Polskie Radio Dzieciom

30. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 12:45
23 lipca 2023 roku władzę nad Nowym Sączem ponownie przejmą dzieci, a wszystko to za sprawą organizowanego od 1992 roku, przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.
30. Międzynarodowy Festiwal  Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR
30. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓRFoto: mat. promocyjne

Festiwalu biorą udział dziecięce zespoły pieśni i tańca z regionów górskich wszystkich kontynentów. Wybór tych akurat kultur determinuje fakt, że wydarzenie odbywa się na malowniczej, górskiej ziemi sądeckiej.

ŚWIĘTO DZIECI GÓR nawiązuje w swoich założeniach do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR – przedwojennej imprezy, zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich w 1935 roku. Czwarta edycja tego niezwykłego wydarzenia, którego głównym celem była "ochrona swojszczyzny", odbyła się w 1938 roku właśnie w Nowym Sączu.

Wydarzenie nie ma charakteru konkursowego, jest głównie prezentacją autentycznych programów artystycznych przystosowanych do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, których podstawę stanowią dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu. Wszystkim prezentacjom towarzyszy żywa muzyka w wykonaniu zespołów regionalnych grających na prawdziwych instrumentach ludowych, co wpływa zarówno na jakość artystyczną prezentacji, ale posiada też niezwykle ważny wymiar edukacyjny.

Rok 2023 jest wyjątkowo ważny i sentymentalny, nie tylko dla dyrekcji MCK SOKÓŁ, pracowników tej instytucji oraz przyjaciół związanych z Festiwalem, ale i dla całej rzeszy Sądeczan, którzy rokrocznie wspierają dzieci uśmiechem, dobrym słowem i gromkimi oklaskami. W tym bowiem roku przypada jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 23-29 lipca. Wszystko rozpocznie pełen muzyki, śpiewu, tańca i kolorów korowód zabytkowymi ulicami Nowego Sącza.

To właśnie podczas tego jakże barwnego przejścia zaczyna dziać się magia. Dzieci z różnych stron świata, często po raz pierwszy, stają przed oklaskującą je sądecką publicznością, prezentując zalążek tego co zobaczymy podczas koncertu otwarcia. Inauguracja Festiwalu odbędzie się wczesnym wieczorem w pięknej scenerii nowosądeckiego Amfiteatru Parku Strzeleckiego, gdzie występujący zostaną oficjalnie przywitani i zaprezentują fragmenty występów przygotowanych na dni narodowe.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji Festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed "innością", a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację tejże "inności" i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach. Łącznie w imprezie uczestniczy ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

W trakcie trwania Festiwalu odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących. Dzieci będą koncertować na estradach plenerowych w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy oraz Limanowej. Organizatorzy zaproszą także do udziału w warsztatach oraz w kiermaszu twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, a wszystko to okraszone zostanie specjalnie przygotowanymi na to wydarzenie wystawami.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Ludomir Handzel Prezydent Nowego Sącza.

Organizatorzy zapraszają serdecznie na to wydarzenie oraz do śledzenia strony internetowej: swietodziecigor.pl oraz profili wydarzenia w mediach społecznościowych: fb.com/swietodziecigor i instagram.com/swietodziecigor, gdzie na bieżąco publikowane będą informacje dotyczące Festiwalu.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

* * *

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Słoneczniki 2023 - konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0-14 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 11:00
Wszyscy bardzo dobrze wiemy, jak wiele dzieje się dla dzieci w naszych miastach. Zajęcia plastyczne, muzyczne, konkursy, imprezy plenerowe, i wiele, wiele innych. Jak się odnaleźć w tej różnorodności? Co wybrać, gdy weekend zawsze ma tylko 48 godzin. Jak zapewnić dziecku możliwość uczestnictwa w ofercie najlepiej dopasowanej do jego wieku i potrzeb, jak wpływać na jego zainteresowanie kulturą, rozwijanie pasji i chęć nowych doświadczeń?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki zawita do Gdyni i Sopotu!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 11:45
Już od 20 lipca w Gdyni i Sopocie tradycyjnie rozpocznie się wakacyjna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. W programach obu miast nie zabraknie spotkań z ulubionymi autorami, warsztatów, zabaw literackich, spacerów i czytanek. Uczty dopełnią pokazy filmowe, wystawa i rejs literacki. 
rozwiń zwiń