Polskie Radio Dzieciom

Słoneczne audycje w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 07:15
Odwiedzimy najludniejszy i jeden z największych pod względem powierzchni kraj świata - Chiny. Czy wiecie, że Wielki Mur Chiński widać z kosmosu? Co więcej, Wojtek i Smok Adaś, którzy także wybierają się na wakacje, zrobią dla nas przegląd najbardziej znanych turystycznie miejsc w Polsce. Porozmawiamy także o kąpielach - tych słonecznych. Jak sprawić, by były bezpieczne?
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com

Piątek, 17 lipca

10:00-11:00 "Muzyczne podróże"   17 lipca 1932 we Lwowie urodził się Wojciech Kilar. W dzisiejszych Muzycznych Podróżach poznamy jego sylwetkę i twórczość.

10.30 Rytmika - Zabawy w rytm muzyki i nauka piosenek. Rytmika: Zabawy w rytm muzyki i nauka piosenek. Dziś uczymy się piosenki Piosenka pt. 'Rozmowa z Latem' (cz.I)

11.00-12.00 Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem -  Najbardziej znane turystom miejsca w Polsce. Wybór miejsca na tegoroczne wakacje Wojtka i Smoka Adasia czyli krótki przegląd najbardziej znanych turystycznie miejsc w Polsce.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik"  - Bajka pt "Pewna wiadomość". Straszna historia - powiedziała kwoka właśnie w tej stronie wsi, gdzie ta historia się nie wydarzyła. - Straszna historia w kurniku! Będę się bała spać sama w nocy. Jak to dobrze, że jest nas tyle na grzędzie. - I potem opowiedziała coś takiego, od czego innym kurom pierze stanęło dęba, a kogutowi opadł grzebień. To jest pewna wiadomość! Ale zacznijmy od początku, a początku należy szukać w zupełnie innym kącie wsi, w kurniku. O tej historii i jej początku w dzisiejszym Bajkowym kąciku

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Legenda z ziemi cieszyńskiej w interpretacji Kulfona i Moniki- "Jak diabeł porwał Gaszynę".

15.00-17.00 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom - Kąpiele słoneczne- kto ich nie lubi? Słońce lubią wszyscy, zwierzęta, rośliny i ludzie. Jest ono niezbędne, aby życie na naszej planecie trwało. Lubimy ciepło promieni słonecznych na wakacjach, w trakcie kąpieli w morzu i podczas innych wakacyjnych aktywności i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że nie przesadzimy z ekspozycją na słońce, bo jego promienie są dobroczynne ale i szkodliwe. O radości ze słońca, plażach i bezpiecznym opalaniu się usłyszycie w dzisiejszej audycji.

18.00-19.00 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem - Dziś w Podwieczorku poznamy najludniejszy i jeden z największych pod względem powierzchni kraj świata. O Chinach, kraju gdzie mieszkają pandy i stoi Wielki Mur Chiński, tak ogromny że widać go z kosmosu opowie pan Marcin Jacoby, sinolog, autor książek.

 19.00-21.00 Wieczorne Pogaduchy -  Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

19:10 Książka do poduszki – kolejny fragment baśni H.Ch. Andersena „Calineczka”. Czyta Anna Wójcikiewicz.

Dla rodziców:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Zastanów się, zanim opublikujesz zdjęcie dziecka w sieci.

Czym jest "sharenting"? Co się dzieje ze zdjęciem dziecka albo filmikiem z jego udziałem publikowanym przez rodzica w internecie, w mediach społecznościowych, blogach itp ? Jaką i czy w ogóle mamy nad tym kontrolę? Jakie mogą być konsekwencje takiego zjawiska.?Gościem audycji będzie Marta Majorczyk, pedagog, doradca rodzinny, trener, szkoleniowiec, SWPS w Poznaniu.

 

Sobota, 18 lipca

9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" -  Opowieści z Wenezueli. Penezuela- najwyższy wodospad świata i opowieści Indian Pemon

10:00-11:00 "Rodzinny W-F"  Staś na tropie". Wszyscy chłopcy w klasie Stasia chcą być piłkarzami. Najchętniej sławnymi. Staś też chciałby, ale strzelony w poniedziałek samobój stawia jego karierę pod znakiem zapytania. Tego dnia Staś chciałby zniknąć.Dlatego postanawia sprawdzić na własne oczy i uszy, jakie są blaski i cienie piłki nożnej.Staś odwiedza sławnych piłkarzy, trenerów i dziennikarzy sportowych, a także znaczące osoby ze świata piłki i próbuje odpowiedzieć na te pytania. Gośćmi audycji będą Ewa Winnicka – autorka książek reporterskich oraz Staś – dziesięciolatek, który chciałby kiedyś zostać piłkarzem.

11.00-12.00 Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej - Śpiew z podziałem na głosy i rozśpiewka na podstawie piosenki "W moim ogródecku".

12:00-13:00 Bajkowy ogród - Tatrzańskie rośliny. W Tatrach rośnie około 1300 gatunków roślin naczyniowych, z czego w polskim Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) około 1000. Charakterystyczną grupę stanowią rośliny wysokogórskie – dla 200 z nich Tatry są jedynym obszarem występowania w Polsce. Bardzo bogata jest flora mszaków – występuje ich tutaj ok. 700 gatunków, co stanowi 80% wszystkich gatunków w Polsce, ok. 1000 gatunków grzybów, 870 gatunków porostów, liczna flora glonów i 72 gatunki śluzowców. Zapraszamy na druga część naszej tatrzańskiej przygody.

13:00-14:00 "Kurtyna w górę" -  Dziś Kulfon i Monika w domowym teatrze przedstawią dzieciom bajkę „Wieśniak i okulary”

14:00-15:00 "Letnie spacery z muzyką" -  Muzyka w Ogrodzie Saskim. Ogród Saski był kiedyś nazywany salonem Warszawy. Już w XVIII wieku odbywały się tu koncerty promenadowe, a w 1748 roku otwarto tu pierwszy na ziemiach polskich publiczny teatr operowy, tzw. Operalnię. w audycji dowiemy się, czego słuchano w czasie spacerów w Ogrodzie Saskim, gdzie znajdowała się Operalnia i co wspólnego z ogrodem miał Fryderyk Chopin.

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" -  Polska pod zaborami. Galicja, czyli historia w pigułce. Galicja to potoczna nazwa ziem dawnej Rzeczypospolitej pod zaborem austriackim. Jej oficjalna nazwa to Królestwo Galicji i Lodomerii. Galicja była ośrodkiem spisków patriotycznych, które doprowadziły do rewolucji krakowskiej i próby powstania narodowego w Galicji. Ale w miejscu tym kwitło także życie kulturalne, rozwijała się prasa i twórczość wielu artystów. Jak wyglądało życie w zaborze austriackim? O tym przekonacie w dzisiejszej audycji. Gościem audycji będzie dr Sebastian Adamkiewicz - Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

16.00-17.00 Detektyw Maurycy Śladek na tropie - O tym jak Detektyw  Maurycy Śladek w obawie przed suszą kopie własną studnię, co doprowadza do spotkania z Grubą Kaśką.

17.00-18.00 Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa - Wspominamy przygodę Filipa i Leopolda z Drawieńskiego Parku Narodowego (Jak to było podczas nagrywania.słuchowiska i jakie przygody przeżyli).Wprowadzamy rodziny do tematu wyzwań jakie muszą podjąć podczas trwania Dzikiej Odysei -Ekspedycji Pionierów w trym właśnie Parku.

18:30 Słuchowisko w PRD - słuchowisko "Pinokio" na podstawie książki Carla Collodiego w adaptacji Hanny Bielawskiej wyprodukowane przez Teatr Polskiego Radia w 2001 r. Wykonawcy: Zaliwski Tomasz, Pyrkosz Witold, Press Włodzimierz, Michnikowski Wiesław, Lewandowski Łukasz, Kwiatkowska Monika, Kunikowska Agnieszka, Kownas Irena, Gawroński Andrzej, Gajda Mieczysław.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Dla Rodziców:

21:00-22:00 "Dziecko w drodze" - Wyprawa do Tajlandii. Z Aleksandrą i Piotrem Juczcicami, blogerami i podróżnikami (blog Z Archiwum Podróżnika) o tym jak zaplanować wyprawę do Tajlandii.


Niedziela, 19 lipca

9:00-10:00 "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" -  Skarby rycerskiej odwagi. W niedzielę poprzedzającą rocznicę wielkiej zwycięskiej bitwy po Grunwaldem opowiemy o stawaniu do walki i o zbroi, która chroni rycerzy na polu bitwy. Nie tylko w bajkach lub prawdziwych historiach z przeszłości, ale tu i teraz. W tej przygodzie dzieciom towarzyszy  ks. Zbigniew Sapiejewski.

10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" - Letnie sportowe aktywności z zachowaniem odległości. Letnie sportowe aktywności z zachowaniem odległości. Czyli dźwięki letnich dyscyplin sportowych typu: badminton, padel, tenis, pingpong

11:00-12:00 "Źródełko" - W dzisiejszej audycji: Kujawiak - poznajemy tańce ludowe. Dudy i gajdy - poznajemy instrumenty ludowe. Kirgistan- poznajemy muzykę ludową kraju.

12:00-13:00 "Zwierzyniec" - Tatry, ze względu na znaczne wyniesienie nad poziom morza oraz chłodny wysokogórski klimat, stwarzają specyficzne warunki do życia zwierząt. W przeciwieństwie do nizin , gdzie jest cieplej, nie ma ich tutaj zbyt dużo. Wyjątkowo mało gatunków zamieszkuje piętro kosodrzewiny, hal i turni, część z nich jest jednak ściśle przywiązana do tego środowiska i próżno byłoby ich szukać w innych rejonach kraju. Do życia potrzebują bowiem otwartych przestrzeni, trwale nieporośniętych lasami, oraz chłodnego klimatu. Zapraszamy na drugą część naszej tatrzańskiej przygody.

14:00-15:00 "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

15:00-16:00 "Zapraszamy do stołu" -  Kolejna odsłona naszych kulinarnych podroży. W te wakacje kontynuujemy podróż po Europie. Dziś zapraszamy do Portugalii. Gościem audycji będzie Janusz Stanisław Andrasz, który zajmuje się kuchnią i gotowaniem - w tym kuchnią portugalską, udziela się podczas Flavours of Portugal.

16:00-17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Jak kreatywnie i z wyobraźnią spędzać wakacje?

17:00-18:00 "Kulturoteka" -. Druga część rozmowy, jaka odbyliśmy w Amfiteatrze z Marcinem Szczygielskim, podczas siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Rabka Zdrój 2020

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" -  Bajka H.Ch Andersena Brzydkie kaczątko.

Zapraszamy!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Letnia ramówka pełna muzyki, podróży i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:25
W sobotę 27 czerwca Polskie Radio Dzieciom wprowadziło letnią, wakacyjną ramówkę, bogatą w nowe audycje muzyczne, podróżnicze i kulturalne. I tak Szymon Radzimierski w czasie wakacji zabierze słuchaczy w najdalsze zakątki świata, Iza Żukowska w miejsca pełne muzyki, Zbigniew Murawski opowie, jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, a 13-letnia Maja poleci najlepsze lektury na wakacje. Letnia oferta programowa Polskiego Radia Dzieciom będzie obowiązywać do 31 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słoneczne wakacje z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 23:01
Jak gra perkusja, co wymyślił Nikola Tesla i kto odkrył jak się robi czekoladę - to tylko niektóre z tematów dzisiejszych audycji. W Polskim Radiu Dzieciom będzie się mnóstwo działo. Posłuchajcie! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowa podróż po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 07:01
Hejnał na tynku, buczenie statków w porcie, pobrzękiwanie owczych dzwonków na hali.. Potraficie zgadnąć miejsca na mapie Polski, z którymi można te dźwięki połączyć? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjne wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 23:15
Żeglowanie w Chorwacji i przyrodnicze skarby polskiego wybrzeża. A może wyprawa w polskie Tatry? Wakacje w pełni, także w Polskim Radiu Dzieciom!
rozwiń zwiń