Ekumenia

Prezydent spotkał się z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 18:00
Patrzę na dzisiejszą Rzeczpospolitą z dumą. Z ogromną wdzięcznością patrzę na wasz wkład i niezwykłą zasługę - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, zwracając się podczas noworocznego spotkania do przedstawicieli m.in. kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

We wtorek para prezydencka spotkała się z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce.
"Patrzę na dzisiejszą Rzeczpospolitą. Nie ukrywam, że patrzę na nią z dumą" - powiedział prezydent Duda. Zwracając się do zebranych podkreślił, że ich "wkład i niezwykła zasługa" przyczyniają się do tego, jaka jest dziś Rzeczpospolita.
Duda zwrócił uwagę, że ludzie różnych narodów i wyznań, którzy przyjeżdżają do Polski, są przyjmowani w naszym kraju tak jak "miliony naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju, uciekając przed wojną, przed rosyjską agresją".
Zaznaczył, że znaleźli oni w Polsce schronienie w pełnym tego słowa znaczeniu. "Nie tylko znaleźli dom, ale znaleźli także i opiekę duchową" - dodał.
Za to prezydent podziękował zebranym. "To jest państwa wielka zasługa - tych, którzy (...) sprawują pieczę nad kościołami, nad grupami wyznaniowymi, nad tymi wszystkimi, którzy żyją i potrzebują trwać w wartościach i we wspólnocie wyznającej te wartości". Dodał, że nikomu nie odmawiają oni pomocy.
"To jest właśnie dla mnie ta wspaniała Rzeczpospolita w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ta Rzeczpospolita wolności, ta Rzeczpospolita solidarności i ta Rzeczpospolita szacunku" - dodał.
Według prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka cechą charakterystyczną polskiego narodu jest pamięć, która organizuje wspólnotę narodową, społeczeństwo i kulturę. Jednocześnie zastrzegł, że istnieje pamięć pozytywna i negatywna.
Przywołał słowa papieża Franciszka, który przestrzegał przed negatywną pamięcią - taką, która koncentruje spojrzenie umysłu i serca na złu, zwłaszcza wyrządzonym przez innych. "Czym innym jest walka o prawdę, nawet wymagającą, bolesną, a czym innym nienawiść i zacietrzewienie (...). Papież powiadał, że naród Polski pokazuje, jak można rozwijać dobrą pamięć i porzucać złą. Do tego konieczna jest mocna nadzieja i ufność w Tym, który kieruje losami narodów" - podkreślił abp Polak.
Dodał, że współpraca kościołów i związków wyznaniowych oraz troska o ojczyznę domagają się takiej właśnie postawy.
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-metodystycznego zaznaczył, że Polska w całej swojej historii budowała pluralistyczne społeczeństwo. Przypomniał, że 18 stycznia rozpocznie się kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będzie okazją do podjęcia refleksji nad wspólną wiarą.
Poinformował, że 27 kwietnia 2025 r. podpisana zostanie zaktualizowana wersja Europejskiej Karty Ekumenicznej. "Przypomnę, że Karta Ekumeniczna mówi o tym, co nas łączy jako ludzi wiary, w jaki sposób możemy razem głosić Ewangelię współczesnemu światu i jakie to ma znaczenie dla nas, Polaków, a także całej Europy" - mówił.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich przyznał, że rok 2024 r. był bardzo trudny dla społeczności żydowskiej na całym świecie. Jednocześnie zastrzegł, że każdy człowiek powinien uczyć się dostrzegać dobre rzeczy, które go w życiu spotykają, nawet w trudnych czasach.
Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz życzył wszystkim zgromadzonym zdrowia i radości, a także tego, by ludzie wierzący mogli nadal spotykać się w atmosferze pokoju i szacunku wobec wszystkich religii.
Przypomniał, że rok 2025 r. jest szczególny dla społeczności muzułmanów w Polsce, ponieważ to właśnie w tym roku Muzułmański Związek Religijny w RP obchodzi 100-lecie istnienia. Dodał, że obecnie związek zrzesza nie tylko potomków Tatarów, ale także osoby pochodzenia arabskiego, tureckiego, a nawet przybyszów z Azji i Afryki, które wyznają islam.
Podkreślił, że wszystkie to osoby przyjechały do Polski i znalazły tu "schronienie, życzliwość, a przede wszystkim miejsce stałego pobytu".

Zobacz więcej na temat: wiara