Ekumenia

Moskwa: możliwa wizyta papieża

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:40
Wizyta papieża w Moskwie lub spotkanie z patriarchą Cyrylem w innym kraju Europy lub Azji jest możliwa - uważa Alexander Awdejew, ambasador Rosji przy Stolicy Apostolskiej.

Jak donosi ekumeniczna fundacja Pro Oriente z Wiednia "Pro Oriente" na spotkaniu z katolickimi dziennikarzami, rosyjski dyplomata uznał relacje Franciszka z prezydentem Władimirem Putinem za "bardzo dobre". Przypomniał, że widzieli się oni dwukrotnie oraz o rozmowach telefonicznych, zwłaszcza z okazji 80. rocznicy urodzin papieża 17 grudnia ub.r.

Awdejew odniósł się do wypowiedzi jednego z biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który niedawno powiedział mu, że każdy dzień "po trochu zbliża nas do tego spotkania". "Choć nie ma jeszcze żadnego terminu to mamy już podstawę" - powiedział dyplomata. Awdejew w latach 2008-2012 był ministrem kultury w rosyjskim rządzie a w latach 1996-2002 wiceministrem spraw zagranicznych, w którym pracuje od czasów sowieckich. Karierę dyplomaty rozpoczął w 1968.

Ambasador podkreślił historyczne znaczenie spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w lutym 2016 r. w Hawanie. Jego zdaniem obaj pokazali, że są świadomi dramatu jaki ma miejsce na Bliskim Wschodzie. "Byliśmy świadkami rzeczywistego ludobójstwa chrześcijan na Bliskim Wschodzie gdzie ginęło codziennie zamordowanych przez islamskich ekstremistów od 300 do 350 katolików, prawosławnych, chrześcijan Kościołów wschodnich. Wobec groźby całkowitego zaniku chrześcijan w tej części świata, co zmieni oblicze Bliskiego Wschodu - rodzinnego domu chrześcijan, dwóch zwierzchników największych Kościołów chrześcijańskich na świecie nie może pozostać obojętnych. Pierwszy krok jest zawsze trudny, ale jestem przekonany, że będą kolejne spotkania" - powiedział Awdejew. 

Jego zdaniem papież i patriarcha "odłożyli na bok religijne i teologiczne różnice" i tym samym chcą poruszyć światową opinię. "Wszyscy zaczęli rozumieć, że główne zagrożenie pochodzi od dżihadystów, a ofiarą jest ludność cywilna, głównie chrześcijanie. Po wspólnym apelu papieża i patriarchy, poszukiwanie wspólnych działań stało się dużo bardziej intensywne" - powiedział ambasador.

źr. KAI

Zobacz więcej na temat: ekumenizm