prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński i pan Konstanty Przybora, po wnikliwym zapoznaniu się z nadesłanymi zgłoszeniami, wybrało tegorocznych zwycięzców konkursu „Zwyrtała” na najlepszy pomysł promujący czytanie. Laureatką została Kinga Lanc z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi za pomysł i realizację projektu Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec.​ Rozmowa z jurorami i laureatką.

Zapraszamy!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Letnia ramówka pełna muzyki, podróży i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:25
W sobotę 27 czerwca Polskie Radio Dzieciom wprowadziło letnią, wakacyjną ramówkę, bogatą w nowe audycje muzyczne, podróżnicze i kulturalne. I tak Szymon Radzimierski w czasie wakacji zabierze słuchaczy w najdalsze zakątki świata, Iza Żukowska w miejsca pełne muzyki, Zbigniew Murawski opowie, jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, a 13-letnia Maja poleci najlepsze lektury na wakacje. Letnia oferta programowa Polskiego Radia Dzieciom będzie obowiązywać do 31 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słoneczne wakacje z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 23:01
Jak gra perkusja, co wymyślił Nikola Tesla i kto odkrył jak się robi czekoladę - to tylko niektóre z tematów dzisiejszych audycji. W Polskim Radiu Dzieciom będzie się mnóstwo działo. Posłuchajcie! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowa podróż po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 07:01
Hejnał na tynku, buczenie statków w porcie, pobrzękiwanie owczych dzwonków na hali.. Potraficie zgadnąć miejsca na mapie Polski, z którymi można te dźwięki połączyć? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjne wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 23:15
Żeglowanie w Chorwacji i przyrodnicze skarby polskiego wybrzeża. A może wyprawa w polskie Tatry? Wakacje w pełni, także w Polskim Radiu Dzieciom!
rozwiń zwiń