Pozostałe ssaki porozumiewają się za pomocą zapachu, wyglądu, zachowania, dźwięku i dotyku. Każdy gatunek ma swój sposób sygnalizowania niebezpieczeństwa, zaznaczania terytorium, przyzywania młodych i odnajdywania partnerów.
SYGNAŁY ZAPACHOWE
Tenrek, owadożerca z Madagaskaru, pluje na miejsce, które chce oznaczyć, następnie pociera łapami swoje ciało i wilgotny ślad. W ten sposób inne tenrki rozpoznają zapach i wiedzą, że dane terytorium jest już zajęte i mają się trzymać od niego z daleka.
MOWA OGONÓW
Psy używają ogona do pokazywania swoich uczuć : szczęśliwy pies macha ogonem, przestraszony – ogon chowa pod siebie.
Koty natomiast czynią inaczej : kołyszą ogonami gdy są złe, a wyprężają je w górę w chwilach zadowolenia.
DZIECIĘCE SYGNAŁY
Wygląd i zachowanie jest wyraźnym komunikatem. Niski wzrost, wielkie oczy, wysokie czoło i gwałtowne ruchy małego orangutana mówią dorosłym osobnikom, że jest to dziecko, o które należy się zatroszczyć.
MOWA CIAŁA
Szympansy należą do nielicznych ssaków, których wyraz twarzy może odzwierciedlać uczucia. Potrafią okazywać złość, zadowolenie i zainteresowanie, niemal tak jak ludzie.
Jeśli jednak szympans wydaje się uśmiechać, pokazując zęby, jest raczej przestraszony, a nie wesoły.
Szympansy potrząsają pięścią, aby wyrazić złość, zaś by okazać uczucie, przytulają się i dotykają nawzajem.
PIEKIELNY CHÓR
Wyjce mieszkają w wysokich partiach tropikalnego lasu Ameryki południowej. Wrogów odstraszają wydając jeden z najdonośniejszych głosów wśród ssaków.
Każdego ranka i wieczorem wyjce urządzają chóralne „śpiewy”, nadymając gardła niczym wielkie balony. Ich głos daje się słyszeć w odległości ośmiu kilometrów.
ŚPIEW WIELORYBA
Dźwięki wydawane przez wieloryby długopłetwce zwane humbakami, składają się w "pieśni" trwające około 10 minut, choć odnotowano już „utwór” półgodzinny. (Niektóre pieśni są odśpiewywane w kółko przez 24 godziny.)
Humbaki mają bardzo donośny głos, niekiedy głośniejszy nawet od odrzutowca.
JĘZYK DELFINÓW
Delfiny mają bogaty słownik, złożony z ponad 30 dźwięków. Porozumiewają się za pomocą pisków, mlaśnięć, szczęknięć i gwizdów. Różne dźwięki służą wzajemnej identyfikacji i ostrzeganiu przed niebezpieczeństwem.
Delfiny, podobnie jak nietoperze, używają dźwięków do orientowania się w przestrzeni i odnajdywania pożywienia.
KOLOROWY KOD
Małpy mają bardzo dobry wzrok, dzięki czemu mogą posługiwać się kolorami do komunikacji wewnątrz grupy i odstraszania wrogów. Wiele z nich ma włosy jaskrawej barwy i jaskrawą skórę, co ułatwia rozpoznanie do jakiej grupy należy dany osobnik i jakiej jest płci.
I tak na przykład szkarłatnoniebieska twarz i pośladki samca mandryla służą odstraszaniu rywali, zaś czerwona twarz uakari kraśnieje w miarę gdy zwierzę staje się złe lub podniecone.