Polskie Radio Dzieciom

Dalekie podróże z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 08:01
Z Leszkiem i Michasiem odwiedzimy piękne, gorące Hawaje, ale zajrzymy tez do Australii z Filipem i Leopoldem. A w Popołudniku porozmawiamy zaś o bardzo groźnych zwierzętach, będą lwy i tygrysy a nawet skorpiony. Posłuchajcie!
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com

Wtorek, 14 lipca

10:00-11:00 "Muzyczne podróże"  - Muzyczna wyprawa do Francji

14 lipca to najważniejsze święto narodowe Francji - rocznica zburzenia Bastylii. Dziś wybierzemy się więc w muzyczna podróż do Francji.

10.30 Rytmika - Zabawy w rytm muzyki i nauka piosenek. Dziś Rozśpiewanka i gimanastka języka

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i Miś Michaś opowiedzą o Hawajach, miejscu dla nas dalekim i fascynującym. Skąd się wzięła nazwa wysp, który z Europejczyków przybył na wyspy jako pierwszy o pięknej przyrodzie i ludziach, którzy tam mieszkają.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik"  - Bajka pt.”Świerszcz” cz 3. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka.Posłuchajcie opowieści o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieści cieszyńskie i legendy cieszyńskie w interpretacji Kulfona i Moniki: O czarcim kamieniu w glinianym potoku

14.30 Dr Witaminka - Jak wzmocnić odporność organizmu latem, aby zimą nie chorować?  Miód na odporność.

15.00-17.00 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom - groźne zwierzęta. Lew, tygrys, krokodyl a może skorpion? Dziś Zbyszek Kozłowski zabierze Was do świata egzotycznych zwierząt uważanych z niebezpieczne ale jednocześnie piękne i budzące zachwyt. Bądźcie więc ostrożni i wyruszajcie z nami w daleką podróż po  świecie.

15:30 "Słowo do słowa" - W każdy wtorek poznajemy słowa rozpoczynające się na kolejne litery alfabetu. Dziś dowiemy się co znaczy i skąd pochodzi słowo „zawalidroga”

16:30 Język niemiecki - zwierzęta po niemiecku

16:45 Mali Naukowcy - Co się dzieje z drewnem pod wpływem czasu? Czy drewno się starzeje? Pewnie, że tak! Czy to źle? Niektórzy powiedzą "tak", inni "nie", a Magister Sprężynka odpowiada - "sprawdzam".

17.15- 17.45  Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim - Uganda - równik, siła coriolisa, goryle. Dowiemy się czym jest siła coriolisa i czy w domu można sprawdzić ich działanie. Ciekawostki o gorylach i dlaczego dopiero dzieci od 16 r.ż. mogą się z nimi spotkać w Parku Narodowym Mgahinga

18.00-19.00 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem - Wycieczka do Australii. Razem z „Globfoterką”, czyli Emilią Długą wyruszamy do Australii. Dowiemy się jak przygotować się na taka wyprawę, co ze sobą zabrać, co warto zobaczyć, jakie zwierzęta możemy spotkać, jakie są największe atrakcje turystyczne i na co musimy uważać wybierając się na ten kontynent.

 19.00-21.00 Wieczorne Pogaduchy - Zapraszamy do  krainy sennej wyobraźni, gdzie czaka nas niezwykła przygoda z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu i o tym, jak sobie z nim radzić.

19:10 Książka do poduszki - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

Dla rodziców:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Rola matki w życiu chłopca- tego małego, ale też trochę większego. Czy więź która łączy małego chłopca z mamą, która ciągle jest obok ewoluuje z czasem, czy przy tej jednej kobiecie mężczyzna całe życie chce czuć się dzieckiem? jak na Chłopaka może wpłynąć moment odseparowania od mamy. Gościem audycji jest Agnieszka Gola – psycholog dziecięcy.

W drugiej części audycji (22.00-23.00)porozmawiamy o  roli matki w życiu dorosłego mężczyzny. Czy przy tej jednej kobiecie, dorosły mężczyzna zawsze jest dzieckiem? Czy mężczyźni idealizują obraz matki i szukają partnerek na jej podobieństwo? Jak zachować zdrową relacje w dorosłym życiu. Gościem audycji jest Katarzyna Kucewicz – psycholog, psychoterapeuta

23:00-1:00 Co nam w duszy gra? – Gość: Marek Majewski, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista. Ponadto nowe polskie kapele, premiery rockowe, heavy metalowe, blues rockowe.

Środa 15 lipca

8.00-10.00 Poranek w PRD - Smaki wakacji - "Na jagody". 

Niemal w całej Polsce owoce leśne, które Maria Konopnicka umieściła w tytule swojej bajki wierszem, określane są jako jagody lub czarne jagody. Tylko w Małopolsce, na Podkarpaciu i na południowym Śląsku mówi się o nich borówki, a na Lubelszczyźnie i w kilku innych miejscach – czernice.

Dziś w Poranku opowiemy o jagodach i zawiłościach wokół nich: językowych, smakowych, literackich i muzycznych. Poszukamy jagód, czernic i borówek właśnie w wierszach, piosenkach i na talerzu.

8:30 Smak na tak  - arbuz

8:45 Słuchowisko - "Chatka Puchatka" Słuchowisko na podstawie książki Alana AlekxandraMilne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r.

9:30 Pocztówka z wakacji - Wyruszamy w podróż. Co spakujemy do walizki?​​

Zapraszamy!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Letnia ramówka pełna muzyki, podróży i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:25
W sobotę 27 czerwca Polskie Radio Dzieciom wprowadziło letnią, wakacyjną ramówkę, bogatą w nowe audycje muzyczne, podróżnicze i kulturalne. I tak Szymon Radzimierski w czasie wakacji zabierze słuchaczy w najdalsze zakątki świata, Iza Żukowska w miejsca pełne muzyki, Zbigniew Murawski opowie, jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, a 13-letnia Maja poleci najlepsze lektury na wakacje. Letnia oferta programowa Polskiego Radia Dzieciom będzie obowiązywać do 31 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słoneczne wakacje z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 23:01
Jak gra perkusja, co wymyślił Nikola Tesla i kto odkrył jak się robi czekoladę - to tylko niektóre z tematów dzisiejszych audycji. W Polskim Radiu Dzieciom będzie się mnóstwo działo. Posłuchajcie! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowa podróż po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 07:01
Hejnał na tynku, buczenie statków w porcie, pobrzękiwanie owczych dzwonków na hali.. Potraficie zgadnąć miejsca na mapie Polski, z którymi można te dźwięki połączyć? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjne wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 23:15
Żeglowanie w Chorwacji i przyrodnicze skarby polskiego wybrzeża. A może wyprawa w polskie Tatry? Wakacje w pełni, także w Polskim Radiu Dzieciom!
rozwiń zwiń