Polskie Radio Dzieciom

Jakie pułapki czekają w pracy reportera?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 17:24
Jak w każdej pracy, na dziennikarzy czekają różne wyzwania i trudności. Zazwyczaj dotyczą one sprzętu nagrywającego i dźwięków z otoczenia, które nagrywają się podczas rozmów. W instruktażu "Jak zostać reporterem" usłyszeć można było wskazówki dotyczące radzenia sobie z pułapkami czyhającymi na reporterów.
Jak zostać reporterem? Włącz Polskie Radio Dzieciom i słuchaj w każdy wtorek o 15.30.
Jak zostać reporterem? Włącz Polskie Radio Dzieciom i słuchaj w każdy wtorek o 15.30.Foto: Pixabay

Do nagrywania wywiadów można wykorzystać specjalny dyktafon lub telefon komórkowy. Przeprowadzając z kimś rozmowę dobrze jest to robić w miejscu cichym i pozbawionym echa. Korzystając ze smartfonu korzystne jest zadbanie o sposób w jaki mówimy i ułożenie mikrofonu, aby nie stworzyć wrażenia i odgłosu wiatru. Czasami mimo używania gąbki wciąż słychać trzaski, co nierzadko wynika z obudowy urządzenia do nagrywania. 

Posłuchaj
04:23 2021_10_26 15_29_52_RadioDzieciom_Jak_zostac_reporterem.mp3 Jak zostać reporterem 26 października godz. 15:29

Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to kable, ponieważ te o słabszej jakości lub stare wydają nieprzyjemne szumy, które mogą zakłócić odbiór słuchaczy. Niestety w większości przypadków ciężko jest się ich pozbyć nawet używając programów komputerowych. W związku z tym, nagrywając rozmowy możemy monitorować jakość dźwięku poprzez jego monitorowanie i podsłuchiwanie go w trakcie rozmowy. 

Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom
Data emisji: 26.10.2021.
Godzina emisji: 15.30. 

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Pytamy o przeszłość. Co interesuje młodego reportera?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 08:00
W kąciku reporterskim nierzadko oddajemy głos młodym reporterom, którzy samodzielnie przeprowadzają wywiady. Tym razem Mateusz Szeląg odwiedził skansen Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów, gdzie porozmawiał z innymi na temat życia w czasach średniowiecznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można połączyć pasję z pracą?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 15:04
Tym razem Mateusz Szeląg wybrał się do Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. Swoim mikrofonem zarejestrował rozmowę, podczas której dowiedział się, która latarnia morska w Polsce uznawana jest za największą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wykorzystać dźwięki w reportażu?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 22:09
Praca reportera polega na zadawaniu wielu pytań, dzięki którym możliwe jest stworzenie ciekawej historii. Dopełnić ją mogą różne dźwięki, które pobudzają wyobraźnię słuchaczy.
rozwiń zwiń