Polskie Radio Dzieciom

"Zostań w domu" z Polskim Radiem Dzieciom. Propozycje na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 11:21
W jaki sposób unoszą się balony, jak w języku francuskim brzmią słowa związane z różnymi zabawami i czy truskawki mogą tworzyć wyspy, a także jaki wpływ na rozwój dziecka ma muzyka? Na te i wiele innych pytań odpowiemy dziś w audycjach całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/onzon

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" (Iza Żukowska) - 16 kwietnia 1889 r. urodziła się jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina - Charlie Chaplin. Nie tylko pisał scenariusze swoich filmów, reżyserował je, produkował, montował i grał w nich główne role, ale do wielu napisał muzykę. W każdym detalu był perfekcjonistą, a za swojego najlepszego przyjaciela uważał lustro. W audycji dowiemy się również, czy kino nieme naprawdę było nieme.

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" (prowadzi Leszek Filipowicz) - O nietypowych środkach lokomocji. Dzieci dowiedzą się, w jaki sposób unoszą się balony, kto wynalazł pierwszy samochód i w jaki sposób kiedyś odnajdywano drogę. 

12:15 "Bajkowy kącik"- Bajka o szewcu, który zmienił zawód. Autorska bajka dziennikarza Leszka Filipowicza.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Kontynuacja podań cieszyńskich. Dziś opowieść pt. "Jak Jura Byrtus został zbójnikiem".

15:00 - 17:00 "Popołudnik" (prowadzi Patryk Bartoszewski) - Nowoczesne technologie w służbie kultury. Jak obecnie możemy, z kulturą obcować. Nie wychodząc z domu, możemy oglądać spektakle i koncerty oraz zwiedzać muzea. Po 16:00 Lista Przebojów.

16:30 Język francuski - Lekcja pt. "W co lubisz się bawić?". Uczymy się francuskich słów związanych z różnymi zabawami, przy okazji przypominając cyfry do 10.

16:45 "Mali Naukowcy" - Truskawkowa wyspa. Czy truskawki mogą tworzyć wyspy? Mogą. Wystarczy miska, niska temperatura, woda i... Magister Sprężynka!​

17:15 - 17:45 "Zbieraj z klasą" (Mariusz Totoszko) - Nie wychodząc z domu, możemy też wspierać ekologię, a nawet więcej! Możemy to robić, bawiąc się! W najbliższej audycji "Zbieraj z klasą" podsuniemy pomysły na ekologiczne zabawy w domu. Jak zrobić mini zielnik? Jak wykorzystać odpady do tworzenia ozdób domowych albo szkatułek na swoje skarby. Zaproponujemy też zabawę w odgadywanie, do której dzieci wszystko muszą przygotować same, przy okazji ćwicząc swoją pamięć.

18:00 -19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" (Janusz Zadura) - Rokoko, gotyk, secesja... Co znaczą te dziwnie brzmiące słowa? Królik i Lew uczą się dziś o architekturze i dzięki nim poznajemy poszczególne jej style. 

19:10 słuchowisko "Przygoda Wielka Rysia Pędzelka" - Czwarty odcinek słuchowiska wyprodukowanego we współpracy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Opowiada o dzikim kocie, który co prawda jest mały, ale ma wielkie marzenie - chce być królem dzikiej puszczy. Ryś jest herbowym gatunkiem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ten duży kot jest bardzo lubiany przez dzieci, a opowieść o rysiu, który uczy się szlachetności i odwagi – cech, które są uniwersalne – ma dzieciom o nich przypominać. Twórcą opowieści i słuchowiska o małym rysiu jest Krystian Tyrański, podróżnik, edukator przyrodniczy, autor audycji "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" emitowanej w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę o godz. 17:00.​

19:00 - 21:00 "Wieczorne pogaduchy"- Kontynuacja historii o zamku, szmacianej lalce i niezwykłym zegarze. W przygodzie na stałe uczestniczy 5-letnia Mila, prosiaczki oraz inne maskotki. Audycję tworzy Pascal Kaczorowski.

21:00-23:00 "Strefa rodzica" (Joanna Ficińska) - 1. temat: Książki, które bawiąc, uczą. Gość: Emka Kowalska, blogerka;
2. temat (po godz. 22.00): Wpływ muzyki na rozwój dziecka. Czy obecnie w domu można rozwijać dzieci muzycznie? Dostęp do kultury online i możliwość oglądania koncertów w domu. Gość: Anna Sikorska, arteterapeutka, terapeutka dźwiękiem, skrzypaczka. 

PIĄTEK W POLSKIM RADIU DZIECIOM

7:00-10:00 "Poranek" - Bohaterami programu będą peleryny! Wspólnie ze słuchaczami opowiemy o ich rodzajach - peleryna niewidka, peleryny superbohaterów oraz te średniowieczne.

7:30 Słuchowisko "Kubuś Puchatek" - Piąty (i ostatni) odcinek słuchowiska "Kubuś Puchatek". Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne'a, wyprodukował Teatr Polskiego Radia w 1956 roku. Wykonawcy: Julian Składanek, Danuta Przesmycka, Maciej Maciejewski. 

8:30 cykl "Smak na tak" (prowadzi Agnieszka Ciecierska) - Zupa pomidorowa pyszna i zdrowa, czyli gotujemy wg pomysłu Tymka i jego Mamy.

9:30 cykl "Warsztat Małego Artysty" (prowadzi Magda Glapińska) - W piątek z papierowego talerzyka powstanie akwarium. Potrzebna będzie do tego również plastelina, kredki i nożyczki.

Zapraszamy!

Polskie Radio Dzieciom jest całodobową, cyfrową oraz internetową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo stacja nadaje ponad 130 premierowych audycji, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 
Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Poprzez audycje pełne dźwięków, program ten wpływa na rozwój wyobraźni, buduje w dziecku kreatywność i wzbogaca wiedzę o świecie.
To bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja dzieci #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Wiosna rozkwita za oknami 

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 17:01
Czy wiecie kiedy zaczyna się wiosna? Wtedy, gdy dzień staje się dłuższy od nocy. Słońce wędruje po niebie coraz wyżej, robi się ciepło, a niedługo potem zielono! Czujecie zapach wiosny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Happy Easter!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 17:01
W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, w czasie Świąt Wielkanocnych je się jajka. A słodkości, takie jak.. jajka z czekolady można ukryć w różnych częściach domu. Kto ich znajdzie więcej, wygrywa!
rozwiń zwiń