Polskie Radio Dzieciom

Czerwony Kapturek i mnóstwo innych bajek..

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 08:01
Czy wiecie, że bajki podobne do tej o Czerwonym Kapturku  znaleziono w Chinach i Włoszech już przed setkami lat? W wersji chińskiej zamiast wilka występował tygrys, a włoskiej – ogrzyca? To tylko jedna z bajkowych ciekawostek jakie usłyszycie podczas dzisiejszego spotkania Leszka i Misia Michasia. Dzisiaj spotkamy także inną znaną postać - Mary Poppins, oraz zajmiemy się.. frytkami. Posłuchajcie! 
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Poniedziałek, 13 lipca

10:00-11:00 "Muzyczne podróże"  - Niemal przed stu laty australijska pisarka Pamela L.Travers stworzyła pierwszą książkę o Mary Poppins. Późnej książkę tę zekranizowano. W dzisiejszej audycji odbędziemy podróż na ulicę Czereśniową 17 w Londynie, gdzie poznamy Mary Poppins i rodzinę Banksów. Towarzyszyć w tej wyprawie będą nam utwory muzyczne pochodzące z filmów "Mary Poppins" i "Mary Poppins powraca".

10.30 Rytmika - Zabawy w rytm muzyki i nauka piosenek. Dziś zabawa pt: "Magiczne pudełka".

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś"  -  Miś Michaś w świecie bajek i baśni. Czy wiecie, że bajki podobne do tej o Czerwonym Kapturku  znaleziono w Chinach i Włoszech już przed setkami lat? W wersji chińskiej zamiast wilka występował tygrys, a włoskiej – ogrzyca? To tylko jedna z bajkowych ciekawostek jakie usłyszycie podczas dzisiejszego spotkania Leszka i Misia Michasia. Poza tym dowiecie się, czy we wszystkich baśniach muszą występować źli bohaterowie i czego można się z bajek i baśni nauczyć.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik"  - Bajka pt. Rozsypane kolory. Kwiaty najlepiej rosną przy muzyce. Jak aura, pogoda i otaczający nas świat wpływa na nasze samopoczucie i odbiór świata; czy kolory nas otaczające również wpływają na nasz nastrój i emocje.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" opowieści cieszyńskie i legendy cieszyńskie w interpretacji Kulfona i Moniki: O Janie z Legier i koniakowskim diable

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki"  - w Polskim Radiu Dzieciom - Dzień Frytek. Złociste, chrupiące na zewnątrz i kremowe w środku – frytki idealne. Wcale nie tak łatwo zrobić je w domu, jeśli nie znacie jednej najważniejszej zasady stosowanej przez profesjonalnych kucharzy, którzy frytki zawsze smażą dwa razy.

W Popołudniku usłyszycie o Belgii - kraju skąd pochodzą i o USA, kraju w którym zdobyły ogromną popularność a także o ich zdrowszych zamiennikach, bo frytki są pyszne ale nie powinniśmy z ich spożywaniem przesadzać.

15:30 "Słowo do słowa" O imionach słowiańskich: Bolesław i Dzirżykraj.

16:45 Wakacyjny ekspres kulturalny - Informacje ze świata kultury. Propozycje wydarzeń dla dzieci dostępnych on-line

17.15 Skarbonka - Globalizacja, a co to takiego , czy ona napędza czy szkodzi gospodarce? Czy to prawda , że 2000 tys km od domu możemy kupić ulubioną czekoladę ?

18.00-19.00 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem - Historia ziemniaka. Joanna Jaroć, opiekunka ogrodów w Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie opowie o historii ziemniaka na świecie i w Europie oraz różnych ciekawostkach związanych z królem bulw.

 19.00-21.00 Wieczorne Pogaduchy - Zapraszamy do  krainy sennej wyobraźni, gdzie czaka nas niezwykła przygoda z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu i o tym, jak sobie z nim radzić.

19:10 Książka do poduszki - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

Dla rodziców:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Jak zainteresować dzieci kosmosem i pomóc im zrozumieć, jak działa wszechświat? Jak poprzez zajęcia z robotyki, programowania, projektowania wnętrz, filmowania, czy gier terenowych zainteresować dzieci kosmosem i pomóc im zrozumieć jak działa wszechświat. Gościem audycji będzie Piotr Synowiec z "Krainy Twórczości"

 23.00-1.00 Co nam w duszy gra?

Premiera płyty zespołu Acute Mind (po 10 latach comeback), nowe polskie kapele, premiery rockowe, heavy metalowe, blues rockowe- zespoły Okruszek Nie Ma Szans, Violka, 1One, Ceti, Garbate Aniołki, Honker.


Wtorek 14 lipca


8.00-10.00 Poranek w PRD - Kolory wakacji - w poszukiwaniu tęczy. Czym jest tęcza? Jak powstaje to zjawisko? Ile ma barw? Jakich kolorów w niej nie ma i nigdy nie było? Czy na jej końcu naprawdę znajduje się garnek złota ? Na te wszystkie pytania odpowiemy w Poranku:)

8:30 Smak na tak - Letnie owoce i warzywa- rabarbar.

8:45 Słuchowisko - "Chatka Puchatka". Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r.

9:30 Pocztówka z wakacji - Czym można podróżować ? Zabawy w podróży .


Zapraszamy!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Letnia ramówka pełna muzyki, podróży i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:25
W sobotę 27 czerwca Polskie Radio Dzieciom wprowadziło letnią, wakacyjną ramówkę, bogatą w nowe audycje muzyczne, podróżnicze i kulturalne. I tak Szymon Radzimierski w czasie wakacji zabierze słuchaczy w najdalsze zakątki świata, Iza Żukowska w miejsca pełne muzyki, Zbigniew Murawski opowie, jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, a 13-letnia Maja poleci najlepsze lektury na wakacje. Letnia oferta programowa Polskiego Radia Dzieciom będzie obowiązywać do 31 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słoneczne wakacje z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 23:01
Jak gra perkusja, co wymyślił Nikola Tesla i kto odkrył jak się robi czekoladę - to tylko niektóre z tematów dzisiejszych audycji. W Polskim Radiu Dzieciom będzie się mnóstwo działo. Posłuchajcie! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowa podróż po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 07:01
Hejnał na tynku, buczenie statków w porcie, pobrzękiwanie owczych dzwonków na hali.. Potraficie zgadnąć miejsca na mapie Polski, z którymi można te dźwięki połączyć? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjne wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 23:15
Żeglowanie w Chorwacji i przyrodnicze skarby polskiego wybrzeża. A może wyprawa w polskie Tatry? Wakacje w pełni, także w Polskim Radiu Dzieciom!
rozwiń zwiń