Ekumenia

Polska Rada Ekumeniczna po raz pierwszy przyznała swoje nagrody

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 06:01
Nagroda została ustanowiona w tym roku. Zgodnie z regulaminem „przyznawana jest osobom fizycznym oraz prawnym i innym podmiotom, w kraju i za granicą, szczególnie zasłużonym dla ruchu ekumenicznego w Polsce i na świecie”. Kapitułę nagrody stanowi prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Kapituła podjęła decyzję o nagrodzeniu w tym roku ośmiu osób. 

Za szczególne zasługi dla ruchu ekumenicznego kapituła postanowiła nagrodzić: Danutę i Zbigniewa Baszkowskich, Pelagię i bp. M. Włodzimierza Jaworskich, abp. Alfonsa Nossola, metropolitę Sawę, bp. Zdzisława Trandę i Krzysztofa Żuka.

Danuta i Zbigniew Baszkowscy z Kościoła Rzymskokatolickiego od lat są zaangażowani w działalność ekumeniczną. Założone przez nich Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha” organizuje w Warszawie comiesięczne Modlitewne Spotkania Ekumeniczne, w których biorą udział przedstawiciele kilkunastu Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Bp M. Włodzimierz Jaworski jako duchowny i zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów był zaangażowany w działalność Polskiej Rady Ekumenicznej, rozpoczął się dialog mariawicko-rzymskokatolicki, zaś jego żona Pelagia była zaangażowana w prace komisji kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej, a także Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy. 

Abp Alfons Nossol z Kościoła Rzymskokatolickiego kierował Instytutem Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Radą Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. Współprzewodniczył Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Metropolita Sawa od 22 lat kieruje Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym – jednym z siedmiu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej.

Bp Zdzisław Tranda z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego inicjatywy ekumeniczne podejmował w Zelowie, gdzie był proboszczem. Już wtedy brał też udział w pracach Polskiej Rady Ekumenicznej. Swoje zaangażowanie ekumeniczne kontynuował, gdy został biskupem Kościoła. Krzysztof Żuk jest od 10 lat prezydentem Lublina. Prowadzi otwartą politykę współpracy z wieloma wyznaniami chrześcijańskimi oraz z lubelskim oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej, wspierając administracyjnie i finansowo różne chrześcijańskie przedsięwzięcia. Dzięki temu wsparciu od kilku lat prowadzony jest w mieście program „Ekumeniczny Lublin”, w ramach którego odbywa się wiele wydarzeń o charakterze naukowym i kulturalnym.

Zobacz więcej na temat: wiara