Polskie Radio Dzieciom

Szach-mat. Zasady gry w szachy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 15:39
Gra w szachy odbywa się na planszy zwanej szachownicą, a udział w niej biorą dwie osoby. Każda z nich ma tyle samo pionków i figur koloru białego lub czarnego. Celem gry jest zaszachowanie króla przeciwnika, czyli dążenie do tego, by ograniczyć ruchy konkurenta i zbić wspomnianą figurę. Jeśli dojdzie do tego momentu gracz mówi szach-mat, co jest równoznacznego z jego zwycięstwem.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Lidaphotos

W wygranej pomaga dostosowanie odpowiedniej taktyki oraz przewidywanie ruchów przeciwnika. To właśnie dlatego szachy nazywa się także sportem dla umysłu. Gra ta poprawia pamięć, rozwija myślenie strategiczne, w tym przewidywanie i planowanie, a także zwiększa umiejętność rozwiązywania problemów. Więcej na temat szachów opowiedział Arbim w rozmowie z Myszką Felą Reporterką. 

Posłuchaj
59:13 2021_06_22 11_00_03_RadioDzieciom_Myszka_Fela_Reporterka.mp3 Myszka Fela Reporterka 22 czerwca godz. 11:00

Audycja: Myszka Fela Reporterka 
Prowadzi: Ewa Gorzelak
Data audycji: 22.06.2021.
Godzina: 11.00

Myszka Fela Reporterka w każdy wtorek na antenie Polskiego Radia Dzieciom od 11.00 do 12.00.

O audycji: Poznajcie Myszkę Felę. Może i jest mała, ale wszędzie jej pełno. Odkąd pierwszy raz zetknęła się z radiem, marzyła że kiedyś też zostanie reporterką! I wiecie co? Marzenia się spełniają!!! Fela jest gotowa do wielu poświęceń, aby poznać dziecięcy świat, dziecięce pasje i zainteresowania. Niejednokrotnie wpada przez to w tarapaty. Ale wychodząc z założenia, że nic w życiu nie dzieje się przypadkiem, każda nawet najdziwniejsza przygoda naprowadza ją na trop dziecka mogącego poszerzyć jej i słuchaczy wiedzę o przeróżnych dziecięcych hobby!

Zanurzcie się w ten świat razem z Felą Reporterką - może przy okazji sami odkryjecie własne marzenia…

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

**
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców.
Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Gem, set, mecz! Jak gra się w tenisa?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:00
Tenis jest sportem dynamicznym, który wymaga od zawodników bycia w ciągłej gotowości do odbicia piłki. Podczas gry na korcie zazwyczaj znajduje się gracz oraz jego przeciwnik, lecz może zdarzyć się również tak, że zawodnicy będą rywalizować w zespołach dwuosobowych. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tej aktywności fizycznej Myszka Fela Reporterka porozmawiała o niej z Matim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Judo - sztuka walki od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:26
Tym razem Myszka Fela Reporterka porozmawiała z Michałem, którego pasją jest judo, czyli japońska sztuka walki. W tłumaczeniu nazwa tej aktywności oznacza "łagodną drogę", a jej styl oparty jest na chwytach ju-jitsu. Każda walka jest przeprowadzana według ściśle określonych zasad, dzięki czemu jest ona bezpieczna dla jej uczestników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeśli chce się mieć własnego konia... [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 17:42
Czasami zamiłowanie do danego zwierzęcia jest tak duże, że naszym największym marzeniem jest posiadanie jednego. Swoim własnym koniem może cieszyć się już Zosia, o którym opowiedziała Myszce Feli Reporterce. Kiedy kupuje się konia, często jego imię jest już wybrane przez poprzedniego właściciela. Co więcej zaczyna się ono na pierwszą literę imienia żeńskich przodków od strony mamy, których znaleźć można na specjalnej aplikacji.
rozwiń zwiń