Polskie Radio Dzieciom

Pauza - czyli jak mówić do mikrofonu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 10:00
Skoro do tej pory w naszym reporterskim kąciku wyjaśniliśmy sobie co mikrofon lubi a czego nie, albo jak zapanować nad głosem, to możemy nareszcie zająć się tym, w jaki sposób przygotować się do tego, żeby ładnie mówić do innych ludzi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ ZoneCreative

Posłuchaj
03:54 Dzieci_AAC 2020_11_17-15-30-06.mp3 Pauza - czyli jak mówić do mikrofonu (Jak zostać reporterem/Polskie Radio Dzieciom)_17.11.2020. 

  Czemu więc chcemy wam opowiedzieć o pauzie? Przecież pauza to "nicniemówienie", to cisza - a w radiu się dużo mówi… Ale chodzi nam o to,  czasem lepiej jednak zamilknąć, niż powiedzieć do mikrofonu coś nieprzemyślanego, albo cały czas mówić "yyyyyyy", które nie brzmi dobrze w krótkich nagraniach dźwiękowych. Czasem ze zmęczenia nie możemy zebrać myśli, a pauza daje też czas naszej głowie żeby wpaść na jakiś pomysł.  

O pauzie i o tym jak ją słychać w nagraniu - opowiedział wam Patryk Bartoszewski. A jak posłuchacie naszego "Kącika", usłyszycie też jaka jest różnica pomiędzy mówieniem na głos, a głośnym czytaniem tekstu pisanego. Bo nad tym, żeby opowiedzieć, a nie przeczytać napisany tekst, też w radiu trzeba mocno pracować. 

Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Patryk Bartoszewski.
Data emisji: 17.11.2020.
Godzina emisji: 15.30. 

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

Polskie Radio Dzieciom  - całodobowy program radiowy skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz rodziców. Audycje kierowane do dzieci rozwijają wyobraźnię i budują kreatywność. Pasmo wieczorne kierowane jest do osób dorosłych i stanowi kompendium wiedzy w zakresie wychowania, nauki i sztuki.  

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie, wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Wspierają charytatywne akcje oraz projekty, które niosą ze sobą wartość edukacyjną. Podejmują współpracę patronacką z wydawnictwami, teatrami, kinami. Patronatem medialnym obejmowane są również koncerty, wystawy i pokazy. 

Jednym z czołowych projektów Polskiego Radia Dzieciom jest współpraca z Placówkami Ambasadorskimi: przedszkolami i szkołami na terenie całego kraju.

jo

Zobacz także
Czytaj także

"Jak zostać reporterem?" Mieszamy radiowe dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 13:32
W czasie poprzednich spotkań zastanawialiśmy się, po co nam w radiu ta wyobraźnia. Warto pamiętać, że wyobraźnia to uważność na dźwięki. W radiu służy nam do tego, żeby nie tyle słowami, ale właśnie różnymi efektami dźwiękowymi takimi jak szeleszczenie, trzeszczenie albo wycie wiatru, opowiadać radiowe historie. Bo wtedy dzięki wyobraźni można daną opowieść zobaczyć oczyma wyobraźni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nagrywać dźwięki, które opowiadają historię? Reportaż sześciolatki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 15:47
Nauczyć się, jak dźwiękami opowiedzieć w radiu historię - właściwie to będziemy robić w każdym odcinku naszego kącika reporterskiego. Bo możecie sobie myśleć, że radio to prosta sprawa, taka zwykła skrzyneczka, w której nic niestety nie widać, tylko słychać… nic bardziej mylnego. Radio - a tym samym reportaż - jest bardziej czarodziejskie i trochę bardziej skomplikowane, niż wam się zdaje!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ustawić swój głos?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 06:00
Żeby zostać reporterem trzeba przede wszystkim nauczyć się dobrze nagrywać swój głos. Jak to zrobić prostymi sposobami? Można na przykład wejść do małego pomieszczenia, zamknąć drzwi i okna i najlepiej osłonić się nieco kołdrą albo kocem.
rozwiń zwiń