Hasło Tygodnia i tematyka rozważań jest związana z przypadającą w 2025 r. 1700. rocznicą pierwszego soboru powszechnego, który odbył się w Nicei niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. oraz ze sformułowanym podczas tego soboru Credo, które jest wyrazem wspólnej wiary chrześcijan.
Bielsko-żywiecki referent ds. ekumenizmu ks. prof. Józef Budniak wyjaśnia, że modlitwy i rozważania na tegoroczne Tydzień przygotowali bracia i siostry ze wspólnoty monastycznej Bose w północnych Włoszech. „W tym roku obchodzimy 1700. rocznicę pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się w Nicei, niedaleko Konstantynopola, w 325 roku. To wyjątkowa okazja do refleksji nad wspólnym dziedzictwem wiary i świętowania jedności, wyrażonej w Credo sformułowanym podczas tego historycznego wydarzenia” – zaznacza teolog ekumenista.
Jego zdaniem Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025 „zaprasza nas do głębszego poznania wiary, która nie tylko pozostaje żywa i owocna, ale także jednoczy wszystkich chrześcijan”. „Credo nicejsko-konstantynopolitańskie kładzie szczególny nacisk na wspólne wyznanie wiary w jeden chrzest na odpuszczenie grzechów” – dodaje.
Przy okazji wspomina, że 23 stycznia przypada 25. rocznica podpisania w kościele ewangelicko-augsburskim w Warszawie deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu. Dokument ten, zatytułowany „Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia”, został podpisany przez siedem Kościołów: Kościół rzymskokatolicki, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół ewangelicko-metodystyczny, Kościół ewangelicko-reformowany, Kościół polskokatolicki, Kościół starokatolicki mariawitów, Kościół prawosławny.
„Serdecznie zapraszamy wiernych z naszych parafii wraz z duszpasterzami do wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan. Tradycyjnie zachęcamy również do organizowania w tym tygodniu nabożeństw ekumenicznych oraz koncertów chórów w naszych wspólnotach” – informuje ks. profesor.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym wówczas św. Piotra a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła.
KAI