Święty Synod Patriarchatu Rumuńskiego, który zebrał się w zeszłym tygodniu, postanowił „zachęcać i wspierać inicjatywy rumuńskich wspólnot prawosławnych na Ukrainie, mające na celu ponowne ustanowienie komunii z Matką Kościołem – Patriarchatem Rumuńskim – poprzez ich organizację prawną, w strukturę religijną zwaną Rumuńskim Kościołem Prawosławnym w Rumunii”.
Jest to decyzja wysoce kontrowersyjna, gdyż na terytorium Ukrainy funkcjonuje Cerkiew Prawosławna Ukrainy, której Patriarcha Ekumeniczny udzielił autokefalii, oraz Ukraińska Cerkiew Prawosławna pod przewodnictwem metropolity Onufryta, podlegająca administracyjnie Patriarchatowi Moskiewskiemu.
Decyzja Rumunów budzi zdziwienie, gdyż została podjęta bez wcześniejszej komunikacji Kościoła rumuńskiego z Kościołami działającymi na terytorium Ukrainy i stanowi próbę „ingerencji” w jurysdykcję ukraińską w czasie, gdy po tylu latach Patriarchat Rumuński nie uznał oficjalnego, autokefalicznego Kościoła prawosławnego Ukrainy pod przewodnictwem metropolity Epifaniego.
Rodzi się także pytanie, czy zrobi to samo w innych krajach, pod jurysdykcją rumuńskich wspólnot prawosławnych.
Cerkiew prawosławna Ukrainy odpowiedziała za pośrednictwem swojego przedstawiciela, biskupa Wiktora Benta z Mukaczewa i Karpat, który na swoim osobistym koncie w mediach społecznościowych wypowiadał się na temat prowokacyjnych działań przeciwko Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, Ukrainy i światowego prawosławia.
Dodał, że „przyjęcie tak dyskredytującej i prowokacyjnej decyzji wobec Ukrainy i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, zwłaszcza w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej w latach 2014-2024, świadczy o ogromnym wpływie na rumuńskie władze polityczne i hierarchię Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej. , struktury FSB (rosyjskich tajnych służb) i Patriarchatu Moskiewskiego”.
Według biskupa Mukasevo „staje się jasne, dlaczego Rumuńska Cerkiew Prawosławna uniknęła oficjalnego uznania Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy”.
Dodaje: „To niefortunne, ale to negatywne wydarzenie świadczy o porażce Ukrainy na międzynarodowym froncie informacyjnym przez rosyjską propagandę Putina, a także o niezdolności ukraińskiej dyplomacji do ochrony interesów narodowych, a zwłaszcza bezpieczeństwa religijnego na poziomie międzynarodowym”.
Przeczytaj poniżej oświadczenie Patriarchatu Rumuńskiego
Święty Synod Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego zebrał się na sesji roboczej w Patriarsze Teoktyście Auli Pałacu Patriarchalnego w czwartek, 29 lutego 2024 r. Spotkaniu przewodniczył Jego Świątobliwość Patriarcha Daniel.
Święty Synod uchwalił, co następuje:
Ogłoszenie roku 2025 Uroczystym Rokiem Stulecia Patriarchatu Rumuńskiego i Rokiem Pamięci rumuńskich prawosławnych ojców duchowych i spowiedników XX wieku.
Utworzenie Rumuńskiej Prawosławnej Diecezji Wielkiej Brytanii z siedzibą w Londynie, która miała służyć ponad milionowi rumuńskich prawosławnych wyznawców w tej części Europy Zachodniej.
Utworzenie rumuńskiej prawosławnej diecezji Irlandii i Islandii z siedzibą w Dublinie.
Przypomnienie stanowiska Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego wobec życia politycznego i kampanii wyborczych w kontekście roku wyborczego 2024, w sensie niezaangażowania Kościoła w politykę partyjną, gdyż zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy nr . 489/2006 w sprawie wolności religijnej i ogólnego reżimu wyznań religijnych, uznane wyznania religijne są czynnikami pokoju społecznego, a wszelka postawa wrogości publicznej w społeczeństwie, stronniczości politycznej, atakowania osoby lub napięć w stosunkach z władzami publicznymi jest sprzeczna z duchową misję Kościoła w społeczeństwie.
Zatwierdzenie tomów Synodalnego Synaksarionu Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego na grudzień i styczeń.
Zatwierdzenie Akatystu do Świętych Nienajemników Kosmy i Damiana z Azji Mniejszej (1 listopada).
Zatwierdzenie akatystu św. Gerasimosa z Kefalonii (20 października).
Zatwierdzenie Akatystu do Świętych Nienajemników Cyrusa i Jana (31 stycznia, 28 czerwca).
Zorganizuj kampanię zbierania funduszy w okresie od 1 marca do 1 marca 2024 r. na pomoc w budowie mieszkań dla ormiańskich uchodźców z regionu Górskiego Karabachu w Armenii.
Przypomnijmy, że za pośrednictwem Komisji Kontroli Finansowej i Audytu diecezji, metropolii i Patriarchatu Rumuńskiego władza kościelna weryfikuje sprawozdania finansowe i majątkowe parafii, diecezji i metropolii. W przypadku stwierdzenia braków podejmuje środki w celu ich usunięcia, za których prawidłowe zastosowanie odpowiada Synod Metropolitalny i Synod Stały; w odpowiednich Organach Kontroli Finansowej i Audycie muszą pracować doświadczeni specjaliści (ekonomiści i audytorzy finansowi), których cechuje uczciwość, profesjonalizm i wierność Kościołowi.
Błogosławić, zachęcać i wspierać inicjatywy rumuńskich wspólnot prawosławnych na Ukrainie, mające na celu ponowne ustanowienie komunii z Matką Kościołem – Patriarchatem Rumuńskim – poprzez ich prawną organizację w strukturze religijnej zwanej Rumuńskim Kościołem Prawosławnym na Ukrainie.
Potwierdzamy, że wszyscy rumuńscy duchowni prawosławni i ich trzody z Republiki Mołdawii, którzy powracają do Metropolii Besarabii, są duchownymi kanonicznymi i błogosławionymi wierzącymi, a wszelkie sankcje dyscyplinarne skierowane przeciwko nim ze względu na ich przynależność do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego uznaje się za nieważne i nieważne zgodnie z decyzją Synodu nr 8090 z 19 grudnia 1992 r.
Wyrażenie uznania za bogatą działalność społeczno-filantropijną Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego w roku 2023, która przyniosła widoczne pozytywne skutki w społeczeństwie rumuńskim.
Ortodox Times