Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Bp Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii w dzień święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła w kościele pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim o różnych fazach dialogu ekumenicznego. - Wielu uważa, że osiągnęliśmy już wystarczająco dużo natomiast odmienność doktryny, liturgii, prawa i struktur organizacyjnych naszych Kościołów stanowią przeszkodę nie do pokonania. Te aspekty są skądinąd bardzo ważne i pomocne. Nie możemy jednak poprzestać na samozadowoleniu i zrezygnować z szukania dróg prowadzących do dalszego zbliżenia. Dlatego pozwólmy prowadzić się Ewangelii. Niech ona jeszcze bardziej kształtuje naszą osobowość i postawę. Wówczas będzie w nas żył Chrystus, a my staniemy się nowymi, lepszymi ludźmi. On przynagla do przebaczenia, do burzenia muru podziałów, przynagla do solidarności z cierpiącymi siostrami i braćmi w Syrii, Iraku, w Afryce i na całym świecie. Ewangelicznego braterstwa potrzeba także w Polsce – wskazywał ordynariusz sandomierski.
W diecezji legnickiej modlitewne spotkanie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się nie w rzymskokatolickiej katedrze lecz w kościele np. Maryi Panny, czyli legnickiej świątyni ewangelików. Hasłem tegorocznych modlitw były słowa: "Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas". Obok czytania Pisma Świętego i rozważania go, podczas nabożeństwa przepraszano Boga za grzechy podziału Kościoła, nienawiść, wojny religijne w imię Boga, trwanie w podziale.
Bp Zbigniew Kiernikowski skierował myśli ku ofierze Jezusa Chrystusa: - Wracanie do jedności według zamysłu Boga, to jest przejaw owoców męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Grzech ludzi rozdzielił. Jezus Chrystus wziął na siebie ten grzech, Bóg Go uczynił grzechem ze względu na nas, byśmy byli zdolni być w jedności. Niech ta nasza wspólna modlitwa i te nasze codzienne postawy, niekoniecznie formalne ale koniecznie rzeczywiste, będą zdolne burzyć postawione przez nas mury. Tak jak mówił przed chwilą biskup Waldemar Pytel (biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), nie jesteśmy w stanie ich zburzyć sami ale od nas zależy, czy pozwolimy na to Bogu - mówił bp Zbigniew Kiernikowski.
W Elblągu 25 stycznia odbyły się ekumeniczne nieszpory. W homilii ks. komandor Marcin Pilch z Kościoła ewangeliczko-augsburskiego zachęcił, aby raz jeszcze spojrzeć na historię św. Pawła, na wydarzenie spod Damaszku. - Apostoł Paweł - wcześniej Saul, Szaweł - to człowiek, który bez wątpienia miał największy wpływ na historię chrześcijaństwa. Choć nigdy osobiście nie spotkał Jezusa jego sława przyćmiła wszystkich uczniów Nauczyciela z Nazaretu - powiedział ks. Pilch.
W diecezji elbląskiej czas modlitw o jedność chrześcijan został przedłużony. Główne nabożeństwo ekumeniczne - Msza św. w intencji jedności chrześcijan zostanie odprawiona 5 lutego o godz. 18 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Jacek Jezierskie, homilię wygłosi bp Marcin Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
W bielskiej katedrze św. Mikołaja odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne diecezji, sprawowane w ramach tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Modlitwom przewodniczył bp Piotr Greger, a kazanie wygłosił bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
- Tegoroczny Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan przebiega pod hasłem Chrystusowego przynaglenia do pojednania. Zatem, przynagleni, znowu jesteśmy razem - mówił bp Korczago, wskazując na różnorodne motywacje uczestnictwa w ekumenicznych spotkaniach: od emocjonalnych postaw euforii, chęci zaspokojenia ciekawości czy przyzwyczajenia do pewnych tradycji. Jak zaznaczał, minęły już czasy, kiedy te wzajemne relacje odbierano jako egzotyczne, a przykłady wspólnego działania stały się zwyczajnym elementem codzienności.
Ostatnim akcentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji świdnickiej były wspólne niedzielne nieszpory w katedrze. Liturgii przewodniczył bp Ignacy Dec. Ekumenicznego charakteru modlitwie nadała obecność przedstawiciela Kościoła ewangelicko-augsbuskiego, ks. Waldemara Szczugieła z Wałbrzycha, jak również głoszącego homilię ks. Piotra Nikolskiego z cerkwii św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy, który wygłosił homilię.
- Nie można rozmawiać z kimś, kto uważa, że każda wiara jest dobra. Nie można też rozmawiać z kimś, kto nie uznaje żadnej prawdy i wszystko relatywizuje. Relacja może nawiązać się tylko wtedy, gdy szukamy wspólnej drogi, nie rezygnując z tego, co dla nas najważniejsze – podkreślał ks. Nikolski.