W reportażu dźwięków nie nagrywamy tylko po to, żeby sobie po prostu tam były - nagrywamy je dlatego, żeby w naszym reportażu odezwały się w określonym przez nas miejscu - po to, żeby wywołać emocje w słuchaczach!
Ale skoro jesteśmy na początku naszej kącikowej przygody, zacznijmy od prostego nagrywania dźwięków.
08:06 Dzieci_AAC 2020_10_06-15-29-31.mp3 Krótki reportaż o szafie pełnej dziecięcych zabawek (Jak zostać reporterem/Polskie Radio Dzieciom)_06.10.2020.
Jeśli chcecie dobrze nagrać dźwięk, najłatwiej posłużyć się smartfonem i wbudowanym w nim dyktafonem.
Jak to zrobić?
- Trzeba trzymać go w ten sposób, żeby nie machać ręką i nie przesuwać ręką po telefonie, bo wtedy nagra się nasza ręka, a nie jakiś dźwięk, o który nam chodzi;
- warto też nagrywać tak cichym miejscu, żeby zarejestrował się tylko taki dźwięk, o jaki nam chodzi - bez hałasu telewizora, przejeżdżającego samochodu, rozmów w tle (no chyba że właśnie te efekty chcemy nagrać);
- trzymamy telefon blisko ust, ale trochę z boku (żeby nie dmuchać prosto w mikrofon) i nie za blisko.
I ważne zapamiętajcie, że reporter zadaje bardzo dużo szczegółowych pytań!
A teraz posłuchajcie, jak z nagraniem reportażu - co prawda z pomocą, ale niewielką - poradziła sobie sześcioletnia Matylda.
Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Julia Rozbiecka.
Data emisji: 06.10.2020.
Godzina emisji: 15.30.
Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.
Polskie Radio Dzieciom - całodobowy program radiowy skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz rodziców. Audycje kierowane do dzieci rozwijają wyobraźnię i budują kreatywność. Pasmo wieczorne kierowane jest do osób dorosłych i stanowi kompendium wiedzy w zakresie wychowania, nauki i sztuki.
Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie, wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Wspierają charytatywne akcje oraz projekty, które niosą ze sobą wartość edukacyjną. Podejmują współpracę patronacką z wydawnictwami, teatrami, kinami. Patronatem medialnym obejmowane są również koncerty, wystawy i pokazy.
Jednym z czołowych projektów Polskiego Radia Dzieciom jest współpraca z Placówkami Ambasadorskimi: przedszkolami i szkołami na terenie całego kraju.
jo/jr