Ekumenia

Nowe władze Polskiej Rady Ekumenicznej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 10:00
Zgromadzenie Ogólne Polskiej Rady Ekumenicznej wybierze w środę nowy zarząd i prezesa. Ustępujący prezes - prawosławny abp Jeremiasz - funkcje tę sprawował przez trzy kadencje, czyli 15 lat.

Zarząd na czele z prezesem wykonuje uchwały prezydium i prowadzi bieżące prace Rady, reprezentując ją na zewnątrz.

Zgromadzenie Ogólne składa się z delegacji Kościołów członkowskich i członków stowarzyszonych. Wybiera zrząd i prezesa Rady, decyduje o przyjęciu nowych członków i zmianach w statucie, a także zatwierdza sprawozdania i udziela absolutorium zarządowi.

Jak poinformował Karski, Zgromadzenie Ogólne ma charakter sprawozdawczo-wyborczy i jest zwołane w związku z upływem pięcioletniej kadencji władz Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Kadencja jest pięcioletnia, ale władze Rady mogą być wybierane na więcej niz jedną - zgodnie ze statutem PRE - decydują o tym delegaci Zgromadzenia Ogólnego PRE.

Ustępujący prezes prawosławny abp Jeremiasz, który funkcje tę sprawował przez trzy kadencje (15 lat) przedstawi swoje sprawozdanie.

W tym roku - jak poinformował Karski - mija 70 lat od utworzenia Polskiej Rady Ekumenicznej. "Temu jubileuszowi będzie poświęcona druga część obrad. Refleksją na temat PRE podzieli się ks. Edward Puślecki, były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, sekretarz Zarządu PRE mijającej kadencji i prezes Towarzystwa Biblijnego w Polsce" - poinformował PAP Michał Karski z PRE.

Zobacz więcej na temat: ekumenizm