Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Z tego między innymi powodu szereg wodospadów nazywa się kaskadą.
Najwyższy wodospad na świecie to Salto Angel w Wenezueli. Jego wysokość, dokładnie ustalona w 1949 roku, wynosi 979 metrów! Zaś najbardziej znany jest liczący 10 tysięcy lat wodospad na granicznej rzece Niagara między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Rzeka ta, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami.
Nie każdy może podziwiać tę wielką atrakcję turystyczną Ameryki Północnej, ale chyba każdy może wybrać się nad któryś z polskich wodospadów. Polecamy widoki 70-metrowej Siklawy, trzech 10-metrowych wodospadów zwanych Wodogrzmotami Mickiewicza oraz równie znanych wodospadów Kamieńczyka czy Szklarki.